نزدیک شدن شیطان به انسان

در 7 مورد شیطان به انسان نزدیک می شود که آن 7 مورد عبارت اند از:

1-بول کردن در قبرستان  به خصوص بر روی قبر  یا کنار قبر آن که ایت کار توهین و جسارت به اهل قبور باشد.


2-ادرار کردن در آب ایستاده و راکد .


3-در حال ایستاده بول کردن


4-با یک کفش راه رفتن به این نحو که در یک پای انسان کفش باشد و پای دیگربدونکفش باشد.


5-در حال ایستاده آب آشامیدن


6-تنها خوابیدن در خانه ای که غیر از آن شخص کس دیگری در آن نباشد.


7-تنها در رود خانه ای های بزرگ یا سیلاب ها شنا کردن .تاريخ : یکشنبه ۶ مرداد۱۳۹۲ | ۱۷:۵ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

نصیحت های شیطان

                                          (ناله ابلیس)

ابلیس که شیطان بزرگ است (وقت نزول سوره حمد به ناله و فریاد در آمد و مضطرب و ناراحت شد).

ابلیس چهاربار ضربه خورد کمرش شکست ورشکست شد و زمین خورد


اول: وقتی که طوق لعنت به گردنش انداختند

دوم:زمانی که اورا از بهشت اخراج کردند

سوم:ساعتی که حضرت خاتم الانبیا (ص)به رسالت رسید

چهرم :هنگامی که سوره فاتحه الکتاب نزول اجلال یافت.

دربعضی روایات ناله شیطان را در 10مورد ذکر کرده اند:

1-هنگام سجده بر آدم ابوالبشر

2-هنگام خروج از صف فرشتگان

3- هنگام خروج از بهشت.

4-هنگام توبه ی آدم

5-هنگام فرار یوسف از زلیخا

6-هنگام تولد حضرت عیسی

7-هنگام تولد پیامبر.

8-هنگام بعثت پیامبر

9-هنگام نزول سوره ی حمد

10-هنگام نزول آیه ی توبهتاريخ : یکشنبه ۶ مرداد۱۳۹۲ | ۱۶:۳۸ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

جنگ نرم

  طرح نوشت: این طرح به نظر من زیاد نباید توضیح ی بدم در موردش ولی خوب خواهرم شمایی که میخواهید وارد جنگ نرم بشوید چادر تو همان صلاح جنگ نرم است...

سه شنبه, ۱ مرداد ۱۳۹۲، ۰۲:۰۹ ب.ظ

         


طرح نوشت: با وجود حجم وسیعی از کمدی های سبک و بی مغز،وغالبامبتذل در سینمای ما،عاقبت سینمای ما چه خواهد شد؟؟
تاريخ : شنبه ۵ مرداد۱۳۹۲ | ۱۹:۲۸ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

باب آرزو (روایاتی از امیرالمومنین امام علی از کتاب غررالحکم ودرالکلم

برترین مرتبه دین کوتاه کردن آرزو است و برترین عبادت اخلاص عمل


به راستی که خدای سبحان مبغض دارد آنهارا که آرزوشان طولانی و بد عمل هستند.


طولانی ترین مردم در آرزو بدترین آنها در عمل هستند.


دروغ ترین چیزها آرزو است.


کجا فریب می دهد شمارا آرزوهای دروغ.


آدم نادان بر آرزوی خود تکیه کند  و در عمل کوتاهی کند.


آرزوی اندک موجب تباهی عمل گردد .


هیچ فریبنده ای فریبنده تر از آرزو نیست.


آرزو همچون سرابی است که هر که آنرا ببیند فریبش دهد و هرکس بدان امید بندد نویدش کند.


تکیه کردن بر آرزو از حماقت و بی خردی است.


کسی که در مسیر آرزوی خود گام نهد مرگش اورا دراندازد.


کسی که به پایان آرزوی خود رسید باید چشم به راه فرا رسیدن مرگش باشد.


هر آرزویی را فریبی است.تاريخ : شنبه ۵ مرداد۱۳۹۲ | ۱۸:۵۶ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

باب گناه (روایاتی از امیرالمومنین امام علی از کتاب غررالحکم ودرالکلم

از لوازم پارسایی پاکدامنی از گناهان است


به دست آوردن بهشت با پاکدامنی از گناهان است.


پافشاری مکن بر چیزی که گناه را به دنبال دارد.


پیروز نیست آن کس که گناه بر او چیره گشته است.


هیچ پارسایی همچون پرهیز از گناهان نیست.


هیچ جوانمردی مانند پاکدامنی از گناهان نیست.

http://haydarya.com/alboum/1/big_pic/75.jpgتاريخ : شنبه ۵ مرداد۱۳۹۲ | ۱۸:۴۱ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

حكم نماز و روزه‌ي شخص، در مكاني كه ملكي دارد

(بسمه تعالي
محضر مبارك مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي
باسلام و آرزوي طول عمر حضرتعالي
بفرماييد اگر شخصي ملكي در جايي داشته باشد ولي محل سكونت او شهري ديگر باشد، آيا وقتي به آن منطقه كه ملك دارد مي‌رود نمازش كامل و روزه‌اش صحيح است؟
 

 

 

ج. عليكم السلام ورحمة الله

كسي كه در محلّي ملك دارد و در آن محلّ شش ماه بماند، آن محل تا آن ملك را دارد حكم وطن او را دارد اگر چه از آنجا اعراض كرده باشد؛ و هر وقت به آنجا مي‌رود، نمازش را بايد تمام بخواند اگر چه قصد ماندن ده روز را نداشته باشد. اين مكان را در اصطلاح، وطن شرعي مي‌گويند.والله العالمتاريخ : شنبه ۵ مرداد۱۳۹۲ | ۱۴:۳۵ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

پاسخ حضرت آيت الله العظمي صافي به سؤالاتي درباره حجاب و فلسفه آن

اشاره: روز بيست و يكم تيرماه سالروز قيام مردم شريف مشهد عليه كشف حجاب رژيم پهلوي مي‌باشد.

پاسخ مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف به نامه دختر جواني كه به تازگي در مشهد مقدس سؤالاتي درباره حجاب و فلسفه‌ي آن مطرح كرده بود، در اختيار كاربران محترم قرار مي‌گيرد.
 متن نامه و پاسخ معظم له به شرح ذيل است:
 
بسم الله الرحمن الرحيم
مرجع عزيز و عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني
سلام عليكم؛
من فاطمه 21 ساله هستم. شما را بارها در مشهد ديده‌ام، و به شما به چشم يك پدر معنوي نگاه مي‌كنم. آقا من يك دختر بدحجاب هستم، راستش نمي‌دانم حجاب چيست؟ چرا حجاب بر ما واجب است؟ چرا حجاب ارزش است؟ آيا چادر يك تكه پارچه با ارزش و مقدس است؟ دختر 9 ساله از چادر چه مي‌داند؟ چرا فقط در دين ما چادر و حجاب وجود دارد، يعني پيامبران ديگر نمي‌دانستند؟!
آيا معناي پوشش، نبودن من در جامعه نيست؟ پس چگونه بايد براي جامعه مفيد باشم؟چرا ما زنان بايد تاوان دل‌هاي مريض بعضي مردان را بدهيم؟ آيا بهتر نيست حجاب در كشور اختياري باشد؟ لطفاً مرا نصيحت كنيد و به سؤالاتم جواب دهيد كه من پي‌جوي حقيقتم. منتظر پاسخ شما هستم.
 
بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله
دخترم! انشاءالله تعالي تندرست و سعادتمند باشيد و انديشه‌هاي نيك و درست را در خود پرورش دهيد.
نامه شما را خواندم. از بيداري باطن و معنويت پاك و اصالت فطرت شما اميدوار شدم.
نوشته‌ايد پي‌جوي حقيقت هستيد و نصيحت مي‌خواهيد. حقيقت ظاهر و آشكار است به هرچه نگاه كنيد از ذره تا مجرّه، از زمين تا آسمان و كهكشان‌ها و جنبندگان بزرگ و كوچكي كه با چشم غير مسلح به زحمت رؤيت مي‌شوند، آب و هوا، باغ و سبزه‌زارها و درخت‌ها، حيوانات برّي و بحري و اين انسان، اين من و تو و اين همه دستگاه‌ها و تأسيساتي كه در بدن ما برقرار است و علي الدوام بي‌آن‌كه ما نقشي داشته باشيم به طور خودكار عمل مي‌كنند، اين همه گل‌ها، اين همه ميوه‌ها و اين همه ... و اين همه ...، همه انسان را نصيحت مي‌كنند؛ همه حقيقت و حق را نشان مي‌دهند كه غافل نباشيد، بيدار و هشيار باشيد، از اين كتاب آفرينش كه ميليون‌ها و ميليون‌ها و ميلياردها و بيش از حساب و شمار درس بصيرت و بينش دارد بخوانيد، و پند بگيريد.
بدانيد كه شما در برابر اين معاني ژرف و اين وجود پر از حكمت نبايد آرام بنشينيد. بايد پرده‌هاي جهالت را هرچه مي‌توانيد پاره كنيد، و به سوي روشنايي بيشتر گام برداريد.
مسأله حجاب و مسائل جنسي و جنسيتي را تحت احساسات جواني دختر يا پسر نمي‌شود بررسي كرد، و نگاه غير احساساتي بايد به آن داشت.
اين برنامه و روابط مرد و زن و حجاب، همه بايد با ديد عقل و مصلحت بررسي شود. مفاسد و مصالح بسيار در اينجا ملاحظه مي‌شود. كرامت و شخصيّت زن بيشترين مصلحتي است كه بايد حفظ شود.
حجاب و پوشش و چادر و جدايي‌هايي كه بين دو جنس به حكم عقل و شرع مقدس اسلام رعايت مي‌شود همه، جامعه را از فساد، و خانواده را از ويراني نجات مي‌دهد. حجاب براي زن حصاري حصين و قلعه‌اي‌ محكم است.
در جامعه كاري كه برحسب وضع طبيعي بين زن و مرد توزيع شده است هر دو كار است، هر دو شريف است، هر دو بايد رعايت شود تا جامعه بر نظام درست برقرار باشد.
خانه‌داري زن از اشرف كارها است. زن خانه‌دار بيكار نيست. مرد هم كه مشاغل بسا سخت بيرون را عهده‌دار است جهاد في سبيل الله است. كارهاي پر زحمت و سخت به عهده مرد است.
بعض افراد بي‌اطلاع، نگاه ظاهري به غرب و اروپا و آمريكا مي‌كنند، و يك زن را مي‌بينند كه مثلاً وزير يا وكيل شده است امّا هزاران زن را كه در نهايت محروميت‌هاي اقتصادي گوناگون هستند نمي‌بينند.
امروز در غرب، كار فساد بي‌حجابي و اختلاط زن و مرد به جايي رسيده است كه از جلوگيري مفاسد آن عاجز شده و به مفاسد بسيار مخرب آن تن در داده‌اند.
در غرب طبق اخباري كه خبرگزاري‌ها منتشر مي‌كنند زن‌ها در هر نهاد و مخصوصاً نهادهاي ارتشي مورد اذيت و آزار مردهاي مافوق هستند. زندگي راحت و آرام و انساني ندارند. مواليد تا حد چهل و هشت درصد در شناسنامه بي پدر معرفي مي‌شوند.
ما بايد به تعاليم اسلام افتخار كنيم. سالم‌ترين مجتمعات و جوامع، مجتمعات اسلامي است. تفكيك جنسيتي براي سلامت جامعه شرط اساسي است. چادر و رعايت محرم و نامحرمي و اختصاص‌يافتن بعض مشاغل به زن، و بعض مشاغل به مرد بر اساس همين تفكيك لازم جنسيتي و ترتيبات و ضوابط آن است.
در احكام شرع جنبه‌هاي جسماني و روحي مرد و زن ملاحظه شده است، و بر اساس صرف برتري‌دادن يك جنس بر جنس ديگر دستور و برنامه‌اي نيست. پيامبران همه به حجاب دستور داده‌اند، و اختصاص به اسلام ندارد، و حكم ملازم زن و مرد است.
همين روزها به يكي از وزراء در ايتاليا پيشنهاد كرده بودند كه زنان مسلمان را از روبند ممنوع سازد، جواب داده بود كه از كار و برنامه‌اي كه حضرت مريم داشت كسي را منع نمي‌كنم! يعني حضرت مريم هم حجاب كامل داشته‌اند.
دخترم راجع به حجاب، راجع به توانايي‌هاي زن و مرد و نقش اين دو جنس در ساختن يك جامعه عقل‌پسند با كرامت، كتاب‌هاي بسيار شيعه و سني، و مسلمان و كافر نوشته‌اند.
من به شما توصيه مي‌كنم به تمام وجود اگر سعادت حقيقي خود را مي‌خواهيد، حجاب و تعليمات عاليه اسلام را در همه برنامه‌ها رعايت كنيد.
خداوند متعال شما را حفظ و به همه آرزوها و آمال مشروع و عقل‌پسند برساند، والسلام.
                          19شعبان المعظم1433
لطف الله صافي/مشهد مقدس


تاريخ : شنبه ۵ مرداد۱۳۹۲ | ۱۴:۳۱ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

احکام زکات فطره (آیت الله العظمی شیخ لطف الله صافی)

احكام زكات فطره

 

- فطره مهماني كه پيش از مغرب شب عيد فطر با رضايت صاحبخانه وارد شده در صورتي كه بگويند، امشب نان او را داده، بر او واجب است هر چند نان خور او حساب نشود.


- فطره مهماني كه پيش از مغرب شب عيد فطر بدون رضايت صاحبخانه وارد مي‌شود و مدتي نزد او مي‎ماند، بنابر احتياط، واجب است و هم چنين است فطره كسي كه انسان را مجبور كرده‎اند كه خرجي او را بدهد.


- فطره مهماني كه بعد از مغرب شب عيد فطر وارد مي‎شود، بر صاحب‎خانه واجب نيست، اگر چه پيش از مغرب او را دعوت كرده باشد و در خانه او هم افطار كند.


- اگر كسي را كه نان خور شخص است و در شهر ديگر است، وكيل كند كه از مال او فطره خود را بدهد، چنان چه اطمينان داشته باشد كه فطره را مي‎دهد، لازم نيست خودش فطره او را بدهد.


- اگر كسي موقع مغرب شب عيد فطر ديوانه باشد، زكات فطره بر او واجب نيست.


- اگر پيش از مغرب يا مقارن آن بچه بالغ شود، يا ديوانه عاقل گردد، يا فقير غني شود، در صورتي كه شرايط واجب شدن فطره را دارا باشد، بايد زكات فطره را بدهد.


- كسي كه موقع مغرب شب عيد فطر، زكات فطره بر او واجب نيست، اگر تا پيش از ظهر روز عيد شرط‎هاي واجب شدن فطره در او پيدا شود، مستحب است زكات فطره را بدهد.


- كافري كه بعد از مغرب شب عيد فطر مسلمان شده فطره بر او واجب نيست، ولي مسلماني كه شيعه نبوده، اگر بعد از ديدن ماه شيعه شود، بايد زكات فطره را بدهد.


- كسي كه فقط به اندازه يك صاع كه تقريباً سه كيلو است گندم و مانند آن دارد، مستحب است زكات فطره را بدهد و چنان چه عيالاتي داشته باشد و بخواهد فطره آنان را هم بدهد مي‎تواند به قصد فطره، آن يك صاع را به يكي از عيالاتش بدهد و او هم به همين قصد به ديگري بدهد و هم چنين تا به نفر آخر برسد و بهتر است نفر آخر چيزي را كه مي‎گيرد به كسي بدهد كه از خودشان نباشد، و اگر يكي از آنها صغير باشد، ولي او به جاي او مي گيرد و احتياط آن است كه چيزي را كه براي صغير گرفته به كسي ندهد.


- اگر بعد از مغرب شب عيد فطر بچه‌دار شود، يا كسي نان‎خور او حساب شود، واجب نيست فطره او را بدهد؛ اگرچه مستحب است فطره كساني را كه بعد از مغرب تا پيش از ظهر روز عيد نان خور او حساب مي‎شوند بدهد.


- اگر انسان نان خور كسي باشد و پيش از مغرب يا مقارن آن نان خور كس ديگر شود، فطره او بر كسي كه نان خور او شده واجب است. مثلاً اگر دختر پيش از مغرب به خانه شوهر رود، شوهرش بايد فطره او را بدهد.


- كسي كه ديگري بايد فطره او را بدهد، واجب نيست فطره خود را بدهد.


- اگر فطره انسان بر كسي واجب باشد و او فطره را ندهد، بر خود انسان واجب نمي‎شود مگر آن كه شخص غني نان خور فقير باشد كه در اين صورت احتياط لازم آن است كه غني فطره خود را بدهد.


- اگر كسي كه فطره او بر ديگري واجب است خودش فطره را بدهد، از كسي كه فطره بر او واجب شده ساقط نمي‎شود.


- زني كه شوهرش مخارج او را نمي دهد، چنان چه نان خور كس ديگر باشد، فطره‎اش بر آن كس واجب است. و اگر نان‎خور كس ديگر نيست، در صورتي كه فقير نباشد، بايد فطره خود را بدهد.


- كسي كه سيد نيست، نمي‎تواند به سيد فطره بدهد حتي اگر سيدي نان خور او باشد، نمي‎تواند فطره او را به سيد ديگر بدهد.


- فطره طفلي كه از مادر يا دايه شير مي‎خورد، بر كسي است كه مخارج مادر يا دايه را مي‎دهد. ولي اگر مادر يا دايه مخارج خود را از مال طفل برمي‎دارد، فطره طفل بر كسي واجب نيست.


- انسان اگر چه مخارج عيالاتش را از مال حرام بدهد، بايد فطره آنان را از مال حلال بدهد.


- اگر انسان كسي را اجير نمايد و شرط كند كه مخارج او را بدهد بايد فطره او را هم بدهد، ولي چنان چه شرط كند كه مقداري از مخارج او را بدهد و مثلاً پولي براي مخارجش بدهد، واجب نيست فطره او را بدهد.


- اگر كسي بعد از مغرب شب عيد فطر بميرد، بايد فطره او و عيالاتش را از مال او بدهند ولي اگر پيش از مغرب بميرد، واجب نيست فطره او و عيالاتش را از مال او بدهند.


- احتياط واجب آن است كه زكات فطره را به فقراي شيعه اثنا عشري بدهد اگر چه در شهر ديگر باشند و چون نقل اين زكات به شهر ديگر خلاف احتياط است اگر در شهر خودش فقير شيعه نباشد مال خود را به شهر ديگر ببرد و در آنجا به قصد زكات به شيعه بدهد.


- اگر طفل شيعه‎اي فقير باشد، انسان مي‎تواند فطره را با اذن ولي شرعي او به مصرف او برساند، يا به واسطه دادن به ولي طفل، ملك طفل نمايد.


- فقيري كه فطره به او مي‎دهند، لازم نيست عادل باشد ولي احتياط واجب آن است كه به شراب خوار و كسي كه آشكارا معصيت مي‎كند فطره ندهند.


- به كسي كه فطره را در معصيت مصرف مي‎كند نبايد فطره بدهند.


- احتياط واجب آن است كه به يك فقير كمتر از يك صاع كه تقريباً سه كيلو است فطره ندهند. ولي اگر بيشتر بدهند اشكال ندارد.


- اگر از جنسي كه قيمتش دو برابر قيمت معمولي آن است مثلاً از گندمي كه قيمت آن دو برابر قيمت گندم معمولي است، نصف صاع كه معناي آن در مسأله پيش گفته شد بدهد كافي نيست و اگر آن را به قصد قيمت فطره هم بدهد اشكال دارد.


- انسان نمي‎تواند نصف صاع را از يك جنس مثلاً گندم و نصف ديگر آن را از جنس ديگر مثلاً جو بدهد، و اگر آن را به قصد قيمت فطره هم بدهد اشكال دارد.


- مستحب است در دادن زكات فطره، خويشان فقير خود را بر ديگران مقدم بدارد و بعد همسايگان فقير را، بعد اهل علم فقير را ولي اگر ديگران از جهتي برتري داشته باشند، مستحب است آنها را مقدم بدارد.


- اگرانسان به خيال اين كه كسي فقير است به او فطره بدهد و بعد بفهمد فقير نبوده، چنان چه مالي را كه به او داده از بين نرفته باشد، بايد پس بگيرد و به مستحق بدهد. و اگر نتواند پس بگيرد، بايد از مال خودش فطره را بدهد، و اگر از بين رفته باشد، در صورتي كه گيرنده فطره مي‎دانسته آنچه را گرفته فطره است، بايد عوض آن را بدهد، و اگر نمي‎دانسته، دادن عوض بر او واجب نيست و انسان بايد دوباره فطره را بدهد.


- اگر كسي بگويد فقيرم، نمي‎شود به او فطره داد، مگر آن كه از گفته او اطمينان پيدا شود، يا انسان بداند كه قبلا فقير بوده است.


- انسان بايد زكات فطره را به قصد قربت ـ يعني: براي انجام فرمان خداوند عالم ـ بدهد و موقعي كه آن را مي‎دهد، نيت دادن فطره نمايد.


- اگر پيش از ماه رمضان فطره را بدهد صحيح نيست لكن جواز دادن آن در ماه رمضان بعيد نيست، و اگر پيش از رمضان يا در ماه رمضان به فقير قرض بدهد و بعد از آن كه فطره بر او واجب شد، طلب خود را بابت فطره حساب كند مانعي ندارد.


- گندم يا چيز ديگري را كه براي فطره مي‎دهد، بايد به جنس ديگر يا خاك مخلوط نباشد، و چنان چه مخلوط باشد، اگر خالص آن به يك صاع كه تقريباً سه كيلو است برسد، يا آنچه مخلوط شده به قدري كم باشد كه قابل اعتنا نباشد اشكال ندارد.


- اگر فطره را از چيز معيوب بدهد كافي نيست.


- كسي كه فطره چند نفر را مي‎دهد، لازم نيست همه را از يك جنس بدهد و اگر مثلاً فطره بعضي را گندم و فطره بعض ديگر را جو بدهد كافي است.


- كسي كه نماز عيد مي‎خواند، بنابر احتياط واجب، بايد فطره را پيش از نماز عيد بدهد و يا جدا نمايد، ولي اگر نماز عيد نمي‎خواند، مي‎تواند دادن فطره را تا ظهر تأخير بيندازد.


- اگر به نيت فطره مقداري از مال خود را كنار بگذارد و تا ظهر روز عيد به مستحق ندهد، احتياط واجب آن است كه هر وقت آن را مي‎دهد نيت فطره نمايد.


- اگر موقعي كه دادن زكات فطره واجب است، فطره را ندهد و كنار هم نگذارد، بعداً بايد بدون اين كه نيت ادا و قضا كند فطره را بدهد.


- اگر فطره را كنار بگذارد، نمي‎تواند آن را براي خودش بردارد و مال ديگري را براي فطره بگذارد.


- اگر انسان مالي داشته باشد كه قيمتش از فطره بيشتر است، چنان چه فطره را ندهد و نيت كند كه مقداري از آن مال براي فطره باشد اشكال دارد.


- اگر مالي را كه براي فطره كنار گذاشته از بين برود، چنان چه دسترسي به فقير داشته و دادن فطره را تأخير انداخته، بايد عوض آن را بدهد، و اگر دسترسي به فقير نداشته ضامن نيست.


- اگر در محل خودش مستحق پيدا شود، احتياط واجب آن است كه فطره را به جاي ديگر نبرد و اگر به جاي ديگر ببرد و تلف شود، بايد عوض آن را بدهد.


س. زمان پرداخت زكات فطره چه موقع است؟آيا مي‎توان براي رساندن به فقير خاصي پرداخت زكات را به تأخير انداخت؟
ج. زمان پرداخت زكات فطره در روز عيد فطر است و براي پرداخت به فقير خاصي مي‎توان به تأخير انداخت؛ اما نبايد در پرداخت آن مسامحه و كوتاهي گردد و مي‎توانيد به وسيله پست يا بانك براي او ارسال نماييد.

س. آيا مي‎توانيم زكات فطره را براي كمك به مدرسه و مسجد بپردازيم؟
ج. احتياط واجب آن است كه زكات فطره را به فقراي شيعه اثني عشري بدهند اگر چه در شهر ديگر باشند.

س. آيا مي‎توانم با پول زكات فطره، چيزي براي فقير خريداري نمايم؟
ج. خير، زكات فطره‎اي را كه كنار گذاشته‎ايد، بايد به همان صورت به فقير بدهيد و تبديل آن به جنس ديگر صحيح نيست.

س. حكم كساني كه سرباز هستند و شب عيد فطر در آنجا هستند، فطريه، آيا بر پدر آنها واجب است يا خودشان يا مثلاً سپاه يا ارتش يا نيروي انتظامي؟
ج. در فرض سؤال با تمكّن مالي فطره را بايد خودشان بپردازند. والله العالم

س. اگر ميهمان با اجازه صاحب خانه، فطره‌ي خودش را بدهد، آيا از عهده صاحب خانه ساقط مي‌شود؟
ج. ساقط نمي‌شود. والله العالم

س. آيا مي‌شود زكات فطره را به افرادي، مانند فرزند، زن، پدر يا مادر (اگر مستحقّ باشند) داد يا نه؟
ج. زكات فطره را نمي‌توان به واجب النفقه داد. والله العالم

س. پرداخت زكات فطره به كميته امداد، سازمان بهزيستي و بعض مؤسسات خيريه چه صورتي دارد؟

ج. بنظر اينجانب، زكات فطره بنابراحتياط واجب بايد به فقراي شيعه اثني عشري برسد و مكلّف بايد آنچه را تحت عنوان زكات فطره به اينگونه سازمان‌ها و مؤسسات مي‌دهد يقين كند كه بدون كم و زياد در مورد مصرف، (فقير شيعه اثني عشري) صرف شده و الا ذمّه‌اش برئ نمي‌شود. پس براي هر كس اين يقين حاصل شود، اشكال ندارد، مثلاً كسي كه زكات فطره مي‌دهد و سيّد نيست بايد يقين كند كه به مصرف فقير غير سيّد رسيده، نه سيّد و نه مدرسه و مسجد و حسينيه. والله العالم
تاريخ : شنبه ۵ مرداد۱۳۹۲ | ۱۴:۲۱ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

استفتاءات آیت الله العظمی شیخ لطف الله صافی گلپایگانی

رؤيت هلال با چشم مسلح
س. آيا رؤيت هلال با استفاده از ابزارهاي نجومي (دوربين، تلسكوپ و ...) اعتبار شرعي دارد؟

ج. كفايت رؤيت با چشم مسلّّح، مورد اشكال است.والله العالم

 

اثبات اول ماه
س. اگر راديو و رسانه‌ها خبر دهند كه در شهري ماه را ديده‌اند، آيا مسلمان‌ها در سراسر آن كشور مي‌توانند آن روز را عيد قرار دهند يا نه؟

ج. اگر از خبر راديو يا رسانه‌هاي ديگر، براي شخص علم حاصل شود، بايد عيد قرار دهد. والله العالم

 

اتحاد افق
س. اگر ماه‌ رمضان‌ در شهري‌ ديده‌ شود، در شهرهاي ديگر‌ كه‌ افق‌ آنها يكسان‌ و يا دو ساعت‌ فرق دارند اول‌ ماه‌ ثابت‌ مي‌شود يا نه‌؟

ج. اكتفا به‌ رؤيت‌ ماه‌ در يك‌ بلد براي‌ ساير بلاد بعيد نيست‌. والله العالم

 

 

ثبوت ماه با محاسبات منجّمين
س. آيا با محاسبات‌ منجمين‌، ماه‌ ثابت‌ مي‌شود، مخصوصاً وقتي كه‌ آنها امروز نسبت‌ به‌ زمان‌گذشته‌ امكانات‌ خيلي‌ دقيق‌ و مجهّز در اختيار دارند و اصرار مي‌ورزند كه‌ نتائج‌ دستگاه‌هاي‌ علمي‌امروز قابل‌ انكار نمي‌باشد؟

ج. پيشگوئي‌ منجمّين‌ بنفسه‌ حجّت‌ شرعيّه‌ نيست. بلي،‌ اگر براي‌ هر كس‌ موجب‌ علم‌ به‌ صحّت‌ محاسبه‌ شود، بايد به‌ علمي‌ كه‌ از گفته‌ منجّم‌ حاصل‌ شده‌ عمل‌ نمايد. والله العالم

 

روزه يوم الشك
س. اگر يوم الشك بين آخر شعبان و اول رمضان را به نيّت شعبان روزه گرفت، سپس نيّت افطار كرد و قبل از ظهر يا قبل از افطار معلوم شد كه رمضان بوده است؛ در اين صورت، اگر نيّت رمضان كند روزه‌اش صحيح است؟

ج. در فرض سؤال، نيّت روزه رمضان كند و روزه صحيح است. والله العالم

 

 

بلندبودن ماه
س. آيا تطوع و بلند بودن‌ هلال را، دليل‌ بر شب‌ دوم‌ مي‌دانيد؟

ج. بلند بودن‌ ماه‌ و تطوع آن‌، دليل‌ شرعي‌ بر شب‌ دوم‌ نيست‌. والله العالم

 

وقت امساك در ماه مبارك
س. در آستانه ماه شريف رمضان و با توجه به توسعه شهرها و عدم امكان تشخيص دقيق لحظه طلوع فجر، خواهشمند است نظر شريف خود را در مورد زمان امساك براي روزه و اقامه نماز صبح اعلام فرمائيد.

ج. از هنگامي كه شخص يقين به طلوع فجر صادق كند، امساك واجب است و مي‌تواند نماز صبح را بخواند و تعيين طلوع با ساعت و دقيقه بطوري‌كه شرعاً امساك واجب و نيز وقت نماز صبح باشد، ممكن نيست و احتياط اين است كه در روزه امساك را قدري قبل از يقين به طلوع فجر شروع كند. والله العالم

 

دختران بالغ و عدم قدرت بر روزه‌گرفتن
س. سن بلوغ زن نه سال در رساله ذكر شده است و تكليف بر او واجب است، در حالي‌كه دختر اين قدر كوچك است كه اگر روزه بگيرد مريض مي‌شود بلكه نمي‌تواند روزه بگيرد و علامت بلوغ ديگر هم ندارد، تكليف ايشان چيست؟

ج. سن تكليف دختران نه سال كامل قمري است و در عين حال قدرت شرط تكليف است، آنچه قدرت انجامش را دارد بايد انجام دهد و آنچه قدرتش را ندارد تكليف ساقط است، مثلاً اگر قدرت گرفتن روزه ندارد نبايد روزه بگيرد و هر وقت قدرت يافت قضا آن را بجا آورد ولي نماز و حجاب و امثال اينها را كه قدرت دارد بايد انجام دهد. والله العالم

 

عدم قدرت بر روزه بجهت سختي شغل و گرماي هوا
س. حكم شخصي كه شغل او سخت و دشوار است و در شهر بسيار گرمي كار مي‌كند و عملاً روزه‌گرفتن در تابستان براي وي تقريباً غير ممكن است، چيست؟

ج. اگر مي‌توانند از ساعات كار كم كنند و روزه‌ها را بگيرند و از بركات آن محروم نشوند؛ و اگر اين كار ميسر نيست، هر روز صبح به قدر مسافت شرعي مسافرت كنند و روزه خود را در آنجا افطار نمايند كه فقط قضاي آن روزها به عهده شخص مي‌آيد و كفاره ندارد.والله العالم

 

اعتبار تعيين روزه هر روز ماه رمضان
س. آيا در نيّت روزه ماه رمضان بايد معيّن كنيم كه روز چندم ماه رمضان را روزه مي‌گيريم؟

ج. لازم نيست روزه هر روز را بخصوص نيّت كند، بلكه همين اندازه كه بداند روزه ماه رمضان را مي‌گيرد، كافي است. والله العالم

 

فراموش‌كردن نيّت روزه در ماه رمضان
س. اگر در ماه رمضان قبل از طلوع فجر نيّت را فراموش كرد، چه كند؟

ج. اگر قبل از ظهر يادش آمد، نيّت كند و اگر بعدازظهر يادش بيايد، روزه باطل است؛ ولي بايد آن روز را امساك كند و بعد هم قضاي آن را بگيرد. والله العالم

 

بيدارشدن روزه‌دار بدون نيت روزه بعد از نماز صبح
س. اگر شخصي قصد روزه‌گرفتن دارد ولي سحر جهت خوردن سحري بيدار نشود و فقط براي نماز بيدار و پس از آن بخوابد. آيا روزه‌گرفتن چنين شخصي صحيح است؟

ج. همين قدر كه قصد روزه داشته باشد، كافي است و خوردن سحري لازم نيست. والله العالم

 

تزريق سرم يا آمپول
س. آيا شخص روزه‌دار در ماه مبارك رمضان، مى‌تواند سرم يا آمپول، تزريق كند؟

ج. احتياط مستحب آن است كه از استعمال آمپول و سرم خوددارى كند. و اگر لازم شد و تزريق كرد، روزه‌اش باطل نمي‌شود. والله العالم

 

استفاده از اسپري تنفسي
س. آيا استفاده از اسپري تنفسي در داخل دهان و بيني براي بازكردن مجاري تنفسي، مبطل روزه مي‌باشد يا خير؟

ج. در مفروض سؤال، چنانچه ناچار از استفاده آن در روز باشد اشكال ندارد و روزه را بگيرد، لكن اگر قبل از حلول ماه مبارك رمضان بعد، عارضه‌اش برطرف شود، بنابراحتياط قضاي روزه‌ها را نيز بگيرد. و اگر عارضه تا ماه رمضان بعد ادامه يافت، بنابراحتياط براي هر روز يك چارك طعام مانند گندم يا جو به عنوان كفّاره به فقير غير سيّد بدهد و قضا ندارد. والله العالم

 

استفاده از قطره بيني
س. حكم استفاده از قطره بيني جهت بازكردن مجاري تنفسي و درمان كه در بعضي موارد يقيناً وارد حلق مي‌گردد، چگونه است؟

ج. اگر وارد حلق شود، مبطل روزه است. والله العالم

 

مسواك‌كردن
س. مسواك كردن در روز ماه رمضان، آيا مبطل روزه است يا خير؟

ج. اگر آبي كه از خمير دندان توليد شده يا آب خارجي وارد حلق نشود و آن را بيرون بريزد، اشكال ندارد. والله العالم

 

آندوسكپي
س. آندوسكپى دستگاهى است كه داخل معده مى‌شود و عكسبردارى مى‌كند، بدون اينكه چيزى داخل معده شود. آيا اين عمل روزه را باطل مى كند يا نه؟

ج. بنابر احتياط، براى روزه‌دار اشكال دارد. والله العالم

 

بخار حمام
س. اگر فضاى حمام را بخار گرفته باشد، آيا موجب بطلان روزه مى‌شود؟

ج. باطل نمى‌شود. والله العالم

 

مصرف آدامس
س. جويدن آدامس در حال روزه، چه حكمي دارد؟

ج. چنانچه هيچ طعمي نداشته باشد كه به حلق برود، روزه صحيح است؛ لكن اين عمل براي روزه‌دار پسنديده نيست و تظاهر به آن، اشكال دارد. والله العالم

 

مصرف دخانيات
س. آيا كشيدن سيگار و استعمال قليان، مبطل روزه است؟

ج. بنابراحتياط واجب، روزه‌دار نبايد دود سيگار يا قليان را به حلق برساند. والله العالم

 

تزريق خون
س. آيا تزريق خون به روزه‌دار، مبطل روزه است؟

ج. مبطل روزه نيست. والله العالم

 

اهداي خون
س. اگر در ماه مبارك رمضان، 5 سي سي خون براي آزمايش از ما گرفته شود، چه حكمي دارد؟

ج. اشكال ندارد، ولي اگر موجب ضعف شود مكروه است. والله العالم

 

پركردن دندان
س. پركردن دندان در ماه رمضان چه حكمي دارد؟

ج. پر كردن، جرم‎گيري و كشيدن دندان در ماه رمضان براي پزشكان مانعي ندارد و براي شخص روزه‎دار، زماني جايز است كه مطمئن باشد خون يا آبي كه به وسيله دستگاه، وارد فضاي دهان مي‎شود، فرو نخواهد رفت. والله العالم

 

استفاده از مواد آرايشي
س. استفاده از مواد آرايشي، مانند كرم، سرمه و ... در ماه مبارك رمضان براي شخص روزه‌دار چه حكمي دارد؟

ج. اشكال ندارد، ولي در مورد سرمه اگر از موّادي باشد كه مزه يا بوي آن به حلق برسد مكروه است. والله العالم

 

استفاده از قرص ضدبارداري
س. روزه زنانى كه در ماه مبارك رمضان براى جلوگيرى از عادت ماهانه از قرص استفاده مى‌نمايند، صحيح است يا خير؟

ج. اگر عادت نشوند، روزه آنها صحيح است. والله العالم

 

استعمال شياف
س. آيا استعمال شياف‌هاى درمانى، شياف ترياك و يا شياف تغذيه مبطل روزه است؟

ج. شياف، مبطل روزه نيست. والله العالم

 

غواصي و روزه‌داري
س. مستدعي‌ است‌ حكم‌ شرع‌ مقدس‌ را در مورد اشخاصي‌ كه‌ كارشان‌ غواصي‌ در اعماق آب‌هاست‌ نسبت‌ به‌ روزه‌ بيان‌ فرماييد.

ج. زير آب‌‌رفتن‌ با لباس‌ غواصّي‌، بنابراحتياط‌ واجب‌ مبطل‌ صوم‌ است‌، ولي‌ اگر شخص‌ داخل‌ زير دريائي‌ كه‌شبيه‌ اطاق است‌ و ملاصق‌ بدن‌ نيست‌ زير آب‌ برود روزه‌ باطل‌ نمي‌شود. والله العالم

 

 

گرد و غبار در محيط كار
س. محيط كاري اينجانب طوري است كه ذرات گرد و غبار در فضاي كارگاه پراكنده مي‌باشد و دوري از اين محيط ممكن نيست. در ضمن حتي الامكان هم از وسايل جلوگيري‌كننده، مانند ماسك و غيره استفاده مي‌گردد ولي باز هم گرد و غبار وارد فضاي حلق مي‌گردد. حكم روزه در اين فضا چيست؟

ج. چنانچه گرد و غبار وارد حلق شود، روزه اشكال دارد. والله العالم

 

روزه زن باردار
س. آيا براي خانم باردار 5 ماهه، روزه واجب است؟‌

ج. اشخاص مختلفند؛ بطور كلي اگر به تجربه يا از قول طبيب حاذق، خوف ضرر براي خود زن يا بچه حاصل شود روزه نگيرد. والله العالم

 

غلط‌‌خواندن قرآن
س. اگر در ماه‌ مبارك‌ رمضان‌، قرآن‌ را به طرز غلطي‌ بخوانيم‌، آيا ضرري‌ متوجه‌ روزه‌ مي‌شود؟(عدم‌ تلفظ‌ صحيح‌ كلمات‌)

ج. اگر عمداً آيات‌ را غلط‌ نخوانيد، اشكال‌ ندارد. والله العالم

 

نسبت‌دادن روايت از معصومي به معصوم ديگر
س. اگر كلام يكى از معصومين را اشتباه به ديگرى نسبت دهيم، مثلاً به جاى اينكه بگوئيم رسول خدا صلّي الله عليه و آله فرمودند، بگوئيم: اميرالمؤمنين عليه السلام چنين فرموده‌اند. آيا باعث باطل‌شدن روزه مي‌شود؟
اگر عمداً اين كار را انجام دهد، حكمش چيست؟

ج. در صورت اشتباه، اشكال ندارد، ولى اگر عمداً و با توجّه باشد، چون انتساب بمعنى اين است كه آن حضرت خصوص اين كلام را فرموده با اينكه مي‌داند نفرموده، نسبت دروغ است و روزه را باطل مي‌كند و قضا و كفّاره دارد. والله العالم

 

مسافرت در ماه رمضان
س. آيا انسان مى‌تواند در ماه مبارك رمضان براى فرار از روزه عمداً مسافرت كند؟

ج. اشكال ندارد، ولى مكروه است. والله العالم

 

تبعيّت زن از شوهر در وطن
س. زنى كه ازدواج مى‌كند و از وطن اصلى خود به شهر ديگرى مى‌رود و در عرض سال چند مرتبه براى ديدن ارحام به وطن اصلي‌اش باز مى‌گردد، نماز و روزه او چه حكمى دارد؟

ج. در فرض سؤال، كه زن بنا دارد در وطن شوهر همراه با شوهر زندگى كند، اعراض قهرى از وطن خود اوست و در بازگشت به وطن جهت صله ارحام، حكم مسافر را دارد. والله العالم

 

افطار در حد ترخص
س. كسى كه در ماه رمضان مسافرت مى‌كند، مى‌تواند در منزل خود افطار نمايد يا بايد از حد ترخّص بگذرد و سپس افطار نمايد؟

ج. تا به حدّ ترخّص نرسيده، نبايد افطار كند. والله العالم

 

استمنا در حال روزه
س. كسي‌ كه‌ نمي‌دانسته‌ استمناء روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و حتي‌ يك‌ گناه‌ كبيره‌ است‌، اگر اين‌عمل‌ را انجام‌ دهد. آيا روزه‌ او باطل‌ است؟ اگر باطل‌ است،‌ كفّاره‌ دارد يا خير؟

ج. در فرض‌ سؤال‌، بايد قضاي‌ روزه‌ را بگيرد، ولي‌ كفّاره‌ ندارد. بلي،‌ اگر جاهل‌ مقصّر باشد، به اين‌ معني‌ كه‌ در موقع‌ ارتكاب‌ عمل‌، احتمال‌ حرمت‌ بدهد و سؤال‌ نكند و يا بداند استمناء حرام‌ و معصيت‌ است‌، هرچند نداند كه ‌روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و اگر در روز ماه‌ رمضان‌ انجام‌ دهد، كفّاره‌ جمع‌ دارد. والله العالم

 

 

علم به محتلم شدن در صورت خوابيدن
س. شخصي يك ساعت به اذان صبح مانده در ماه رمضان مي‌داند كه اگر بخوابد محتلم مي‌شود و تا اذان بيدار نمي‌شود. آيا مي‌تواند بخوابد يا نه؟ و اگر خوابيد و محتلم شد و اذان گفته شد، روزه او صحيح است يا نه؟

ج. در مورد سؤال، اگر شخص مذكور مي‌داند كه قبل از اذان صبح محتلم مي‌شود، بنابر احتياط واجب نبايد بخوابد. والله العالم

 

 

محتلم شدن در روز ماه رمضان
س. اگر كسي ماه رمضان بعد از اذان صبح در خواب جنب شود، آيا روزه‌اش باطل مي‌شود يا نه؟ و اگر باطل نمي‌شود، آيا مي‌تواند بعد از اذان ظهر يا اذان مغرب غسل كند يا نه؟‌

ج. روزه‌اش باطل نمي‌شود ولي براي نماز ظهر واجب است غسل نمايد.والله العالم

 

رسيدن وقت اذان هنگام غسل
س. شخصي قبل از اذان صبح بيدار شده و جنب بوده، مشغول غسل مي‌شود كه وسط غسل، اذان مي‌گويند. آيا روزه او صحيح است و كفّاره دارد يا نه؟

ج. اشكال ندارد و روزه صحيح است. والله العالم

 

 

كفاره تأخير
س. اگر كسي قضاي روزهاي ماه رمضان سال قبل را تا ماه مبارك رمضان سال بعد نگيرد، حكمش چيست؟

ج. در فرض سؤال، بايد علاوه بر قضاء روزه‌ها براي هر روز يك مد(750گرم) گندم يا جو يا آرد بعنوان كفاره به فقير غير سيد بدهد و دادن پولش كافي نيست. بايد خود جنس باشد و مي توان همه را به يك فقير داد. والله العالم

 

دادن پول كفاره به فقير
س. آيا مي‌توان‌ پول‌ كفّاره‌ را به‌ فقير داد و به‌ او گفت: طعامي‌ كه‌ روزانه‌ مي‌خوري‌ قصد كفّاره‌ كن؛‌ يا لازم‌ است‌ فقير از همين‌ پول‌ طعام‌ بگيرد؟

ج. در فرض‌ سؤال‌، فقير بايد با همين‌ پول‌، براي‌ دهنده‌ آن‌ طعام‌ بخرد و به‌ وكالت‌ از طرف‌ او طعام‌ را به‌ عنوان‌ كفّاره‌ بردارد.والله العالم

 

زكات فطره‌ي سرباز
س. حكم كساني كه سرباز هستند و شب عيد فطر در آنجا هستند، فطريه، آيا بر پدر آنها واجب است يا خودشان يا مثلاً سپاه يا ارتش يا نيروي انتظامي؟

ج. در فرض سؤال با تمكّن مالي فطره را بايد خودشان بپردازند. والله العالم

 

فطره‌دادن ميهمان و اسقاط ذمه ميزبان
س. اگر ميهمان با اجازه صاحب خانه، فطره‌ي خودش را بدهد، آيا از عهده صاحب خانه ساقط مي‌شود؟

ج. ساقط نمي‌شود. والله العالم

 

دادن زكات فطره به واجب النفقة
س. آيا مي‌شود زكات فطره را به افرادي، مانند فرزند، زن، پدر يا مادر (اگر مستحقّ باشند) داد يا نه؟

ج. زكات فطره را نمي‌توان به واجب النفقه داد. والله العالم

 

پرداخت زكات فطره به مؤسسات
س. پرداخت زكات فطره به كميته امداد، سازمان بهزيستي و بعض مؤسسات خيريه چه صورتي دارد؟

ج. بنظر اينجانب، زكات فطره بنابراحتياط واجب بايد به فقراي شيعه اثني عشري برسد و مكلّف بايد آنچه را تحت عنوان زكات فطره به اينگونه سازمان‌ها و مؤسسات مي‌دهد يقين كند كه بدون كم و زياد در مورد مصرف، (فقير شيعه اثني عشري) صرف شده و الا ذمّه‌اش برئ نمي‌شود. پس براي هر كس اين يقين حاصل شود، اشكال ندارد، مثلاً كسي كه زكات فطره مي‌دهد و سيّد نيست بايد يقين كند كه به مصرف فقير غير سيّد رسيده، نه سيّد و نه مدرسه و مسجد و حسينيه. والله العالم

 

زكات فطره بچه در شكم مادر
س. بچه‌اي كه در شكم مادر است، آيا فطريه‌اش واجب است يا نه؟

ج. واجب نيست. والله العالم

                                             تاريخ : شنبه ۵ مرداد۱۳۹۲ | ۱۴:۱۳ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

روایاتی از امیرامومنان امام علی (ع) برگرفته از کتاب تحف العقول /قسمت ششم

موی سفید را نکنید که نور است مویی که در اسلام سفید شود در قیامت نورانی است.


ریزه های غذارا از سر سفره برچینید هرکسآنرا به نیت شفا بخورد به اذن خدا برای هر دردی که دارد شفاست


زبانت را نگه دارید و (دربرابر حق)بی چون و چرا تسلیم شوید.


ازدواج کنید پیغمبر فرمود:هرکه خواهد از سنت من پیروی کند همسر گیرد ازدواج از سنتهای من است.


سپرز را نخورید که از خون فاسد میروید (به نقل مواعظ خون فاسد می رویاند)


از غده های گوشت حذر کنید که رگ خوره را تحریک می کند.


کفش نوک دار  نپوشید که کفش فرعون است که اول کسی است که این نوع کفش را اختراع کرد با می گساران مخالفت کنید
تاريخ : جمعه ۴ مرداد۱۳۹۲ | ۱۵:۲۴ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

بهاییت و استفتاء حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

۱- پیروان فرقه ضاله بهائیت از نظر طهارت و نجاست چگونه اند و آیا اجتناب از تماس با آنان لازم است ؟

جواب : نجس هستند و اجتناب از آنها واجب است . والله العالم

۲- معامله با آنان در صورتی که ضرورتی هم برای ما ندارد و می توانیم با مسلمانان معامله کنیم چگونه است ؟

جواب : جایز نیست .والله العالم

۳- آیا ازدواج با افراد این فرقه منحرف جایز است ؟


جواب : حرام و باطل است .والله العالم

۴- اگر فرد جاهلی با یکی از اعضای این کیش باطل ازدواج کرده ، اکنون حکم آن ازدواج و ادامه زندگی مشترکش چیست ؟

جواب : ازدواج صحیح نبوده و به محض آگاهی از مساله باید بدون طلاق از او جدا شود و چون جاهل بوده ، آمیزش او حکم وطی به شبهه را دارد و اگر بعد از آگاهی به حکم شرع زندگی را ادامه دهد ، علاوه بر اینکه حرام است ، آمیزش او حکم زنا را دارد .والله العالم

۵- آیا اگر ازدواج آنان علاوه بر شرع مقدس اسلام ، طبق آئین فرقه ضاله هم جاری شده باشد تفاوتی در مسئله ایجاد می نماید ؟


جواب : اثر ندارد ، ازدواج باطل است . والله العالم

۶- آیا اگر فرد منحرف توبه نموده و واقعاً ازاین فرقه ضاله خارج شده و مسلمان گردد ، می تواند زندگی مشترک با همسرش را ادامه دهد ؟

جواب : اگر واقعاً توبه کند می تواند با عقد جدید او را به ازدواج خود در آورد. والله العالم

۷- اگر فرد منحرف مدعی ندامت و عدول از فرقه ضاله باشد اما حاضر به ابطال تسجیل و شماره مخصوصش نباشد ، آیا می توان صرف این ادعارا پذیرفت و به ادامه این زندگی مشترک حکم نمود ؟

جواب : اگر تسجیل و شماره مخصوص را به طور آشکار و رسمی ابطال نکند و برائت خود را رسماً و با اسم از این فرقه و علی محمد باب و حسینعلی بهاء و عباس افندی و شوقی اعلام نکند ، کافی نیست .والله العالم

۸- حکم اولاد که احیاناً در چنین ازدواجی متولد شده اند چیست ؟

جواب : اگر مسلمان نمی دانسته و با جهل به حکم ازدواج کرده فرزند نسبت به او محکوم به حلال زاده بوده است و نسبت به طرف بهائی ملحق نیست .والله العالم

سوال : سلام علیکم ارتباط با پیروان دین بهائیت چه حکمی دارد از لحاظ روابط خانوادگی و یا ازدواج با آنها؟

من به عنوان یک مسلمان در کنار ما بهائیان زیادی وجود دارند حکم ما چیست ؟

آیا آنها نجست هستند؟

جواب : فرقه بهائیت دینی ندارند و ضال و مضل هستند و کافر می باشند و نجس هستند و ازدواج با آنها حرام است و همچنین تبلیغ و ترویج آنها حرام و جائز نیست . مومنین باید باشناخت کامل از عقائد حقه شیعه اثناعشری دفاع نموده و خودشان را از شر مکائد شیطانی و دشمنان محافظت نماید و مانع فعالیت و ترویج آنان شوند . والله العالم

۱- معامله با بهائی ها اگر موجب تقویت آنها از نظر اقتصادی شود چه صورت دارد ؟

جواب :جایز نیست

سوال :باتوجه به مطرح شدن مقوله جنگ نرم علیه جامعه مسلمانان در ماههای اخیر که منظور از آن هجمه دشمنان به کیان اعتقادی الام و تشیع می باشد خواهشمند است موارد زیر را پاسخ بفرمائید :

۱- آیا حکامی که در جهاد صادق است بر جنگ نرم نیز صدق می کند مانند اینکه در جهاد دفاع بر همه واجب است ؟

۲- حکم کسانی که وارد جنگ نرم علیه مسلمین می شوند چیست؟

۳- حدود و مصادیق جنگ نرم را بیان بفرمائید ؟

۴- آیا تبلیغات فرقه ضاله و مسلک های انحرافی از مصادیق جنگ نرم با جامعه اسلامی می باشد؟


جواب :
۱- بر هر مومن متمکنی دفاع از امور اعتقادی از قبیل توحید و نبوت و امامت واجب است نهایت احکام جهادی که در فقه مطرح است متعلق به جهاد معهود است .

۲-۳و۴ - هر گونه مقابله اعتقادی ولو با اینترنت و یا ماهواره و دیگر ابزار مرسوم فعلی جنگ نرم است و بر هر مومن متمکنی (علما) مقابله با آنها و دفع سبهات آنها واجب است و در بیان احکام این گونه جنگها موارد و مصادیق مختلف است . والله العالم ۱۳ شوال المکرم ۱۴۳۱

۱- حکم فرد یا افراد کافر یا مشرکی که به صورت سازماندهی شده و برنامه ریزی شده در جهت ایجاد انحراف اعتقادی در جامعه اسلامی و تغییر عقاید مسلمانان فعالیت می کنند چیست ؟ آیا در حکم محارب هستند ؟
۲- وظیفه مسلمین در قبال ایشان چیست ؟


جواب :
اگر مستامن یا کافر ذمی باشد با این عمل از استیمان و شرایط ذمه خارج می شود و حکم کافر حربی را پیدا می کند و به هر حال باید به مراکز قانونی اطلاع داده شود تا حکم شرع مقدس در مورد او جاری گردد . والله العالم . ۴ شوال المکرم ۱۴۳۱

تاريخ : جمعه ۴ مرداد۱۳۹۲ | ۱۴:۴۵ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

چهل حدیث درباره عشق حسینی

حدیث اول

آتش عشق حسینی

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:

ان لقتل الحسین علیه السلام حرارة فی قلوب المؤمنین لا تبرد ابدا.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دلهای مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی شود.جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص .556

حدیث دوم

عاشورا، روز غم

قال الرضا علیه السلام:

من کان یوم عاشورا یوم مصیبته و حزنه و بکائه جعل الله عز و جل یوم القیامة یوم فرحه و سروره.

امام رضا علیه السلام فرمود: هر کس که عاشورا، روز مصیبت و اندوه و گریه اش باشد، خداوند روز قیامت را برای او روز شادی و سرور قرار می دهد.بحار الانوار، ج 44، ص .284

حدیث سوم

محرم، ماه سوگواری

قال الرضا علیه السلام:

کان ابی اذا دخل شهر المحرم لا یری ضاحکا و کانت الکابة تغلب علیه حتی یمضی منه عشرة ایام، فاذا کان الیوم العاشر کان ذلک الیوم یوم مصیبته و حزنه و بکائه...

امام رضا علیه السلام فرمود: هر گاه ماه محرم فرا می رسید، پدرم (موسی بن جعفر علیه السلام) دیگر خندان دیده نمی شد و غم و افسردگی بر او غلبه می یافت تا آن که ده روز از محرم می گذشت، روز دهم محرم که می شد، آن روز، روز مصیبت و اندوه و گریه پدرم بود .امالی صدوق، ص 111

حدیث چهارم

دیده های خندان

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:

یا فاطمة! کل عین باکیه یوم القیامة الا عین بکت علی مصاب الحسین فانها ضاحکة مستبشرة بنعیم الجنة.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: فاطمه جان! روز قیامت هر چشمی گریان است، مگر چشمی که در مصیبت و عزای حسین گریسته باشد، که آن چشم در قیامت خندان است و به نعمتهای بهشتی مژده داده می شود.بحار الانوار، ج 44، ص .293

حدیث پنجم

سالگرد سوگ حسین

عن الصادق علیه السلام:

نیح علی الحسین بن علی سنة فی کل یوم و لیلة و ثلاث سنین من الیوم الذی اصیب فیه.

حضرت صادق علیه السلام فرمود: یک سال تمام، هر شب و روز بر حسین بن علی علیه السلام نوحه خوانی شد و سه سال، در روز شهادتش سوگواری برپا گشت.بحار الانوار، ج 79، ص .102

حدیث ششم

بودجه عزاداری

قال الصادق علیه السلام:

قال لی ابی: یا جعفر! اوقف لی من منالی کذا و کذا النوادب تندبنی عشر سنین بمنی ایام منی.

امام صادق علیه السلام می فرماید: پدرم امام باقر علیه السلام به من فرمود: ای جعفر ! از مال خودم فلان مقدار وقف نوحه خوانان کن که به مدت ده سال در «منا» در ایام حج، بر من نوحه خوانی و سوگواری کنند.بحار الانوار، ج 46، ص .220

حدیث هفتم

نوحه خوانی سنتی

عن ابی هارون المکفوف قال:

دخلت علی ابی عبد الله علیه السلام فقال لی: انشدنی، فأنشدته فقال: لا، کما تنشدون و کما ترثیه عند قبره...

ابو هارون مکفوف می گوید: خدمت حضرت صادق علیه السلام رسیدم.امام به من فرمود: «برایم شعر بخوان» .پس برایش اشعاری خواندم.فرمود: اینطور نه، همان طور که (برای خودتان) شعر خوانی می کنید و همانگونه که نزد قبر حضرت سید الشهدا مرثیه می خوانی.بحار الانوار، ج 44، ص .287

حدیث هشتم

پاداش شعر گفتن برای حسین علیه السلام

قال الصادق علیه السلام:

ما من احد قال فی الحسین شعرا فبکی و ابکی به الا اوجب الله له الجنة و غفر له.

امام صادق علیه السلام به جعفر بن عفان فرمود: هیچ کس نیست که درباره حسین علیه السلام شعری بسراید و بگرید و با آن بگریاند مگر آن که خداوند، بهشت را بر او واجب می کند و او را می آمرزد.رجال شیخ طوسی، ص .289

حدیث نهم

سرودن برای اهل بیت علیه السلام

قال الصادق علیه السلام:

من قال فینا بیت شعر بنی الله له بیتا فی الجنة.

امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس در راه ما و برای ما یک بیت شعر بسراید، خداوند برای او خانه ای در بهشت، بنا می کند.وسائل الشیعه، ج 10، ص .467

حدیث دهم

اصحاب مدح و مرثیه

قال الصادق علیه السلام:

الحمد لله الذی جعل فی الناس من یفد الینا و یمدحنا و یرثی لنا.

امام صادق علیه السلام فرمود: خدا را سپاس که در میان مردم، کسانی را قرار داد که به سوی ما می آیند و بر ما وارد می شوند و ما را مدح و مرثیه می گویند.وسائل الشیعه، ج 10، ص .469

حدیث یازدهم

شعر خوانی در ایام عزا

قال الرضا علیه السلام:

یا دعبل! احب ان تنشدنی شعرا فان هذه الایام حزن کانت علینا اهل البیت علیه السلام.

امام رضا علیه السلام به دعبل (شاعر اهل بیت) فرمود: ای دعبل! دوست دارم که برایم شعری بسرایی و بخوانی، چرا که این روزها (ایام عاشورا) روز اندوه و غمی است که بر ما خاندان رفته است.جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص .567

حدیث دوازدهم

مرثیه، نصرت اهل بیت علیه السلام

عن الرضا علیه السلام:

یا دعبل! ارث الحسین علیه السلام فانت ناصرنا و مادحنا ما دمت حیا فلا تقصر عن نصرنا ما استطعت.

امام رضا علیه السلام فرمود: ای دعبل! برای حسین بن علی علیه السلام مرثیه بگو، تو تا زنده ای، یاور و ستایشگر مایی، پی تا می توانی، از یاری ما کوتاهی مکن.جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص .567

حدیث سیزدهم

شیعیان همراه و همدل

قال علی علیه السلام:

ان الله...اختار لنا شیعة ینصروننا و یفرحون بفرحنا و یحزنون لحزننا.

علی علیه السلام فرمود: خداوند برای ما، شیعیان و پیروانی برگزیده است که ما را یاری می کنند، با خوشحالی ما خوشحال می شوند و در اندوه و غم ما، محزون می گردند.غرر الحکم، ج 1، ص .235

حدیث چهاردهم

کشته اشک

قال الحسین علیه السلام:

انا قتیل العبرة لا یذکرنی مؤمن الا بکی.

حسین بن علی علیه السلام فرمود: من کشته اشکم.هیچ مؤمنی مرا یاد نمی کند مگر آنکه (بخاطر مصیبتهایم) گریه می کند.بحار الانوار، ج 44، ص .279

حدیث پانزدهم

یک قطره اشک

قال الحسین علیه السلام:

من دمعت عیناه فینا قطرة بوأه الله عز و جل الجنة.

حسین بن علی علیه السلام فرمود: چشمان هر کس که در مصیبتهای ما قطره ای اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جای می دهد.احقاق الحق، ج 5، ص .523

حدیث شانزدهم

بهشت، پاداش عزاداری

قال علی بن الحسین السجاد علیه السلام:

ایما مؤمن دمعت عیناه لقتل الحسین و من معه حتی یسیل علی خدیه بوأه الله فی الجنة غرفا .

امام سجاد علیه السلام فرمود: هر مؤمنی که چشمانش برای کشته شدن حسین بن علی علیه السلام و همراهانش اشکبار شود و اشک بر صورتش جاری گردد، خداوند او را در غرفه های بهشتی جای می دهد.ینابیع الموده، ص .429

حدیث هفدهم

به یاد فرزندان فاطمه علیها السلام

قال السجاد علیه السلام:

انی لم اذکر مصرع بنی فاطمة الا خنقتنی لذلک عبرة.

امام سجاد علیه السلام فرمود: من هرگز شهادت فرزندان فاطمه علیها السلام را به یاد نیاوردم، مگر آنکه بخاطر آن، چشمانم اشکبار گشت.بحار الانوار، ج 46، ص .109

حدیث هیجدهم

سوگواری در خانه ها

قال الباقر علیه السلام:

ثم لیندب الحسین و یبکیه و یأمر من فی داره بالبکاء علیه و یقیم فی داره مصیبته باظهار الجزع علیه و یتلاقون بالبکاء بعضهم بعضا فی البیوت و لیعز بعضهم بعضا بمصاب الحسین علیه السلام.

امام باقر علیه السلام نسبت به کسانی که در روز عاشورا نمی توانند به زیارت آن حضرت بروند، اینگونه دستور عزاداری دادند و فرمودند: بر حسین علیه السلام ندبه و عزاداری و گریه کند و به اهل خانه خود دستور دهد که بر او بگریند و در خانه اش با اظهار گریه و ناله بر حسین علیه السلام، مراسم عزاداری بر پا کند و یکدیگر را با گریه و تعزیت و تسلیت گویی در سوگ حسین علیه السلام در خانه هایشان ملاقات کنند.کامل الزیارات، ص .175

حدیث نوزدهم

اشک علی علیه السلام در سوگ شهدای کربلا

قال الباقر علیه السلام:

مر علی بکربلا فی اثنین من اصحابه قال: فلما مر بها ترقرقت عیناه للبکاء ثم قال: هذا مناخ رکابهم و هذا ملقی رحالهم و هیهنا تهراق دماؤهم، طوبی لک من تربة علیک تهراق دماء الأحبة.

امام باقر علیه السلام فرمود: امیر المؤمنین علیه السلام با دو تن از یارانش از «کربلا» گذرکردند، حضرت، هنگام عبور از آنجا، چشمهایش اشک آلود شد، سپس فرمود: اینجا مرکبهایشان بر زمین می خوابد، اینجا محل بارافکندنشان است و اینجا خونهایشان ریخته می شود، خوشا به حال تو ای خاکی که خون دوستان بر روی تو ریخته می شود! بحار الانوار، ج 44، ص 258

حدیث بیستم

اشک، حجاب دوزخ

قال الباقر علیه السلام:

ما من رجل ذکرنا او ذکرنا عنده یخرج من عینیه ماء و لو مثل جناح البعوضة الا بنی الله له بیتا فی الجنة و جعل ذلک الدمع حجابا بینه و بین النار.

امام باقر علیه السلام پس از شنیدن سروده های «کمیت» درباره اهل بیت، گریست و سپس فرمود : هیچ کس نیست که ما را یاد کند، یا نزد او از ما یاد شود و از چشمانش هر چند به اندازه بال پشه ای اشک آید، مگر آنکه خداوند برایش در بهشت، خانه ای بنا کند و آن اشک را حجاب میان او و آتش دوزخ قرار دهد.الغدیر، ج 2، ص .202

حدیث بیست و یکم

بیست سال گریه

قال الصادق علیه السلام:

بکی علی بن الحسین علیه السلام عشرین سنة و ما وضع بین یدیه طعام الا بکی.

امام صادق علیه السلام فرمود: امام زین العابدین علیه السلام بیست ساله (به یاد عاشورا) گریست و هرگز طعامی پیش روی او نمی گذاشتند مگر اینکه گریه می کرد.بحار الانوار، ج 46، ص .108

حدیث بیست و دوم

ادب سوگواری

قال الصادق علیه السلام:

لما مات ابراهیم بن رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم حملت عین رسول الله بالدموع ثم قال النبی صلی الله علیه و آله و سلم: تدمع العین و یحزن القلب و لا نقول ما یسخط الرب و انا بک یا ابراهیم لمحزونون.

امام صادق علیه السلام فرمود: چون ابراهیم پسر رسول خدا از دنیا رفت، چشم پیامبر پر از اشک شد.سپس پیامبر فرمود: چشم، اشکبار می شود و دل غمگین می گردد، ولی چیزی نمی گوییم که خدا را به خشم آورد، و ما در سوگ تو ای ابراهیم اندوهناکیم.بحار الانوار، ج 22، ص .157

حدیث بیست و سوم

چشمهای اشکبار

قال الصادق علیه السلام:

من ذکرنا عنده ففاضت عیناه حرم الله وجهه علی النار.

امام صادق علیه السلام فرمود: نزد هر کس که از ما (و مظلومیت ما) یاد شود و چشمانش پر از اشک گردد، خداوند چهره اش را بر آتش دوزخ حرام می کند.بحار الانوار، ج 44، ص .285

حدیث بیست و چهارم

احیاء خط اهل بیت علیهم السلام

قال الصادق علیه السلام:

تزاوروا و تلاقوا و تذاکروا و احیوا امرنا.

امام صادق علیه السلام فرمود: به زیارت و دیدار یکدیگر بروید، با هم به سخن و مذاکره بنشینید و امر ما را (کنایه از حکومت و رهبری) زنده کنید.بحار الانوار، ج 71، ص .352

حدیث بیست و پنجم

مجالس حسینی

قال الصادق علیه السلام للفضیل:

تجلسون و تحدثون؟ فقال: نعم، قال: ان تلک المجالس احبها فأحیوا امرنا، فرحم الله من احیی امرنا.

امام صادق علیه السلام از «فضیل» پرسید: آیا (دور هم) می نشینید و حدیث و سخن می گویید؟ گفت: آری فرمود: اینگونه مجالس را دوست دارم، پس امر (امامت) ما را زنده بدارید.خدای رحمت کند کسی را که امر و راه ما را احیا کند.وسائل الشیعه، ج 10، ص .392

حدیث بیست و ششم

اشکهای ارزشمند

قال الصادق علیه السلام:

..رحم الله دمعتک، اما انک من الذین یعدون من اهل الجزع لنا و الذین یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا، اما انک ستری عند موتک حضور آبائی لک...

امام صادق علیه السلام به «مسمع» که از سوگواران و گریه کنندگان بر عزای حسینی بود، فرمود: خدای، اشک تو را مورد رحمت قرار دهد.آگاه باش، تو از آنانی که از دلسوختگان ما به شمار می آیند، و از آنانی که با شادی ما شاد می شوند و با اندوه ما غمگین می گردند .آگاه باش! تو هنگام مرگ، شاهد حضور پدرانم بر بالین خویش خواهی بود.وسائل الشیعه، ج 10، ص .397

حدیث بیست و هفتم

دلهای سوخته

قال الصادق علیه السلام:

اللهم...و ارحم تلک الأعین التی جرت دموعها رحمة لنا و ارحم تلک القلوب التی جزعت و احترقت لنا و ارحم الصرخة التی کانت لنا.

امام صادق علیه السلام بر سجاده خود نشسته و بر زائران و سوگواران اهل بیت، چنین دعا می کرد و می فرمود: خدایا...آن دیدگان را که اشکهایش در راه ترحم وعاطفه بر ما جاری شده و دلهایی را که بخاطر ما نالان گشته و سوخته و آن فریادها و ناله هایی را که در راه ما بوده است، مورد رحمت قرار بده.بحار الانوار، ج 98، ص .8

حدیث بیست و هشتم

گریه بر مظلومیت شیعه

قال الصادق علیه السلام:

من دمعت عینه فینا دمعة لدم سفک لنا او حق لنا نقصناه او عرض انتهک لنا او لأحد من شیعتنا بوأه الله تعالی بها فی الجنة حقبا.

امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس که چشمش در راه ما گریان شود، بخاطر خونی که از ما ریخته شده است، یا حقی که از ما گرفته اند، یا آبرویی که از ما یا یکی از شیعیان ما برده وهتک حرمت کرده اند، خدای متعال به همین سبب، او را در بهشت جاودان، برای ابد جای می دهد.امالی شیخ مفید، ص .175

حدیث بیست و نهم

ثواب بی حساب

قال الصادق علیه السلام:

لکل شیی ء ثواب الا الدمعة فینا.

امام صادق علیه السلام فرمود: هر چیزی پاداش و مزدی دارد، مگر اشکی که برای ما ریخته شود (که چیزی با آن برابری نمی کند و مزد بی اندازه دارد). جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص .548

حدیث سی ام

کوثر و اشک

قال الصادق علیه السلام:

ما من عین بکت لنا الا نعمت بالنظر الی الکوثر و سقیت منه.

امام صادق علیه السلام فرمود: هیچ چشمی نیست که برای ما بگرید، مگر اینکه برخوردار از نعمت نگاه به «کوثر» می شود و از آن سیرابش می کنند.جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص .554

حدیث سی و یکم

گریه آسمان

عن الصادق علیه السلام:

یا زرارة! ان السماء بکت علی الحسین اربعین صباحا.

امام صادق علیه السلام فرمود: ای زراره! آسمان چهل روز، در سوگ حسین بن علی علیه السلام گریه کرد.جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص .552

حدیث سی و دوم

گریه و اندوه مطلوب

قال الصادق علیه السلام:

کل الجزع و البکاء مکروه سوی الجزع و البکاء علی الحسین علیه السلام.

امام صادق علیه السلام فرمود: هر نالیدن و گریه ای مکروه است، مگر ناله و گریه بر حسین علیه السلام.بحار الانوار، ج 45، ص .313

حدیث سی و سوم

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و گریه بر شهید

قال الصادق علیه السلام:

ان النبی لما جائته وفاة جعفر بن ابی طالب و زید بن حارثة کان اذا دخل بیته کثر بکائه علیهما جدا و یقول: کانا یحدثانی و یؤانسانی فذهبا جمیعا.

امام صادق علیه السلام فرمود: وقتی خبر شهادت جعفر بن ابی طالب و زید بن حارثه به پیامبر خدا رسید، از آن پس هر گاه وارد خانه می شد، بر آن دو شهید بشدت می گریست و می فرمود : آن دو شهید، با من هم سخن و همدم و انیس بودند، و هر دو رفتند! ...من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 177

حدیث سی و چهارم

نفسهای تسبیح

قال الصادق علیه السلام:

نفس المهموم لظلمنا تسبیح و همه لنا عبادة و کتمان سرنا جهاد فی سبیل الله.ثم قال ابو عبد الله علیه السلام: یجب ان یکتب هذا الحدیث بالذهب.

امام صادق علیه السلام فرمود: نفس کسی که بخاطر مظلومیت ما اندوهگین شود، تسبیح است و اندوهش برای ما، عبادت است و پوشاندن راز ما جهاد در راه خداست.سپس امام صادق علیه السلام افزود: این حدیث را باید با طلا نوشت! امالی شیخ مفید، ص .338

حدیث سی و پنجم

فرشتگان سوگوار

قال الصادق علیه السلام:

اربعة الاف ملک عند قبر الحسین علیه السلام شعث غبر یبکونه الی یوم القیامة.

امام صادق علیه السلام فرمود: چهار هزار فرشته نزد قبر سید الشهدا علیه السلام ژولیده و غبار آلود، تا روز قیامت بر آن حضرت می گریند.کامل الزیارات، ص .119

حدیث سی و ششم

گریه بر حسین علیه السلام

قال الرضا علیه السلام:

یا ابن شبیب! ان کنت باکیا لشی ء فابک للحسین بن علی بن ابی طالب علیه السلام

امام رضا علیه السلام به «ریان بن شبیب» فرمود: ای پسر شبیب! اگر بر چیزی گریه می کنی، بر حسین بن علی بن ابی طالب علیه السلام گریه کن،.بحار الانوار، ج 44، ص 286

حدیث سی و هفتم

مجالسی به یاد ائمه علیهم السلام

قال الرضا علیه السلام:

من جلس مجلسا یحیی فیه امرنا لم یمت قلبه یوم تموت القلوب.

امام رضا علیه السلام فرمود: هر کس در مجلسی بنشیند که در آن، امر (و خط و مرام ما) احیا می شود، دلش در روزی که دلها می میرند، نمی میرد.بحار الانوار، ج 44، ص .278

حدیث سی و هشتم

آثار گریستن بر حسین علیه السلام

قال الرضا علیه السلام:

فعلی مثل الحسین فلیبک الباکون فان البکاء علیه یحط الذنوب العظام.

امام رضا علیه السلام فرمود: گریه کنندگان باید بر کسی همچون حسین علیه السلام گریه کنند، چرا که گریستن برای او، گناهان بزرگ را فرو می ریزد.بحار الانوار، ج 44، ص .284

حدیث سی و نهم

اشک و آمرزش گناه

قال الرضا علیه السلام:

یابن شبیب! ان بکیت علی الحسین علیه السلام حتی تصیر دموعک علی خدیک غفر الله لک کل ذنب اذنبته صغیرا کان او کبیرا قلیلا کان او کثیرا.

امام رضا علیه السلام فرمود: ای پسر شبیب! اگر بر، حسین علیه السلام آن قدر گریه کنی که اشکهایت بر چهره ات جاری شود، خداوند همه گناهانت را که مرتکب شده ای می آمرزد، کوچک باشد یا بزرگ، کم باشد یا زیاد.امالی صدوق، ص .112

حدیث چهلم

همدلی با عترت

قال الرضا علیه السلام: ان سرک ان تکون معنا فی الدرجات العلی من الجنان فاحزن لحزننا و افرح لفرحنا.

امام رضا علیه السلام به ریان بن شبیب فرمود: اگر تو را خوشحال می کند که در درجات والای بهشت با ما باشی، پس در اندوه ما غمگین باش و در شادی ما خوشحال باش.جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص 549


السلام علیک یا ابا عبدالله (ع)

السلام علیک یا ابالفضل العباس (ع)تاريخ : پنجشنبه ۳ مرداد۱۳۹۲ | ۱۸:۱۶ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

روایاتی از امیرامومنان امام علی (ع) برگرفته از کتاب تحف العقول /قسمت پنجم

خون گرفتن،بدن را سالم و عقل را محکم کند

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

کوتاه کردن سبیل از نظافت و جزءسنت(پیغمبر )است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

روغن زدن ،پوست را نرم وقوای دماغی و عقل را زیاد میکند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

مسواک زدن موجب رضای پروردگار و پاکی دهان و از سنتهای پیغمبر است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

شستن سر با خطمی ،چرک را برطف و آلودگی ها را پاک کند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

شستن دهان و بینی هنگام وضو پاک کننده دهان وبینی است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

انفیه موجب سلامت سر و شفای بدن ودرمان همه دردهای سر است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ناخن گرفتن سبب جلوگیری بزرگترین دردها وجلب و توسعه روزی است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ستردن موی زیر بغل بوی بد را بزداید.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

سیب معده را پاکیزه کند

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

کندرجویدن داندانها را محکم کند بلغم و بوی بد دهان را بزداید.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

نشستن در مسجد از اذان صبح تا طلوع آفتاب در تحصیل روزی از مسفرت به اطراف موثر تر است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

به قلب ضعیف را قوت بخشد معده را پاک سازد هوش را تیز و ترسو را شجاع و فرزند را زیبا گرداند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

خوردن بیست و یک مویز هر روز ناشتا از همه بیماریها به جز مرگجلوگیری کند

تاريخ : چهارشنبه ۲ مرداد۱۳۹۲ | ۲:۳۳ قبل از ظهر | نویسنده : عبد |

روایاتی از امیرامومنان امام علی (ع) برگرفته از کتاب تحف العقول /قسمت چهارم

شری که به دنبالش بهشت باشد شر نیست.،خیری که به دنبالش دوزخ باشد خیر نیست،

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

هرکه عیب خویش بیند به عیب دیگران نپردازد.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

هر که جامه تقوا ندارد با هیچ لباس (معایب)خودرا نپوشاند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

هرکه رای خود پسندد به گمراهی افتد؛

هرکه به عقل خود اکتفا کند(ومشورت ننماید)بلغزد،

هرکه به مردم بزرگی فروشد خوار گردد.

هرکه با علما آمیزاد احترام یابد.

هرکه با اوباش بیامیزد زبون گردد.

هرکه با مردم بی خردی کند دشنام شنود.

هرکه جاهای بد رود متهم شود.

هرکه شوخی کند اهانتش کنند.

هرکه گفتارش زیاد است اشتباهش بسیار است.

هرکه اشتباهش زیاد است شرمش کم است.

هرکه شرمش اندک است پرهیزگاریش اندک است.

هر که پرهیزکاریش کم باشد دلش بمیرد.

هرکه دلش بمیرد به دوزخ رود.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

عزت مومن به بی نیازی از مردم است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

قناعت مالی تمام نشدنی است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

هرکه بسیار یاد مرگ کند از دنیا به اندک راضی شود.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

عجیب است که کسی از کیفر بترسد و از گناه دست برندارد ویا به پادش امیدوار باشد و توبه و عمل صالح نکند.

تاريخ : سه شنبه ۱ مرداد۱۳۹۲ | ۱۴:۲۳ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

احكام حجاب و رابطه با نامحرم(آیت الله صافی )

 

س) پوشاندن پا از مچ تا انگشتان در مقابل نامحرم براي زن واجب است يا نه؟
ج ) بلي زن در مقابل نامحرم بايد روي پاها را هم بپوشاند.
 
س) سلام بر نامحرم چه حكمي دارد؟
ج ) در محيطهاي جمعي سلام بر جمع مانعي ندارد؛ ولي بهتر است از سلامهاي خصوصي كه نوعاً زمينه ساز فتنه است، اجتناب شود. از اميرمؤمنان عليه‌السلام روايت شده است كه فرمود: «من به زن جوان سلام نميكنم؛ زيرا ميترسم در قلبم چيزي خلجان كند كه مطلوب پروردگار نيست
 
س) آيا صحبت با نامحرم در محيط خلوت و به مدت طولاني جايز است؟
ج ) اگر محيط خلوتي باشد كه ديگري نتواند به آن وارد شود بودن دو نامحرم در آن مكان، حرام است، و در غير آنجا هم، اگر صحبتهاي شهواني باشد، يا مفسده ديگري بر آن مترتب شود، جايز نيست.
 
س) آيا رعايت حجاب در مقابل پسر خاله و پسر عمو لازم است، اگر چه مسنتر از خودم و جاي پدرم باشند؟
ج ) پسر عمه، پسر خاله، پسر دايي و پسر عمو همه نامحرم هستند و رعايت حجاب در برابر آنها واجب و ترك آن گناه است؛ و بالا بودن سن آنان موجب تغيير حكم نيست.
 
س)  آيا ميتوانيم با دختر نامحرمي، صيغه خواهر و برادري بخوانيم، و مثل خواهر و برادر با هم رفتار كنيم؟
ج ) خير، صيغه خواهر و برادري با نامحرم مشروع نيست، آنچه موجب محرميت ميشود، انجام عقد ازدواج بصورت دائم يا موقت، با رعايت شرائط مربوطه است.
 
س) با توجّه به اينكه كلاسهاي دانشجويان دختر و پسر با هم برگزار ميشود، طبعاً ناخودآگاه چشم آدم به دختران نامحرم ميافتد، حكم آن چيست؟
ج ) نگاه غير عمدي و بدون قصد لذت اشكال ندارد.
 
س) شنيدهام كه ميگويند گريم جزء آرايش حساب نميشود، آيا اين مطلب درست است، و گريم كردن جايز است؟
ج ) گريم ـ اگر همراه كار حرامي نباشد ـ اشكال ندارد. بنابراين، گريم مردان به وسيله مردان يا زنان به وسيله زنان اشكال ندارد.
امّا اگر گريم زن يا مرد به وسيله نامحرم صورت بگيرد، جايز نيست. نكته ديگر آن كه هر جا «گريم» به عنوان آرايش يا آرايش و تغيير چهره براي خانمها باشد، بايد از نامحرم پوشانده شود؛ امّا اگر صرفاً براي تغيير چهره باشد، احوط پوشاندن آن از نامحرم است.
 
س) در جلسات عقد و عروسي كه داماد وارد ميشود، تكليف خانمهايي كهبا او نامحرم هستند چيست؟
ج ) در مقابل داماد و ساير نامحرمان بايد رعايت حجاب كامل را بنمايند و فرقي بين مجلس عروسي و ساير موارد نيست.
 
س) عكسهايي كه در كودكي (قبل از تكليف) گرفتهايم و مسلماً بدون حجاب و... بوده، الان كه بزرگ شدهايم، اگر نامحرم ببيند ـ مثلاً پسر خاله يا شوهر عمه و... آيا اشكال شرعي دارد؟
ج ) اگر نامحرم بدون قصد لذت به عكسها نگاه كند مانعي ندارد و شما هم تكليفي نداريد.
 
س) در عقدها و عروسيها كه معمولاً خانمها با لباسهاي ويژه آن مراسم شركت دارند و در اكثر مواقع نيز لباسها، بدن نما است و فيلمبرداري صورت ميگيرد تكليف ما چيست؟
ج ) اگر ميدانيد يا احتمال ميدهيد كه در آينده اين فيلمها توسط افراد نامحرم مشاهده ميگردد لازم است حجاب كامل خود را موقع فيلمبرداري مراعات كنيد و اگر نميتوانيد، از واقع شدن در مقابل دوربين فيلمبرداري خودداري نماييد.
 
س) استفاده از كرمهاي چرب كننده، مرطوب كننده، ضد آفتاب و... بر روي دست و صورت، اگر به منظور محافظت از پوست بكار برده شود ولو اينكه خوشبو باشد و يا باعث سفيد و روشن شدن پوست شوند؛ چه حكمي دارد؟
ج ) اگر آرايش و زينت محسوب نشود، و بوي خوش آن موجب التذاذ و تحريك نامحرم نگردد اشكال ندارد.
ولي در هر صورت بنابر احتياط واجب، صورت را از نامحرم بپوشاند.
 
س) در خانواده ما رسم است كه در ميهمانيها همه بستگان با يكديگر دست ميدهند. دست‌دادن بدون‌قصد لذت چه صورت دارد؟
ج ) دست دادن با نامحرم، اگر چه از بستگان نزديك مثل پسر دايي و پسر عمو باشند، حتي بدون قصد لذت هم جايز نيست. لازم است آنها را با احكام شرعي آشنا سازيد.
 
س) آيا دايي يا عموي جوان ميتواند دختر خواهر يا دختر برادر خود را كه جوان است، ببوسد؟
ج ) اگر قصد لذت شهواني و ريبه در كار نباشد، اشكال ندارد.
 
س) آيا چيدن و رنگ كردن ابرو جايز است؟
ج ) اصلاح و رنگ كردن ابرو براي خانمها اشكال ندارد؛ ولي بايد از نامحرم پوشانده شود.
 
س) نگاه كردن به استاد مرد براي بهتر فهميدن درس چگونه است؟
ج ) نگاه به صورت و گردن و دستهاي مرد نامحرم كه معمولا نميپوشانند، بدون قصد لذت و ريبه اشكال ندارد.
 
س) پوشيدن جوراب نازك براي خانمها چه حكمي دارد؟
ج ) چون پوشاندن روي پا در مقابل نامحرم واجب است. بنابراين، استفاده از جوراب نازك كه پوست پا از زير آن پيدا باشد در مقابل نامحرم جايز نيست.
 
س) اگر انسان با دوست دختر خود به امامزاده برود و زيارت كند، آيا زيارتش همانند دوست معمولي صحيح است؟
ج ) رفتن به زيارت امامزادگان براي كسب ثواب است. اگر انسان در مسير كسب ثواب، گناهي مرتكب گردد، واضح است كه به پاداش مذكور نخواهد رسيد و چه بسا موجب افزايش گناه نيز بشود.
 
س) آيا پوشيدن لباس تنگ و كوتاه براي خانمها جايز است؟
ج ) لباس خانمها در مقابل نامحرم، بايد اولاً بدن را بپوشاند و ثانياً بنحوي نباشد كه موجب تحريك نامحرم گردد، و برجستگيهاي بدن در آن ظاهر باشد.
 
س) لبخند زدن هنگام صحبت با نامحرم چه حكمي دارد؟
ج ) لبخند زدن و هر كاري كه در معرض تهييج نامحرم است، جايز نيست، و در حديث آمده كه هزار سال حبس در آخرت مجازات يك كلمه شوخي با نامحرم است.
 
س) معاينات پزشكي كه مستلزم لمس و نظر به نامحرم است چه صورت دارد؟
ج ) در صورت نبودن پزشك مماثل،به مقدار ضرورت اشكال ندارد.
 
س) دانشجوي پرستاري هستم. در موقع كار در بيمارستان گاهي دستم با دست همكاران نامحرم تماس پيدا ميكند. با اين كه قصد و غرضي در كار نيست و كوشش خود را براي عدم تماس انجام ميدهم، آيا مرتكب گناه ميشوم؟
ج ) اگر در اثناي كار، دستتان به طور اتفاقي با همكارانتان تماس پيدا كند، اشكال ندارد؛ ولي چنانچه بدانيد اين عمل به طور مكرر ـ هر چند ناخودآگاه ـ انجام ميگيرد، لازم است از دستكش و مانند آن استفاده كنيد.
 
س) اگر كسي با نگاه كردن يا لمس دختران غير بالغ لذت ببرد، چه صورت دارد؟
ج ) حرام است.
 
س) آيا لازم است حجاب را براي توريستها الزامي كنيم؟
ج ) افراد توريست، از جهت حكم فقهي حجاب، تابع دين خود هستند؛ لكن همان گونه كه ملزم به رعايت ديگر قوانين كشور هستند نبايد اجازه داده شود بر خلاف ارزشهاي ديني و فرهنگي كشور اقدام كنند، و موجب اشاعه فساد و ابتذال اخلاقي شوند.
 
س) آيا پوشيدن لباس آستين كوتاه براي آقايان جايز است؟
ج ) چنانچه مرد بداند زنان با قصد لذت به دستانش نگاه ميكنند، احتياط واجب پوشاندن آن است.
 
س) آيا پوشيدن لباس سياه در عزاي امام حسين عليه‌السلام كراهت دارد؟
ج ) پوشيدن لباس مشكي در سوگواري امام حسين عليه‌السلام از مصاديق تعظيم شعائر و داراي رجحان شرعي است و كراهت ندارد. بسياري از فقهاي بزرگوار و مراجع تقليد در روز عاشورا از قباي سياه استفاده ميكردند.
 
س) معيار لباس شهرت چيست؟
ج ) لباس شهرت، لباسي است كه پوشيدن آن بخاطر رنگ، كيفيت دوخت، يا علل ديگر مناسب نيست، بطوري كه اگر آن را در برابر مردم بپوشند، توجه آنان را به خود جلب ميكند، و انگشت نما ميشوند.
 
س) آيا لباس خانمها حتماً بايد سياه باشد؟
ج ) پوشيدن لباس سياه واجب نيست بلكه ملاك آن است كه لباس خانمها بايد به رنگي نباشد كه خلاف متعارف، و موجب جلب توجّه نامحرم گردد.
 
س) آيا پوشيدن جوراب براي خانمها لازم است؟
ج ) بلي، خانمها در برابر نامحرم بايد روي پاي خود را بپوشانند و در اين جهت فرقي بين حال نماز و غير نماز نيست.
 
س) ظاهر شدن خانمها با مانتوهاي تنگ، در بيرون منزل چه حكمي دارد؟
ج ) رفت وآمد خانمها درمقابل نامحرم با لباسي‌كه برجستگيهاي بدن آنها را مشخص كند يا معرضيت براي فساد داشته باشد، جايز نيست.
 
س) آيا پزشك معالج به مريض مَحرم است؟
ج ) پزشك، به مريض محرم نيست، ولي در مواقعي كه معالجه متوقف بر نگاه يا لمس مريض است، به مقدار ضرورت ميتواند نگاه يا لمس كند و در صورتي كه لمس با دستكش يا از روي حايل ديگري‌كافي باشد، لمس مستقيم جايز نيست.
 
س) آيا نگاه كردن نامحرم به روي پا تا مچ كه در نماز، الزامي براي پوشاندن آن نيست، حرام است؟
ج ) بلي، نگاه مرد به روي پاي نامحرم، حرام است و در حال نماز هم اگر خانمي بداند كه در معرض ديد نامحرم است، بايد روي پا تا مچ را بپوشاند.
 
س) با توجّه به اينكه كلاسهاي دانشجويان دختر و پسر با هم برگزار ميشود، طبعاً ناخودآگاه چشم آدم به دختران نامحرم ميافتد، حكم آن چيست؟
ج ) نگاه غير عمدي و بدون قصد لذت اشكال ندارد.
 
س) آيا نگاه كردن به عكسهاي زنان و مردان غير مسلمان كه در كتابهاي درسي به صورت نيمه عريان وجود دارد، جايز است؟
ج ) اگر با قصد لذت نباشد و مفسدهاي هم به دنبال نداشته باشد، اشكال ندارد.
 
س) آيا نگاه كردن به دست و صورت و موهاي زنان كفار جايز است؟
ج ) در صورتي كه قصد لذت و خوف از وقوع در حرام نباشد، نگاه به دست و صورت و جاهايي از بدنشان كه عادت در نپوشاندن آن دارند، اشكال ندارد.
 
س) نگاه به نامزدم كه بعداً قصد ازدواج با او را دارم، چه صورت دارد؟
ج ) تا صيغه عقد دائم يا موقّت خوانده نشده، نامزد با نامحرمان ديگر تفاوتي ندارد، و نگاه به او با قصد لذت و شهوت، جايز نيست

تاريخ : دوشنبه ۳۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۴:۵۳ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

روایاتی از امیرامومنان امام علی (ع) برگرفته از کتاب تحف العقول /قسمت سوم

نا سپاسی و کفران نعمت لئیمی است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

بهترین تجارب آن است که تو را پند دهد .

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

سستی باعث نومیدی است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

یاور بی قدر و قیمت خیری ندارد.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

اگر گناهی کردی زود با توبه آنرا محو کن.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

روی گرداندن نشان بغض است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

عذر تراشی بسیار،علامت بخل است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

بدان وفای به عهد ودفاع از حرم(خانواده)بزرگواری است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

مضایقه از عطا نشان گسستن است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

آنگاه که برادرت از تو برید خودرا برپیوند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

هرگز با دشمن دوستت طرح دوستی میفکن ،که بادوست دشمنی کرده ای ،فریبکاری نکن که خوی لئیمان است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

با آنکه درشتی کند نرمی کن .

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

اگر ناچار شدی رشته برادری را بگسلی جای آشتی باقی گذار.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

به آنکه از تو دلسرد است دل مبند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

بدان که روزگار ناپایدار و پرحوادث است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

بهره تو از دنیا چندان است که آخرتت را آباد کنی ،پس به جا انفاق کن و خزانه دار دیگران مباش

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

اگر بناست بر آنچه از دست زاری کنی پس برای هر چه هم که به دست نیامده زاری کن.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

عذرپذیر باش از آنها مباش که تا بدام نیفتند عبرت نگیرند و از موعظه سود نبرند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

برای انسان قناعت خوش سعادتی است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

از بدترین رفقای مرد حسد است،در نومیدی تقصیر و کوتاهی است(نا امید دست از کار می کشد)بخل ملامت آور است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

رفیق (به حکم)خوشاوند است،دوست کسی است که در غیاب شرط رفاقت به جا آورد.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

عافبت دروغ مذمت است،عاقبت دروغ بدترین عواقب است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

بسا بیگانه که از خویش نزدیک تر است ،وبسا خویش که از بیگانه دورتر است،غریب آن کس است که رفیق ندارد،بدگمانی دوستان را از کفت نگیرد ،

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

هرکه از حق بگذرد به تنگنا افتد،هر که به حد خود بسازد قدمش پاینده تر باشد.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

پست ترین پستی ها ظلم به هنگام قدرت است .

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

زیاده روی در ملامت آتش لجاجت را بر افروزد.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

آنجا که طمع سبب هلاک باشد نومیدی پیروز است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

شررا همیشه تاخیر انداز که هر وقت خواهی قادری به آن شتافت

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

آگر خواهی احسانت کنند احسان کن،برادرت را با هر عیبی که دارد بپذیر،

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

زیاد سرزنش مکن که کینه آرد و به دشمنی کشد.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

از آن که امید پذیرش داری پوزش طلب

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

بریدن از نادان با پیوستن به عاقل برابر است.تاريخ : دوشنبه ۳۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۴:۱۰ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

روایات امیرالمومنان امام علی (ع)برگرفته از کتاب غررالحکم ودررالکلم

                                     (باب ایثار)

ایثار (برگزیدن دیگران برخود )فضیلت و برتری است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار شیریف ترین نیکو کاری است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار خوی نیکان است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار نهایت نیکو کاری است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار شریف ترین بزرگواری است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار والاترین نیکوکاری است .

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار والاترین صفات انسانی است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار برترین عبادت و بزرگترین آقایی است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار برترین مرتبه های بزرگواری و بلاترین خلق وخوی انسانی است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار بهترین نیکوکاری ها و والاترین مرتبه های ایمان است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

ایثار شیوه ی نیکان و خلق و خوی برگزیدگان است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

با کمند ایثار آزادگان به بردگی در آیند .

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

نیکوترین بزرگواری ایثار است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

کسی که دیگران را بر خود برگزیند به کمال جوانمردی رسیده است.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

بزرگواری کامل نگردد جز به پاکدامنی و ایثار

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

بهترین مردم کسی است که در تنگدستی ایثارگر و پرشکیب باشد.

c8ce55079bb8baf60c72d30aa54c17a6 تصاویر زیبا و دیدنی جدید و قدیمی حرم امام علی (ع)تاريخ : دوشنبه ۳۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۳:۵۸ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

روایاتی از امیرالمومنان امام علی (ع) برگرفته از کتاب تحف العقول قسمت دوم

دل را با پندو نصیحت زنده کن ،با زهدو پارسایی بمیران،بایقیین تقویت کن،بایاد مرگ رام کن،به فنا و ناپیداری زندگیش عترف ساز،به فجایع دنیایش بینا گردان ،

آخرتت را به دنیا مفروش ،در آنچه اطلاع داری سخن مگو،در آنچه وظیفه نداری دم مزن،


در راه خدا چنانکه باید بکوش در کار خدا از سرزنش ملامت گران پروا مدار


به راه حق درگردابها هرکجا باشد فرو شو،در شناخت دین بکوش ،نفس را بر صبر و شکیبایی عادت ده،


از سر اخلاص از پروردگارت در خواست کن،که بخشش و دریغ به دست اوست


از همه سفارشها آنچه را بیشتر دوست دارم بکار بندی تقوی است و اکتفای واجبات الهی


هرچه برای خو خواهی برای دیگران بخواه،و هرچه برای خو نپسندی برای دیگران نپسند،،ستم مکن چنانکه دوست داری ستمت کنند،احسان کن چنانکه دوست داری احسانت کنند


بدان خودپسندی خطا و آفت عقلهاست


بدان که تو را برای آخرت آفریده اند نه دنیا،وبرای فنا نه بقاريالوبرای مرگ نه زندگی،تودر منزلگاهی هستی که ناگهام بایدت رفت.


خداوند جز ویرانی دنیا و آبادی آخرت را نخواسته است.


مبادا مرکبهای طمع تورا از جا بکنند و به آبشخورهای هلاک افکنند.


با کسی که دینت را به مخاطره افکند همنشین مشو


ثمره سکوت امن از پشیمانی است،

جبران ضایعات خاموشی از تدارک تلفات گفتار آسانتر است.

نگهداری آنچه درظرف است به بستن دهانه آن است.
تاريخ : یکشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۲ | ۱۶:۴ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

روایاتی از امیرامومنان امام علی (ع) برگرفته از کتاب تحف العقول /قسمت اول

                        (خطبه آن جناب در اخلاص توحید)

همانا سر آغاز خداپرستی شناسایی اوست.


اساس خداشناسی یکتا شناسی است.


نظام یکتا شناسی سلب از اوست(که برای خدا صفاتی مانند صفات ممکنات زائدبر ذات نپندارند)


هرکه نهایتی برای او (خدا)تصور کند یگانگی اورا باور نداشته


هرکه مانندی برای او(خدا) اندیشد به او ایمان نیاورده


هرکه اورا مخلوقی همانند کند حقیقت اورا نشناخته


هرکه خواهد به کنه ذاتش پی برد یگانگی اورا تصدیق ننموده


هرکه آخر و انتهایی برایش قرار دهد به او عقیده نداشته


خدارا به مصنوعاتش توان شناخت


نام های خداوند تعبیر (وبیانی از ذات وصف ناپذیر او)است


افعالش فهماننده (هستی وصفات کمال او)است


ذاتش حقیقت است (ونه چون مخلوقات حقیقت نما)و کنه وجودش جدایی از مخلوق است.


هرکه خواهد خدارا توصیف کند اورا نشناخته


هرکه گوید درچیست؟ظرفی برایش تصورکرده

هرکه گوید کجاست؟جابرایش پنداشته

هرگوید تاچه حد است؟آخری برایش قرار داده

هرگوید برای چیست؟علتی برای وجودش جسته

هرکه گوید چگونه است؟ اورا به مخلوق (که دارای کیفیت است)همانند کرده

هرکه گوید از کی است؟محدود به زمانش دانسته

هرکه گوید تا کی است؟نهایتی برایش پنداشته

هرکه برای خدا نهایت پندارد اورا مرکب دانسته


باتغییر مخلوق تغییر نپذیرد؛چنانکه با تحدید موجود محدودی حد برندارد


یگانه است اما نه به حساب عدد

بی رخنه است نه چون آفریدگان

نهان است نه به درون شدن

عیان است نه به جدا بودن

جلوه گر است نه چنانکه بتوان دید

لطیف است نه چون اجسام

فعال است نه با جنبش

اندازه گیر است نه با اندیشه و فکرت

مدبراست نه با حرکت

شنواست نه با ابزار

بیناست ولی نه بااسباب

نزدیک است نه به کوتاهی مسافت

دور است نه در مکان

موجود است نه پس از عدم

زمان با او همراه نیست و مکان به او احاطه ندارد.

خواب اورا نگیرد

صفات محدودش نسازد

آلات و ادوات مقیدش ننماید (درگرو وسایل و اسباب نیست)

هستیش بر زمان سبقت جسته

وجودش از عدم پیشی گرفته ازلیتش برآغاز تقدم یافته


باخلق ابزار ادراک معلوم شد که خالق ابزار ندارد

با ایجاد گوهرها دانسته شد که او گوهر وماهیتی ندارد

آفرینش کائنات دلیل است که او آفریدگاری ندارد.

خلق تضادها نشان است که ضدی ندارد.

ابداع متشبهات دلیل است که شبیهی ندارد


نه وهم کنه ذاتش رسد و نه فهم حقیقتش را دریابد

نه زمان محدودش کند

نه گذشته و حال دارد

نه آینده بر او پنهان است که گوید (شاید)و نه با چیزی مقارنه و همراهی دارد.


دین جز با معرفت راست نیابد ؛و معرفت جز با تصدیق(قلبی)،وتصدیق جزبا تجرید توحید (انکار غیر حق)نباشد،

توحید جزبا اخلاص صورت نپذیرد.واخلاص با تشبیه (خدابه مخلوق)نسازد.

ونفی (خدای دیگر)با اثبات صفات زائدبرذات)تحقق نیابد،وتجرید جزبا نفی کامل نباشد ،تشبیه ناقص مستلزم تشبیه کامل است(اثبات یکی از صفات مخلوق برای خالق مستلزم اثبات صفات دیگر است )توحید کامل با نفی ناقص سازگارنیست.


اقرار نفی انکار است و اخلاص (درخداشناسی)با هیچ انکاری دست نیافتنی نیست.

هرآنچه در خلق است در خالق نیست.

وهرچه در خلق ممکن است در خالق ممتنع است.

جنبش در او راه ندارد

فصل و وصل در ذات او نباشد


تاريخ : یکشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۲ | ۱۴:۲۲ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

روایاتی از پیامبر(تحف العقول)قسمت چهارم

با یک دیگر دست دهید که مصاحفه کینه و دشمنی را بزداید.


آدمیزاده چون پیر شود دوصفت در او جوان گردد:حزص و آرزو


پشیمانی از گناه خود توبه است.


صرف نظر کردن از شر صدقه است.


ایمان اعتقادی است در قلب و گفتاری است به زبان و عملی است به اعضا


مومن همه چیزش محترم است:آبرویش مالش و خونش (کسی حق تجاوز به هیچ یک از آنها ندارد)


هرکه سلطانی را به غضب خدا خشنود کند از دین خدا بیرون است.


پارسایی و زهد در دنیا کوتاه کردن آرزوست و شکر هر نعمت و پرهیز از آنچه خدا حرام کرده


از نشانه های قیامت فزونی قاریان و کاستی فقیهان و فراوانی امیران و اندکی امینان و زیادی باران و کمبود گیاهان است.


از فروتنی منافقانه که تنها تن متواضع است نه قلب بپرهیزید.


نیکوکاری که مذمتش کنند مشمول رحمت است.


هدیه را بپذیرید و بهترین هدیه ها عطر است که از همه سبکبارتر و خوشبوتر است.
تاريخ : یکشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۲ | ۱۴:۹ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

بخش سوم روایاتی از پیامبر برگرفته ازکتاب تحف العقول

هرکه اخلاقش بهتر است ایمانش برتر است.


اخلاق نیک دوستی را پایدار کند.


دستها سه گونه است:گیرنده ،دهنده،ونگهدارنده؛بهترین دستها دهنده است.


آنکه پرده حیارا بیفکند غیبت ندارد.


امانت روزی آرد و خیانت فقر و تنگدستی زاید.


ایمان آن کس کامل تر است که اخلاقش نیکوتر باشد.


درکارها از مخفیکاری استمداد کنید،کهمردم به هر صاحب نعمتی حسد برند.


دربازار چیز خوردن از پستی است.


مومن شوخ طبع و مزاح است و منافق اخمو و ترشرو.


با برادرت ستیزه و جدال و شوخی مکن (شاید مراد شوخی های رنجش آور و نامناسب باشد)و وعده ای که به او دهی خلف مکن.


کسی که بار خود به دوش مردم افکند (وسربار جامعه شود)ملعون است


بهترین جهاد امت انتظار فرج است.


هیچ رنج و درد و غم و غصه و حتی ملالی به مومن نرسد جز اینکه کفاره گناهی باشد.


مومن بسان خوشه خم و راست می شود و کافر همچون درخت عرعر همیشه راست و بی ادراک است.


ازعلما سوال کنید با حکما هم سخن و با فقرا همنشین شوید.


هرکه نادانسنته فتوا دهد(و در مطالب دین اظهار نظر کند)ملائکه آسمان و زمین لعنتش کنند.


گرفتاری بزرگ پاداش بزرگ دارد چون خدا بنده ای را دوست دارد گرفتارش کند و هرکس به بلا راضی باشد خدا از او راضی است و هرکه ناراضی باشد خدا از او ناراضی است.


کسی که آنچه به مردم گوید یا مردم درباره او گوید :باک ندارد؛زنازاده است یا شیطان زاده


روزه دار اگر چه دربستر خوابیده باشد در عبادت است تا از مسلمانی غیبت نکرده.


سه کس را اگرچه نیازاری بیازارندت:فرومایه،زن،خادم (یعنی اینها به حق خود قانع نیستند)


ایمان آنکس کامل تر است که اخلاقش نیکوتر باشد


چهار چیز نشانه بدبختی است :خشکی چشم ،سنگینی دل،حرص زیادبه مال و اصرار برگناه


حرمتهایی که باید هر مومنی رعایت کند و به آنها وفادار باشد :حرمت دین و حرمت ادب و حرمت غذاست


هدیه سه گونه است:هدیه پاداش ،هدیه رفاقت،وهدیه برای خدا


کسی که فردارا از عمر خود حساب کند با مرگ بدرفتاری کرده.


سه چیز قلب را بمیراند:همنشینی با اوباش،گفتگوی زنان و مجالست با توانگران


اگر خواب دیدن از کسی گرفته شد نگران نباشد که چون کسی در علم راسخ و پابر جای شود خواب دیدن را از او بگیرند


کسی که رضایت مخلوقی را باغضب خالق بجوید ،خداوند همان مخلوق را بر او مسلط کند.


روزی بیاید که مردم گرگ درنده باشند و هرکه گرگ نباشد گرگانش بدرند.


دنیا زندان مومن و بهشت کافر است.


کمیاب ترین چیز در آخرالزمان برادر مطمئن ودرهم حلال است.

تاريخ : یکشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۲ | ۳:۰ قبل از ظهر | نویسنده : عبد |

بخش یکم:تعامل انسان باخود (برگرفته از کتاب مفاتیح الحیاه اثر آیت الله العظمی جوادی آملی)

قرآن کریم و احادیث انسان ها را به تفکر فرا خوانده اند در قرآن اندیشیدن از اوصاف خردمندان به شمار آمده است.


رسول خدا می فرماید: ای ابن مسعود هرگاه خواستی کاری کنی از روی دانش و خرد باشد و از کار بدون تدبر دانش بپرهیز ،چرا که خدای جلیل می فرماید:در سوگندهای خود مانند آن زن نباشید که بافته اش را پس از آنکه محکم میکرداز هم می گسست و رشته رشته میکرد(سوره نحل آیه92)(مکارم الاخلاق ص458)


همچنین می فرماید:دو رکعت نماز سبک با تدبر از نماز شب در تمام شب بهتر است.(مکارم الاخلاق ص300)


امام رضا می فرماید : عبادت به فروانی نماز و روزه نیست عبادت واقعی تفکر در کار خدای جلیل است.(الکافی ج2ص55)


رسول خدا می فرماید:من متکلفان را دوست ندارم(الکافی ج6ص276)

مهمانت را به چیزی وادار نکن که بر او دشوار است.(مکارم الاخلاق ص135)

خودت را برای مهمان به سختی نینداز.(الجامع الصغیر ج2ص688)

گرامیداشت برادر دینی به این است که شخص هدیه اش را بپذیرد و از آنچه دارد بدو هدیه دهد و خودرا برای او به زحمت نیندازد.(الکافی ج2ص276)


امیرالمومنان می فرماید :گواراترین زندگی دور افکندن تکلف است(غررالحکم ص478)


امام صادق می فرماید:مومن خودرا برای دوستان به تکلف و مشقت نمی اندازد(الکافی ج2ص47)


                              (اهمیت دانش اندوزی)


به فرموده رسول خدا :یاعالم باش یا در حال آموختن دانش ووقت خودرا دربیهودگی و خوشگذرانی صرف نکن(مشکاه الانوار،ص134)


امیرامومنان می فرماید:بهترین آموختنی ها برای جوانان و نوجوانان چیز هایی است که در بزرگسالی به آن نیازمند می شوند.(شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدیدج20ص333)
تاريخ : یکشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۲ | ۲:۳۶ قبل از ظهر | نویسنده : عبد |

روایاتی از پیامبر قسمت دوم برگرفته از کتاب تحف العقول

 هرچیزی شرفی دارد و شرف مجلس روبه قبله بودن است


هرکه خواهد عزیزترین مردم باشد از خدا بترسد


هرکه خواهد نیرومندترین مردم باشد به خدا توکل کند


هرکه خواهد بی نیازترین خلق باشد اعتمادش به آنچه در دست خداست بیش از آن باشد که خود در دست دارد


عقل را خدا به سعادتمندان عطا کند و از تیره بختان دریغ فرماید


خوشا به حال آنکه ترس از خدا از ترس مردمان بازش دارد


خوشا به حال آن که کسبش پاک باطنش شایسته ظاهرش نیکو و اخلاقش روبراه باشد


خوشا به حال آن مومن که مازاد مالش را بخش کند و مازاد سخنش را نگه دارد


خوشا به حال آن که اخلاقش با مردم خوش باشد آنان را در مشکلات یاری دهد و شر خودرا از آنها بازگرداند.


مرگ واعظی کافی است،تقوی بی نیازی ای کافی است ،عبادت مشغله ای کافی است،قیامت بازگشتگاهی کافی است،خدا پادش دهنده ای کافی است.


بسیار دعا کن چه از وقت استجابت خبر نداری،بسیار یاد مرگ کن که محبت دنیارا از دلت ببرد،شکر خدا کن تا بر نعمتت بیفزاید،


شتابان راه رفتن وقار مومن را میبرد.


دوخصلت برای بسیاری از مردم مایه فتنه است:سلامت بدن و آسودگی خاطر


زیبایی و جمال در زبان است


بهترین جهاد امت من انتظار فرج است


 اگر دنیا نزد خدا ارزش بال مگسی داشت به هیچ کافر و منافقی چیزی نمی داد


کسی که هر غذایی خواهد بخورد و هر لباسی دوست دارد بپوشد و هرمرکبی پسندد سوار شود ؛خداوند نظر رحمت بر او نفرماید تا از این هوسرانی دست بردارد.


دو آهنگ را خداوند دشمن دارد:شیون به هنگاممصیبت و نی زدن به هنگام نعمت


هرکه تظاهر به فقر کند تهیدست شود.


کسی که با مسلمانی تقلب کند یا به او زیان رساند یا نیرنگ زند از ما نیست .


آرامش و آهستگی از خداوند و عجله وشتاب از شیطان است.


بی شباهت ترین شما به من بخیل بدزبان زشتگوی است.


هرکه اخلاقش بهتر است ایمانش برتر است.


نشستن در مسجد به انتظار وقت نماز عبادت است تا حدثی از او سرنزده پرسیدند حدث چیست؟فرمود غیبتعکسهای مدینه منوره
تاريخ : شنبه ۲۹ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۳۹ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

روایاتی از پیامبر(تحف العقول)قسمت اول

هیچ فقری از نادانی بدتر نیست/هیچ مالی از عقل سودمندتر نیست/هیچ تنهایی از خوپسندی وحشتناک تر نیست/هیچ حسب و نسبی چون خوشخویی نیست /هیچ مددکاری بهتر از مشورت نیست /


آفت سخن دروغ است/آفت علم فراموشی است/آفت عبادت سستی است /آفت سخاوت منت است/آفت شجاعت ستم است/آفت زیبایی کبرو خوپسندی است/آفت حسب ونسب فخرفروشی است /

همیشه راستگوباش هیچگاه دروغ از دهانت بیرون نیاید و هرگز به خیانت اقدام مکن

ازخدا چنان بترس که گویا اورا به چشم میبینی مال و جان را در راه دین نثار کن و خودرا به اخلاق نیک بیارای و از خوی های بد بپرهیز

سه خصلت نزد خدا از هرعملی محبوب تر است:1-کسی که واجبات الهی را انجام دهد ازعابدترین مردم است 2-کسی که از گناه بپرهیزد از پرهیزگار ترین مردم است 3-هرکه به آنچه خدا روزی او کرده قناعت کنداز بینازترین خلق است

سه چیز اخلاق ستوده است: با آنکه از تو بریده پیوند کنی،و به آنکه تورا محروم کرده عطا کنی ،واز آنکه بر توستم روا داشته بگذری

سه چیز نجات بخش است:زبان را نگه داری ،برخطاهابگریی،وخانه ات گنجایشت را داشته باشد(یعنی بتوانی درخانه بمانی و از شر معاشران ناجنس در امان بمانی)

ترین کارها سه چیز است:خود درباره مردم انصاف دادن با برادر دینی مساوات کردن و خدارا در هر حال بیاد آوردن

پاداش سه کار هم در دنیا داده میشود وهم در آخرت:حج فقررا برطرف میکند،صدقه بلا را می گرداند و صله رحم عمر را می افزاید

راستگویی در سه جا زشت است:سخن چینی،نقل عمل ناپسند زن برای شوهر و تکذیب کسی که از انجام عمل خیری به دروغ خبر می دهد.

کمتر از مردم خواهش کن بی نیاز نقد است و در خواست زیاد ذلت و فقر حاضر

چهار صفت در هر که باشد اسلامش کامل است :راستی شکر حیاء و خوشخویی

مومن سه نشانه دارد :روزه نماز زکات

متظاهر سه نشانه دارد : چاپلوسی در حضور بد گویی در غیاب شماتت در مصیبت

ظالم سه نشانه دارد:رفتار جبارانه با زیر دستان ،نافرمانی از زبر دستان ،همکاری با ستمگران

ریاکار سه علامت دارد:نشاط در انظار،سستی در خلوت،انتظار در همه

منافق سه علامت دارد:دروغگویی ،خیانت در امانت ،وخلف وعده

مسافرت برای عاقل شایسته نیست جز برای سه منظور:ترمیم معاش،اصلاح امر معاد،و لذت حلال

چهار صفت بدبختی است:خشکی چشم سنگینی دل آروزی دراز ومحبت دنیا

غذا را بانک شروع کن و با نمک ختم کن که درمان هفتاد درد است که از همه کمترش دیوانگی و خوره و پیسی است.

بدن را باروغن زیتون بیالای که هرکس چنین کند چهل شب شیطان به او نزدیک نشود.

 انگشتر را به انگشت سبابه و وسط نکن که قوم لوط چنین می کردند و انگشت کوچک را بدون انگشتر مذار

مبادا دروغ بگویی دروغ موجب روسیاهی است خداوند نام صاحبش را در دفتر دروغگویان ثبت کند.

از غیبت و سخن چینی بپرهیز غیبت روزه را می شکند وسخن چینی موجب عذاب قبر میشود

غم روزی فردا را نخور هر فردایی روزیش خواهد رسید


از لجاجت بپرهیز که آغازش نادانی و انجامش پشیمانی است.

خلال کردن محبت فرشتگان را جلب می کند ملائکه از بوی دهان آنکه پس از غذا خلال نکند ناراحت می شوند

مسواک را ترک نکن که باعث پاکیزگی دهان  رضای خدا و روشنی چشم است

راستگورا چهار علامت است : سخن را به  راستی گوید نوید و عید خدارا تصدیق کند به عهد خود وفا کند و پیمانش را نشکند .

نشان مومن:مهربانی فهم حیا است

نشان شکیبا چهار چیز است :صبر در ناملایمات ،تصمیم برکارهای خیر،فروتنی و بردباری

نشان توبه کار چهار چیز است:بی غل و غش برای خدا کارکردن،ترک باطل ،دست نکشیدن از حق،وحرص بر خیر

نشان سپاسگذار چهار چیز است شکر در نعمت ،صبر در بلا ،قناعت به قسمت ،ستایش و تعظیم نکردن از غیر خدا


علامت خاشع چهاچیز است:مراقبت از خدا در نهان و عیان،انجام کارهای نیک و اندیشیدن برای روز رستاخیز و مناجات با خدا

علامت صالح نیز چهارچیز است:قلبش را صاف،وعملش را اصلاح،و کسبش را درست کند ،و همه کارهایش را اصلاح نماید

علامت ناصح چهار چیز است:به حق قضاوت کند ،حق مردم را بدون مطالبه بپردازد،هرچه برای خود خواهد برای دیگران هم بخواهد و به هیچ کس تجاوز نکند

نشان مخلص چهارچیز است:سلامت قلب(از ناپاکیهای شرک،کفر،کینه و غیره)،سلامت اعضا(بی آزاری و ترک گناه)،خیر رساندن و شر نرساندن

نشان متکلف چهار چیز است:جدل در مسائلی که به او مربوط نیست ،ستیزگی با مافوق،طمع بستن به چیزی که بدان نرسد و صرف همت در آنچه نجاتش نبخشد.

نشان ریاکار نیز چهار چیز است:حرص به عمل خدایی در جمع و سستی در خلوت عشق به ستایش مردم در همه کارها و تلاش برای خوشنامی ظاهری

علامت منافق چهار چیز است:باطنی نابکار دارد ،زبانش با دل،گفتارش باکردار و نهانش با عیان مخالف است،وای بر منافق از آتش

علامت حسود چهار چیز است:غیبت،چاپلوسی،شماتت در مصیبت،

علامت اسرافکار چهار چیز است:افتخار به باطل ،خوردن چیزی که در دست ندارد(پیش خوری کردن)،بی علاقگی به کارخیر،و اعتراض بر آنها که سودش نمی رسانند.

علامت غافل چهارچیز است:کوردلی،اشتباه،سردرگمی،وفراموش کاری

علامت تنبل چهارچیز است:سستی درکار تا سرحدکوتاهی،کوتاهی تا حد تباهی و خرابکاری،تباهی تاحد گناه (وترک واجبات)و ملالت(بی نشاطی)

علامت فاسق چهار چیز است:خوشگذرانی،بیهوده گویی،دشمنی و بهتان

علامت خائن چهار چیز است:نافرمانی خدا ،همسایه آزاری ،بغض نسبت به یاران ونزدیکان  و تمایل به سرکشی وطغیان

علامت دروغگو چهرچیز است:خودراست نگوید،دیگران را راستگو نپندارد،سخن چینی کند،وتهمت بزند

تو دشمانی از جن و انس داری که پیوسته تورا تعقیب می کنند و باتو درپیکارند تا دینت را بربایند

اما دشمنانت از آدمیان گروهی هستند که در آخرت بهره ای ندارند به ثواب خدا بی علاقه اند تمام همتشان در سرزنش و ایراد به مردم است

اگر گفت:مالت از دست رفت بگو :شکرخدای را که دادو گرفت و زکات را برد که دیگر بدهی زکات ندارم.

اگر گفت:مردم به تو ستم می کنندو توکاری نمی کنی بگو:درقیامت بر آنها که به مردم ستم کنند راه تعرض هست وبر نیکوکاران حرجی نیست.

اگر گوید:چه قدر نمازت فراوان است بگو:غفلتهایم از نمازم افزون تر است.

اگر گوید چه قدر نیکیهای تو زیاد است تا تورا خودبین سازد ،بگو:بدیهایم از نیکی هایم بیشتر است.

اگرگوید چه قدر مالت را به مردم میدهی؟بگو:آنچه از آنها می گیرم بیشتر است.

اگر گوید چه قدر به عمل (عبادت) می پردازی؟ بگو بسا گناه کرده ام.

اگر گوید شراب بنوش:بگو:من مرتکب گناه نمیشوم


تاريخ : جمعه ۲۸ تیر۱۳۹۲ | ۱۵:۹ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

با سلام خدمت شما برای بار دیگر مراجع اعلم و دیگران را معرفی میکنم :خدمت شما مراجع اعلم چهار نفرند:

1-آیت الله العظمی شیخ لطف الله صافی گلپایگانی

3-آیت الله العظمی شیخ حسین وحید خراسانی

4-آیت الله العظمی سید علی سیستانی

اولویت اعلمیت با این سه مرجع جهان تشیع می باشد.

اسامی مراجع دیگر را خدمت شما می گویم ولی اولویت اول و اعلمیت با

سه مرجع فوق(بالا) می باشد وبقیه مراجع هم معرفی میکنم هستند.


1-آیت الله العظمی شیخ ناصر مکارم شیرازی

2-آیت الله الظمی موسوی اردبیلی

3-آیت الله العظمی سبحانی

4-آیت الله العظمی حکیم

5-آیت الله العظمی شبیری زنجانی

6-آیت الله العظمی روحانی

7آیت الله العظمی جوادی آملی

8-آیت الله العظمی علوی گرگانی

9-آیت الله العظمی نوری همدانی

10-آیت الله العظمی خامنه ایتاريخ : پنجشنبه ۲۷ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۴۵ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

رضا ظهوری مدیر وب

با سلام خدمت شما بینندگان گرامی عرضی داشتم خدمت شما من خودم در مورد موسیقی حرف های بیهوده و یاوه زیاد می شنوم :انسان نباید در مورد حکم خدا چون وچرا کند .

لطفا خود با این احادیث قضاوت کنید /موسیقی حرام است :پس حدیث اول:

1-در روز قیامت نوازنده طنبور در حالی که رو سیاه است و در دستش طنبوری از آتش قر ار دارد محشور می شود و بالای سرش هفتاد هزار فرشته که در دست هریک پتکی است به سر و صورتش می زنند و کسی که با غنا آواز می خواند و زناکار نوازنده نی و دف از قبرشان کورو لال محشور می شوند : (ظاهرا با توجه به قائده الغناء خصوصیات سازهایی که در این روایات آمده است به عنوان نمونه و مصداق ذکر شده اند و روح روایات مطلق با موسیقی مخالف است )منبع:صراط النجات ج2ص292وبحارالانوار ج76ص240


2-گروهی خواهند آمد که در حال بطالت شرابخواری و غنا شب را می گذرانند و به سر می بردند و همین گونه هستند که ناگهان شبی مسخ گردیده و صبح به صورت میمون و خوک خواهند شد .(پیامبرص)(بحارالانوار ج76ص240)


3-خداوند عزوجل مرا برای رحمت به جهانیان و نابود ساختن آلات موسیقی ،امور مرسوم جاهلیت و بتها به نبوت مبعوث ساخت .(پیامبر(ص))(الکافی ج6ص396)


4-خریدفروش در آمد و تجارت با آلات موسیقی حرام است.(پیامبرص)(مستدرک الوسائل ج13ص219)


5-غنا انسان را برای زنا افسون می کند.(پیامبرص)(بحارالانوار ج76ص247)


6-سه چه موجب سنگدلی می شود:شنیدن موسیقی(وامور بیهوده)شکار (تفریحی)ورفت و آمد نزد سلطان (ستمگر)تاريخ : سه شنبه ۲۵ تیر۱۳۹۲ | ۱۹:۲۰ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

گناه، موجب ايجاد مشكلات در زندگى

 

اغلب مشكلات مردم از اشتباهات و گناهان و معاصى و انحرافات است؛ زيرا خدا و قيامت را در امورمان از ياد برديم.

 « أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ * وَ وَضَعْنَا عَنكَ وِزْرَكَ * الَّذِى أَنقَضَ ظَهْرَكَ * وَ رَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ »

همه اين‏ها كار من نبود؟ حبيب من،

 « أَلَمْ يَجِدْكَ يَتِيمًا فَـٔاوَى »

 اين‏ها كار من نبود؟

 « ءَأَنتُمْ تَزْرَعُونَهُ أَمْ نَحْنُ الزَّ رِعُونَ »

« ءَأَنتُمْ أَنزَلْتُمُوهُ مِنَ الْمُزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنزِلُونَ »

« ءَأَنتُمْ أَنشَأْتُمْ شَجَرَتَهَآ أَمْ نَحْنُ الْمُنشِئُونَ »

  هزار بار در قرآن فرياد مى‏زند كه چه كارى از دست شما برمى‏آيد؟ شما چه كاره هستيد؟ خدايى شدن يك سفارش است.

پایگاه عرفان

تاريخ : شنبه ۲۲ تیر۱۳۹۲ | ۱۹:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

نشانه‏هاى اهل دنيا و اهل آخرت‏

 

منابع مقاله:

کتاب  : عرفان اسلامى جلد هشتم

نوشته: حضرت آیت الله حسین انصاریان

 

در مقالات گذشته به اين معنا واقف شديد كه مقصود از دنيا زمين و آسمان، خورشيد و ماه، مأكولات و ملبوسات و چشمه‏ها ورودها نيست كه اين همه نعمت‏هاى الهى است كه كسى قدرت ارزيابى ارزش آن‏ها را ندارد، بلكه مقصود رابطه غلط و ظالمانه و غاصبانه و عاصيانه با نعمت‏هاى الهى است، آن كه از حرام به دست مى‏آورد و در حرام مصرف مى‏كند، يا آن كه از حلال به دست مى‏آورد و در حرام مصرف مى‏نمايد، يا آن كه به دست مى‏آورد و نسبت به آن بخل مى‏ورزد او اهل دنيا است.

پيامبر صلى الله عليه و آله مى‏فرمايد:

شب معراج به من خطاب رسيد: اى احمد! دنيا و اهل آن را دشمن‏دار و آخرت و اهل آن را عاشق باش، پرسيدم اهل دنيا كيانند و اهل آخرت چه مردمى هستند؟

خداوند خطاب فرمود:

اين است نشانه‏هاى اهل دنيا:

پرخورى، خنده زياد، خواب بى‏اندازه، كثرت خشم، قلّت رضا و خشنودى نسبت به حق و خلق و عدم عذرخواهى دربرابر رفتار سويى كه نسبت به ديگران‏ داشته، قبول نكردن عذر خواه، كسالت در طاعت، بى‏باكى در معصيت، آرزوى دراز، نزديكى مرگ، عدم محاسبه نفس، كم سود، پر حرف، كم ترس، خوشحالى زياد به وقت خوردن، عدم شكر به هنگام راحتى، بى‏صبرى به وقت بلا و آزمايش، بسيارى مردم به پيش نظرشان كم است و به آنچه كه انجام نداده‏اند از خويش ستايش مى‏كنند، نسبت به آنچه ندارند ادعا مى‏كنند، احسان خود را بازگو كرده و از گفتن بدى‏هاى مردم پروا ندارند، نيكى مردم را از نظر دور داشته و پنهان مى‏كنند!

عرضه داشتم: غير از اين عيوب، براى اهل دنيا عيب ديگرى هم هست؟

خطاب رسيد: عيب اهل دنيا زياد است، جهل و حماقتشان بسيار و نسبت به استادان خود متكبر و پيش خود عاقل، ولى نزد عارفان احمقند.

اما اهل آخرت:

داراى چهره‏هايى شرمگين، كثير الحيا، كم حمق و وجودشان پرمنفعت و مكرشان كم است.

مردم از آنان در راحت، ولى آنان براى راحت مردم در رنج، داراى كلامى موزون و سنگين و حسابگر نفس، در مسير برنامه‏هاى مثبت، اهل رنج و زحمت.

چشمشان خواب، ولى دلشان بيدار است، ديدگانى پر اشك و قلبى ذاكر دارند.

به وقتى كه نام مردم را در ديوان غفلت مى‏نويسند، آنان را در دفتر ذاكران ثبت نام مى‏كنند.

در ابتداى نعمت سپاس گزارند و در انتهاى آن شاكرند، دعايشان مرفوع و سخنشان مسموع است، ملائكه به آنان شادند، خواسته‏هاشان در سراپرده ملكوت در گردش و خداوند عاشق شنيدن گفتار آنان است، چنانچه پدر عاشق شنيدن كلام فرزند.

چشم به هم زدنى از ياد حق باز نمى‏مانند و به زيادى غذا ميل ندارند، از پرحرفى گريزانند و لباس آنان اندك است، مردم نزد آنان مرده و حضرت حق پيش آنان زنده و پايدار و كريم است.

فراريان را با آقايى و كرامت مى‏خوانند و برگشتگان را با مهربانى مى‏خواهند.

دنيا و آخرت نزدشان يكى است، مردم يكبار مى‏ميرند، ولى آنان به خاطر رياضت و مجاهده نفس و مخالفت با هوا، روزى هفتاد بار با مرگ روبرو مى‏شوند، از حركت باد پريشان خاطر شده، به خدا پناه مى‏برند كه نكند بلايى آسمانى باشد.

چون در برابر من قيام مى‏كنند، گويى بنايى بسيار محكم سر پا ايستاده، در دل ايشان مشغوليّتى به خلق نمى‏بينى، به عزت و جلالم آنان را به حيات طيبه زنده مى‏كنم، به وقت مفارقت روح از بدنشان، ملك الموت را به آنان كارى نيست كه جز من كسى از آنان قبض روح نمى‏كند، تمام درهاى آسمان را به روى آنان باز كرده و كليه حجاب‏ها را از پيش نظرشان بردارم، بهشت را امر مى‏كنم جهت آنان آرايش شود و حورالعين را دستور مى‏دهم خود را در اختيار آنان بگذارد.

ملائكه را مى‏گويم به آنان درود فرستند و درختان براى آنان ميوه دهند و اثمار جنّت برآنان بريزد، به نسيم زير عرش دستور مى‏دهم كوه‏ها از كافور و مشك با خود حمل كرده و با درخشش چشمگير بر او وارد كنند، بين من و روحش پوششى نيست، به وقت قبض روحش مى‏گويم: به آمدنت نزد من خوش آمدى و صفا آوردى، با كرامت و بشارت و رحمت و رضوان به سويم حركت كن، در جنات نعيم مقيم باش و در آنجا به طور ابد قرار بگير كه نزد من داراى اجر عظيمى، اگر بينى ملائكه با او چه مى‏كنند؟ يكى روحش را پس از مرگ مى‏گيرد، ديگرى بخشش‏هايم را به او مى‏پردازد!! اينان از وقتى خدا را شناختند آن طور كه بايد از غذاهاى خوشمزه لذت نبردند و از وقتى به سيئات گذشته خود توجه كردند مصائب در آنان اثرى نكرد، بر گناهانشان گريه مى‏كنند، بر نفسشان سخت‏ مى‏گيرند، راحت اهل بهشت در مرگ و آخرت استراحتگاه بندگان من است، مونسشان اشك چشم و جلوسشان با ملائكه دست راست و چپ است، مناجاتشان با خدا است، قلوبشان جريحه‏دار و مرتب مى‏پرسند چه وقت با رفتن از دار فنا به خانه بقا راحت مى‏شويم‏ «1».

آرى، عاشقان حق جز حق نخواهند و جز حق ندانند و جز سخن حق نشنوند و جز به حق و براى حق كارى نكنند، دنيا براى آنان مقدمه آخرت و آخرت مقدمه رضوان اللّه و رسيدن به مقام قرب و وصل، تنها آرزوى آنان است.

تمام لذت آنان، در ايمان و عمل صالح و اخلاق حسنه است و به قول عارفان عاشق از دنيا و آخرت رسته و به حضرت دوست پيوسته‏اند.

 

پی نوشت :

 

______________________________

(1)- ارشاد القلوب: 1/ 200؛ بحار الأنوار: 74/ 23، باب 2، حديث 6.

 

پایگاه عرفان

تاريخ : شنبه ۲۲ تیر۱۳۹۲ | ۱۹:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

بسم الله الرحمن الرحیم


بیایید به شیطون رو دست بزنیم!ای یاران من! ای سربازان من! ای شیاطین! زود بشتابید نزد من.

- ای وای این چه صداییه انگار رئیس بزرگ جناب ابلیسه، داره فریاد می زنه و ما ها رو صدا می زنه!

- باید کار مهمی پیش آمده باشه که رفته بالای کوه ثور این طور صیحه می کشه، زودتر بریم ببینیم چی شده!

(یاوران ابلیس هر یک از طرفی به سمت کوه ثور شتافته و در مقابل وی گوش به فرمان می ایستند.)

- ما همگی در خدمت تو هستیم ای شیطان بزرگ بگو چه اتفاقی افتاده؟!

- چی باید می شد؟! با این آیه ی نازل شده حساب ما پاکه، دیگه باید بساطمون رو جمع کنیم بریم.- آیه؟! حالا کدوم آیه هست؟!

- مگه نشنیدید؟!

وَ الَّذینَ إِذا فَعَلُوا فاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَکَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَ مَنْ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللَّهُ وَ لَمْ یُصِرُّوا عَلى‏ ما فَعَلُوا وَ هُمْ یَعْلَمُونَ (آل‏ عمران/135)

و آنها که وقتى مرتکب عمل زشتى شوند، یا به خود ستم کنند، به یاد خدا مى ‏افتند؛ و براى گناهان خود طلب آمرزش مى‏ کنند و کیست جز خدا که گناهان را ببخشد؟ و بر گناه اصرار نمى‏ ورزند با اینکه مى‏ دانند.


- واقعا هم حق داری ای رئیس بزرگ این جوری حرص بخوری، اگر قرار باشه مردم توبه و استغفار کنند حتی بعد از بزرگترین گناها و خدا اونا رو ببخشه و از سر تقصیرشون بگذره دیگه کارو بار ما از دم کساده!

- خوب برای همین همتون رو صدا زدم دیگه، به من بگید کدومتون می تونه با این قضیه مقابله کنه؟

- سرورم من هستم، خودم تو یک چشم به هم زدن اثرش رو خنثی می کنم.

- نه! نه! کار تو نیست، موضوع جدی تر از این حرفاست از پسش بر نمیای تو رو من می شناسم.

- من استاد! من داوطلبم. یه نقشه ای می ریزم که هیچ بشری نتونه به این آیه عمل کنه.

- تو؟؟! فکر نکنم! نه تو هم نه! از عهدش بر نمیایی، باید خیلی ماهر تر از این حرفا باشه.

- رئیس من می تونم، کار خودمه، مطمئن باشید!

- خنّاس؟؟! آره! فکر کنم کار خودت باشه، نقشه ت چیه؟

- الآن براتون تعریف می کنم استراتژیم چیه:

یک: اول وعده و وعید می دم و دل مردم رو پر از آرزوهای دور و دراز می کنم تا به خاطر رسیدن به اونا به هر خبط و خطایی دست بزنند و از هر دری وارد بشن.

دوم: سرگرمشون می کنم تا یادشون به استغفار نیفته، به این ترتیب فرصت عمرشون تموم میشه بدون این که توبه کرده باشند.

ابلیس: آفرین به تو! شادمانم کردی، از غم رها شدم، فهمیدم هنوزم می تونم به گمراه کردن مردم ادامه بدم.

در این هنگام هیاهوی شادی و هلهله شیطان به هوا بر می خیزد.(1)


* * *

همانگونه که مشاهده کردید شیطون برای اینکه موهبت الهی توبه و بازگشت به تقوا رو از بندگان خدا سلب کنه از حربه غفلت استفاده کرد او با روش های مختلف ما رو سرگرم و غافل می کنه تا به یاد توبه نیفتیم و تصورکنیم فرصت زیادی برای این کار مونده و عجله ضرورتی نداره.

حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام ضمن خطبه ای فرموده اند:

«...آرزوهاى آدمى فریب دهنده است و اجل او پوشیده، و شیطان او را رها نمى‏ کند تا به وسیله آرزوها توبه ‏اش را به تأخیر اندازد و معصیت را برایش جلوه مى‏ دهد، تا مرتکب آن شود و به این وسیله به آرزوى خود برسد چه اندوه‏ آور است غفلت کسى که عمر خود را تباه نموده و به بدبختى و شقاوت بیفتد، پس از خدا درخواست مى‏ کنم که ما و شما را از آن کسانى قرار ندهد که نعمت الهى را بى‏ مورد مصرف کردند و در عبادت قصور ورزیدند و پس از مرگ نادم و محزون هستند

(ارشاد القلوب-ترجمه سلگى/ج‏1/ 215 )

و نیز فرموده :

«پس خدا رحمت کند کسى را که توبه خود را پیش اندازد و شهوت خود را عقب اندازد و براى لغزش هاى خود طلب بخشش کند، براى اینکه آرزوهاى او با او خدعه و مکر مى ‏کند و اجل و وقت مرگ او بر او پوشیده است و شیطان بر او موکّل است، به آرزوها او را از توبه باز مى ‏دارد تا آن را به عقب اندازد و انتظار فرصت ببرد و شیطان گناهان را در نظر او زینت مى‏ دهد تا به جا آورد. تا این که ناگهان مرگ او در رسد و او در حال غفلت باشد.

(ارشاد القلوب-ترجمه طباطبایى/ص 129)


سال هاست که خناس و دستیارانش با همین شگرد به فریب دادن و گمراه کردن مردم مشغول هستند. اون ها از یک طرف مردم را به پیروی از هوا های نفسانی و گناه دعوت می کنند، از طرف دیگر فرصتی رو که خداوند برای بندگان فراهم کرده و در دسترسشون قرار داده -یعنی توبه و استغفار- رو از ذهنشون پاک می کنن تا به آستانه مرگ و سفر آخرت برسند بی آنکه توبه کرده باشند، می بینید؟! ابلیس حق داره که از شوق این پیروزی فریاد بزنه و هیاهو ی شادی سربده!

فرصت ها کوتاهند و خواب غفلت ما سنگین! اما آیا ما واقعا در مقابل این ترفند شیطون بی دفاع هستیم؟! راهی نیست که پیش از اون که به مرداب غفلت بیفتیم فکری برای ایمان و اعتقاداتمون کرده و از فرصت هامون محافظت کنیم؟!

چرا، خداوند هرگز بنده هاش رو در مقابل دشمنی به این غدّاری تنها رها نکرده، قطعا پناهگاهی هست، این دژ مستحکم و پناهگاه مطمئن، مولای ما حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف هستند.

از امام رضا علیه السلام روایت شده که :

«... و همانا امام أمین وثیق و والد رفیق و برادر شفیق است و مفزع عباد و پناه ایشان در محل درماندگى و أیام اضطرار و گرفتارى أنام می باشد...»

(احتجاج-ترجمه غفارى مازندرانى/ج‏4/ص 165)

در واقع نه خنّاس و یاران عفریتش و نه حتی خود ابلیس هیچکدوم قادر نیستند که به حریم امام زمان علیه السلام وارد شده و به افرادی که به آن جا پناهنده شدند آسیبی رسونده و گمراهشان کنند.

لذا اگر ما پیش از آن که دیوار غفلت اونقدر بلند بشه که نتونیم کاری برای خودمون انجام بدیم به سوی مولامون رفته و در خواست کمک کنیم بدون شک اون پدر دلسوز ماها رو در پناه می گیرند و نه تنها به موقع شیطان رو از اطرافمون رانده و از خواب غفلت بیدار و هشیارمون می کنند بله به برکت این پناه بردن و با اذن و اجازه حضرت دعاها و حرزهایی که می خونیم هم اثر بخش شده و تأثیر خودشون رو در دفع این دشمن آشکار و لشکریان مجهزش می گذاره. (2)

گوش کنید: هلهله شادی ابلیس و دستیاراش عالم رو ورداشته به خودشون می بالند که آخرین تیر حیله رو هم به طرف ما شلیک کردند، بیایید ما هم بیکار ننشینیم و کاری کنیم که همشون غافلگیر شده و این فریاد شادی توی گلوهای آن ها خفه بشه!

بیایید به شیطون رو دست بزنیم و قبل از اون که آخرین حیله اش رو به کار بندازه، به حصن حصین امام زمان علیه السلام پناه برده و از تیر رس خناس دور بشیم !


پی نوشت:


1- ازحضرت صادق (ع) روایت شده که فرمود:

هنگامى که این آیه نازل شد: وَ الَّذِینَ إِذا فَعَلُوا فاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَکَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ

(و کسانى که هر ‏گاه گناه بزرگى را مرتکب شوند یا بسبب نافرمانى بخودشان ستم کنند خداوند را یاد کنند و از او براى گناهان خود طلب آمرزش مینمایند) ابلیس به کوهى در مکه که بآن ثور میگویند بالا رفت و با صداى بلند پیروان سر سخت و نیرومند خود را نزد خویش خواند و ایشان نزد او جمع شدند و گفتند: اى بزرگ و آقاى ما براى چه ما را خواندى و طلب نمودى؟ ابلیس گفت این آیه نازل گشته (و سعى و کوشش ما در وادار نمودن مردم بگناهان از بین رفت)

پس کدام یک از شما میتواند براى آن راه و چاره‏ اى سازد (و گناه‏کاران را از استغفار و توبه باز دارد) پس یکى از ایشان برخاست و گفت من با فلان طریق (و طریق و راه را بیان کرد) چاره آن میکنم، ابلیس باو گفت تو چاره آن را نتوانى کرد، پس دیگرى بپا خاست و مانند آن شخص اول سخن گفت، ابلیس باو گفت: تو از عهده این قسمت نمیتوانى بر آئى، پس وسواس خناس (که از نیرومندترین ایشانست) گفت: من از عهده آن بر آیم، ابلیس گفت: با چه وسیله و راهى؟ گفت: بواسطه آنچه که بایشان وعده دهم و بر آرزوهاى باطل و بیهوده وادارشان نمایم تا آنکه مرتکب گناهان شوند و چون مرتکب گناه گشتند استغفار و طلب آمرزش نمودن را از یاد ایشان ببرم و از خاطرشان محو سازم، پس ابلیس باو گفت: تو از عهده چاره آن بر مى ‏آئى و او را تا روز قیامت باین کار گماشت.)

(طرائف الحکم یا اندرزهاى ممتاز، ترجمه/‏ ج‏2/ص442)


2-از عبد اللَّه بن حى روایت شده است که گفت: شنیدم از امیر المؤمنین علیه السّلام میفرمود:

هر کس قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را یازده بار بعد از نماز صبح بخواند در آن روز بگناهى دچار یا آلوده نشود هر چند این بر خلاف میل شیطان است.

(ثواب الاعمال-ترجمه غفارى/ص 289 )

http://www.rajeem.irتاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۹:۱ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

وستان حقيقی (2)

منابع مقاله:

کتاب  : عرفان اسلامى جلد نهم

نوشته: حضرت استاد حسین انصاریان

 

2- انبيا

انبياى الهى مردمى بودند وارسته، پيراسته، پاك سرشت، اصيل، جامع، كامل، شريف و در راه دوست به خاطر پايدارى اسلام از جان گذشته و براى تمام انسان‏ها بهترين معلم.

اينان بر اثر شدت پاكى و نورانيت به خط پر بركت وحى متصل بوده و فيوضات الهيه را از پيشگاه اقدس ربوبى مى‏گرفتند و براى تأمين خير دنيا و آخرت بنى آدم در اختيار آنان مى‏نهادند.

انبيا گل سرسبد حيات، زداينده ظلمات، چراغ پر فروغ راه رشد و كمال، خورشيد تابان معنى و برجسته‏ترين چهره فضيلت و كرامت بودند.

پيروى از انبيا شرعاً و عقلًا و طبيعتاً واجب است؛ زيرا انسان ثابت كرده كه بدون كمك آنان، دست يافتنش به زندگى سالم در دنيا و آخرت محال است.

 

انبيا، برادران حقيقى انسان‏

بشر از تأمين قوانين كامل همه جانبه براى اداره امور حيات عاجز بوده و هم اكنون عاجز است و در آينده هم عاجز خواهد بود و اين معنى را عملًا نشان داده، از اين جهت براى رشد و كمال خود چاره‏اى جز دست زدن به دامان رحمت و كرامت آنان ندارد كه آن بزرگواران براى انسان بهترين دوست و برترين رفيق و بالاتر از اين به فرموده قرآن مجيد برادران حقيقى انسان‏هايند.

 [إِذْ قالَ لَهُمْ أَخُوهُمْ نُوحٌ أَ لا تَتَّقُونَ‏] «1».

هنگامى كه برادرشان نوح به آنان گفت: آيا [از سرانجام شرك و طغيان كه خشم و عذاب خداست‏] نمى‏پرهيزيد؟

[إِذْ قالَ لَهُمْ أَخُوهُمْ هُودٌ أَ لا تَتَّقُونَ‏] «2».

هنگامى كه برادرشان هود به آنان گفت: آيا [از سرانجام شرك و طغيان كه خشم و عذاب خداست‏] نمى‏پرهيزيد؟

[إِذْ قالَ لَهُمْ أَخُوهُمْ صالِحٌ أَ لا تَتَّقُونَ‏] «3».

هنگامى كه برادرشان صالح به آنان گفت: آيا [از سرانجام شرك و طغيان كه خشم و عذاب خداست‏] نمى‏پرهيزيد؟

[إِذْ قالَ لَهُمْ أَخُوهُمْ لُوطٌ أَ لا تَتَّقُونَ‏] «4».

هنگامى كه كه برادرشان لوط به آنان گفت: آيا [از سرانجام شرك و طغيان كه خشم و عذاب خداست‏] نمى‏پرهيزيد؟

انبياى الهى عارجان معارج قرب و كمال و ناهجان مناهج جلال و جمال و شموس فلك رسالت و اقمار سپهر جلالت و هاديان مراصد سبل و قائدان طريق سداد و مرشدان سبيل رشادند.

انسان كه داراى دو جنبه مادى و معنوى است، براى تأمين نيازهاى مادّى خود احتياج به نعمت‏هاى مادى الهى دارد و كسى را نمى‏بينيم كه از سر اين سفره بگريزد و براى تأمين نيازهاى معنوى خود احتياج به تربيت الهى دارد كه قواعد اين تربيت به وسيله انبيا ابلاغ شده ولى متأسفانه كم نيستند آنان كه از سر اين سفره روى‏گردانند و اين روى گردانى نيست، مگر بر اثر طغيان شهوت‏ها و اميال و غرايز حيوانى.

اگر آدمى به فضاى تربيت انبيا وارد شود و مشام جان از بوى آن شجره‏هاى ملكوتى معطر نمايد، به تمام ارزش‏هاى واقعى مى‏رسد و استعداد قرار گرفتن در مقام قرب و بساط انس پيدا مى‏كند.

 

انسان در كلام نراقى‏

مرحوم ملا احمد نراقى آن عارف وارسته مى‏گويد «5»:

از براى انسان دو جنبه است:

يكى جنبه روحانيت كه آدمى سبب آن مناسبت دارد با ارواح طيبه و ملائكه مقدسه،

ديگرى جنبه جسمانيت است كه آدمى مشابهت دارد به جهت آن با بهايم و سباع.

انسان به واسطه آن جزء جسمانى چند روزى در اين عالم هستى زيست مى‏كند و از آن پس به واسطه جزء روحانى مسافر عالم اعلا مى‏شود و در آنجا مقام مى‏سازد و با ساكنان عالم قدس مصاحبت مى‏كند، به شرطى كه در مدت اقامت در دنيا ميل به آن عالم نموده و روز به روز در ترقى باشد، تا جانب جزء روحانى بر جسمانى غالب شود و كدورت عالم طبيعت را از خود بيفشاند و اگر آثار روحانيت در او چنين باشد مى‏رساند به جايى كه با وجود اين كه در اين دنيا هست، هر لحظه از مبادى فياضه كسب فيوضات مى‏كند و دلش به نور الهى روشن مى‏شود، تا زمان مفارقت از اين دنيا رسد، پرده‏هاى ظلمانى طبيعت از پيش ديده به بصيرتش برداشته مى‏شود.

و اين همه ميسّر نيست مگر اين كه انسان بر تربيت انبيا آراسته شود و درخت وجودش از فيوضات ربانيه آن بهره گيرد كه هيچ مكتبى قدرت تربيت آسيه، مريم، خديجه، زينب، سلمان، ابوذر، مقداد، عمار و... را جز مكتب انبيا ندارد.

انسان با اتصال به مكتب انبيا، مؤمن حقيقى و مسلمان واقعى مى‏شود و وجود وى تبديل به منبع بركت و خير و منفعت مى‏گردد.

بپرسيدم ز يك علامه معناى مسلمانى‏

 

مسلمان را صفاتى گفت آن داناى ربانى‏

مسلمان آن كه آميزد به هم دنيا و عقبا را

 

نه مستهلك در اين گردد نه در آن يك شود فانى‏

مسلمان مرد عزم و پشتكار و صبر و اطمينان‏

 

تو مرد سست و تنبل را مسلمان كى توان خوانى‏

     

مسلمان مشمئز از جهل و كوشا بهر كسب علم‏

 

مسلمان را چراغ علم اندر سينه نورانى‏

مسلمان مرد عفو و مهر و انصاف و جوانمردى‏

 

مسلمان مظهر تكميل نيكى‏هاى انسانى‏

مسلمان زنده دل پاكيزه جان‏

 

خوشروى و خوش اخلاق به چشمان‏

     

مسلمان مظهر صدق و صفاى دل صفاى جان‏

 

مسلمان در تلاش زندگى دور از تن آسانى‏

مسلمان را بود برنامه اعمال قرآنش‏

 

كند تطبيق اعمال خود از دستور قرآنى‏

مسلمانى و اين اعمال ناشايست ما هيهات‏

 

چرا جانم تو آيين مسلمانى نمى‏دانى‏

اگر اعمال ما بر طبق ميزان خدايى نيست‏

 

شكايت از چنين اوضاع باشد عين نادانى‏

     

 

داستان‏هايى از انبياى الهى‏

براى تيمن و تبرك و جهت درس و عبرت تا جايى كه ميسر باشد از بعضى از پيامبران مسائلى ذكر مى‏شود، باشد كه ما در پرتو نور كلام آنان به حقيقت آراسته شويم و اين دوستان واقعى و حقيقى خود را بشناسيم.

دستورى رسيده كه پس از هر نماز دعاى خضر را بخوانيد، باشد كه با توجه به آن دعا و انتقال حقايق آن واقعيت‏ها به فضاى روح و نفس و قلب خويش از آمرزش حضرت حق بهره‏مند شويد و آن دعا اين است:

يا مَنْ لايَشْغَلُهُ سَمْعٌ عَنْ سَمْعٍ، يا مَنْ لا يُغلِطُهُ السّائِلُونَ، يا مَنْ لا يُبْرِمُهُ إلحاحُ الْمُلِحّينَ اذِقْنى بَرْدَ عَفْوِكَ وَحَلاوَةَ رَحْمَتِكَ‏ «6».

اى خدايى كه صدايى از صداى ديگر بازت نمى‏دارد! اى خدايى كه خواسته‏هاى‏ درخواست كنندگان به اشتباهت نمى‏اندازد! اى مولايى كه اصرار كنندگان خسته‏ات نمى‏كند! نسيم عفوت و شيرينى رحمتت را به من بچشان.

آرى، خضر پيغمبر، ما را هدايت به درگاه و پيشگاهى مى‏كند كه براى ما تكيه‏گاهى جز آن وجود ندارد و تنها آن درگاه لطف است كه در همه امور پشتيبان ما و يار و ياور و مونس و انيس و تأمين‏كننده سعادت دنيا و آخرت ماست.

 

حكايات ذوالقرنين‏

ذوالقرنين كه نامش در قرآن مجيد آمده با لشگر فراوانى از بيابانى عبور مى‏كرد، پيرمردى را ديد مشغول نماز است و به عظمت ذوالقرنين توجهى نكرد، ذوالقرنين از بزرگى روح او در تعجّب شد، پس از تمام شدن نمازش به او گفت: چگونه با ديدن خدم و حشم بزرگى دستگاه من نهراسيدى و در حال تو تغييرى پيدا نشد، عرضه داشت: با كسى مشغول مناجات بودم كه قدرت و لشگرش بى‏نهايت است، ترسيدم از او منصرف شوم و به تو متوجه گردم از عنايتش محروم گردم و ديگر دعايم را اجابت ننمايد!

ذوالقرنين فرمود: اگر مرا همراهى كنى تمام خواسته‏هايت را اجابت مى‏كنم، عرضه داشت: من حاضرم همه جا با تو باشم به شرط آن كه چهار چيز برايم ضمانت كنى:

اول: صحتى كه هرگز بيمارى از پس آن نباشد.

دوم: نعمتى كه زوال نداشته باشد.

سوم: جوانى و قدرتى كه پيرى و سستى در آن ديده نشود.

چهارم: حياتى كه مرگ نداشته باشد.

ذوالقرنين گفت: مرا هرگز بر اين امور قدرت نيست، عابد گفت: پس من از كسى كه تمام امور در تحت قدرت اوست دست برنمى‏دارم و به شخصى كه مثل خود من عاجز و محتاج به غير است تكيه نمى‏نمايم.

آرى، ما مملوك و عبد حقيم و تمام امور حيات را تنها حضرت او نسبت به ما ضمانت دارد و اين صحيح نيست كه دست از اصل برداشته و به فروعات از بين رفتنى متوسّل شويم، توحيد واقعى اقتضا مى‏كند كه تمام هستى را علل و اسباب داشته و جز به ذات او نظر نداشته باشيم و هر خير و كرامت را از او بدانيم و در حقيقت آراسته به حقيقت لا حول ولا قوة الّا باللّه گرديم.

حضرت ذوالقرنين عبورش به مردمى افتاد كه هر كس مردگان خود را جلوى خانه‏اش دفن كرده است، سبب اين كار را پرسيد؛ گفتند: براى آن است كه هر صبح و شام نظرمان بر قبور اشخاصى كه مثل ما بوده‏اند و با آن‏ها زندگى كرده بوديم بيفتد تا از مرگ غفلت نكنيم و به فكر عاقبت كار خويش باشيم؛ زيرا مى‏دانيم كه يك روزى ما هم مانند آنان مقيم برزخ خواهيم شد!!

از طرفى ديد منازل آنان درب ندارد، پرسيد اين چه وضع است؟ جواب دادند:

براى آن كه بين ما دزد و خائن نيست، خداوند به هر كس هر چه عطا كرده به همان قانع است و هرگز دست به طرف مال كسى دراز نمى‏كند و ما را حاكم و پادشاه نيست؛ زيرا همه ما موظف به رفع نزاعيم و از طرفى نزاعى بين ما رخ نمى‏دهد، بلكه آن قدر با هم مهربانيم كه وقتى زندگى ما را نظر مى‏كنى انگار همه با هم يكى هستيم و آن چنان بر هواى نفس غالبيم كه نفعى را به غير حق به طرف خود نمى‏كشيم و بين ما دروغ وجود ندارد؛ زيرا دروغ مقدمه جلب نفع از براى خود و ضرر به ديگرى است و ما نفع غير را به منفعت خود ترجيح مى‏دهيم و ما پدران خود را نيز اين چنين يافتيم.

ذوالقرنين گفت: چگونه است كه همه شما را خرسند و خندان مى‏بينيم و مثل اين كه غم و اندوهى در بين شما وجود ندارد، گفتند: براى اين است كه هر چه پيش آيد از خدا مى‏دانيم و او هم هر چه صلاح ماست براى ما مقرّر مى‏دارد و هر كس را هر چه صلاح اوست پيش آيد بايد خندان و خرسند باشد نه غمناك و اندوهگين‏ «7».

 

عفو يوسف‏

در قرآن كريم در سوره مباركه يوسف آيات 88 تا 90 مى‏خوانيم:

برادران به امر پدر بزرگوار خود حضرت يعقوب به مصر آمده و بر حاكم وارد شدند و گفتند: اى عزيز مصر! ما با همه اهل بيت خود به فقر و قحطى و بيچارگى مبتلا شده‏ايم و با متاعى ناچيز و بى‏مقدار به حضور تو آمده‏ايم، محبت فرما و به قدر احسانت به ما بيفزا و از ما به صدقه دستگيرى كن كه خدا صدقه بخشان را نيكو پاداش مى‏دهد.

در اين حال كه يوسف نيازمندى و دلشكستگى برادران را ديد رحمش آمد و پرده از روى كار برداشت و گفت: شما برادران يوسف در دوران جهل و نادانى فهميديد كه با يوسف چه كرديد؟

آنان گفتند: آيا تو همان يوسف هستى؟ پاسخ داد: آرى، من همان يوسفم و اين برادر من است، خداوند به رحمت بى‏حساب خود بر ما منت نهاد كه البته هر كس در برابر حوادث تقوا و صبر پيشه كند، چنين كسى پيش خدا نيكوست و خدا اجر نيكوكاران را ضايع نمى‏كند.

آرى، انبيا به همه انسان‏ها درس خويشتن‏دارى و خوددارى از گناه و صبر و استقامت مى‏دهند. كه هر كس در برابر حوادث خود را از آلوده شدن به گناه و سازش با دشمن و تن دادن به ظلم حفظ كند و براى خدا صبر و پايدارى نمايد عاقبتش همانند انبيا به خير و خوشى و سلامت و سعادت خواهد رسيد.

چون يوسف شناخته شد، برادران از كرده قديم خود سخت به وحشت افتادند ولى ناگهان يوسف عزيز به آنان خطاب كرد:

[لا تَثْرِيبَ عَلَيْكُمُ الْيَوْمَ يَغْفِرُ اللَّهُ لَكُمْ وَ هُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ‏] «8».

گفت: امروز هيچ ملامت و سرزنشى بر شما نيست، خدا شما را مى‏آمرزد و او مهربان‏ترين مهربانان است.

اين است درسى كه انبيا به انسان مى‏دهند، درس گذشت و عفو، درس اغماض و چشم پوشى از هم كيشان و هم نوعان اشتباه كار و خطاكردار، تا زندگى با يك ديگر ظرف محبت و صفا و صميمت و وفا باشد.

 

صبر ايوب‏

قرآن مجيد درباره ايّوب مى‏فرمايد:

[إِنَّا وَجَدْناهُ صابِراً نِعْمَ الْعَبْدُ إِنَّهُ أَوَّابٌ‏] «9».

بى‏ترديد ما او را شكيبا يافتيم. چه نيكو بنده‏اى! يقيناً بسيار رجوع كننده به سوى ما بود.

ايوب كه به تمام مصايب مبتلا شد، خويشتن را حفظ كرد و سر سوزنى از خط با منفعت بندگى و طاعت و تسليم نسبت به حق منحرف نشد و از امتحان الهى سرافراز و قبول درآمد و نام نيكش به عنوان نمونه صبر و استقامت در حوادث جاودانى شد، تا براى تمام بندگان حق تا روز قيامت درس و پند باشد، ايوب عملًا به انسان مى‏گويد: مواظب باش براى چند روز گرفتارى از خدايت روى برنگردانى و نسبت به حضرت او كه نسبت به تو عين عنايت و لطف است خشم و غضب نگيرى و اظهار گله‏مندى ننمايى كه صابر در پيشگاه حضرت دوست به صبر و استقامت اوست كه صابر بنده نيكويى و عبد مقبولى است.

 

شعيب و اهل مدين‏

[وَ إِلى‏ مَدْيَنَ أَخاهُمْ شُعَيْباً قالَ يا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ ما لَكُمْ مِنْ إِلهٍ غَيْرُهُ قَدْ جاءَتْكُمْ بَيِّنَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ فَأَوْفُوا الْكَيْلَ وَ الْمِيزانَ وَ لا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْياءَهُمْ وَ لا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاحِها ذلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ* وَ لا تَقْعُدُوا بِكُلِّ صِراطٍ تُوعِدُونَ وَ تَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِهِ وَ تَبْغُونَها عِوَجاً وَ اذْكُرُوا إِذْ كُنْتُمْ قَلِيلًا فَكَثَّرَكُمْ وَ انْظُرُوا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُفْسِدِينَ‏] «10».

و به سوى مردم مدين، برادرشان شعيب را [فرستاديم،] گفت: اى قوم من! خدا را بپرستيد كه شما را جز او معبودى نيست، يقيناً برهانى روشن از سوى پروردگارتان براى شما آمد، پس پيمانه و ترازو را تمام و كامل بدهيد، و از اجناس و اموال و حقوق مردم مكاهيد، و در زمين پس از اصلاح آن [به وسيله رسالت پيامبران‏] فساد مكنيد، اين [امور] براى شما بهتر است، اگر مؤمنيد.

* و بر سر هر راهى منشينيد كه كسانى را كه به خدا ايمان آورده‏اند [به مصادره اموال، شكنجه و باج خواهى‏] بترسانيد، و از راه خدا بازداريد، و بخواهيد آن را [با وسوسه و اغواگرى‏] كج نشان دهيد؛ و به ياد آورديد زمانى كه جمعيت اندكى بوديد، ولى [پروردگارتان‏] شما را فزونى داد، و با تأمل بنگريد كه سرانجام مفسدين و تبهكاران چگونه بود؟

 

پی نوشت ها:

 

______________________________

(1)- شعراء (26): 106.

(2)- شعراء (26): 124.

(3)- شعراء (26): 142.

(4)- شعراء (26): 161.

(5)- معراج السعادة: 11، فصل پنجم.

(6)- الأمالى، شيخ مفيد: 91، المجلس العاشر، حديث 8؛ بحار الأنوار: 83/ 1، باب 38، حديث 1.

(7)- الأمالى، شيخ صدوق: 170، المجلس الثانى؛ بحار الأنوار: 12/ 175، باب 8، حديث 2.

(8)- يوسف (12): 92.

(9)- ص (38): 44.

(10)- اعراف (7): 85- 86.

 

 تاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۵۶ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

كيفر اهل لغزش‏

سنن و قوانين حكيمانه حضرت حق، مايه حيات معنوى، و سبب رشد و كمال، و زمينه به دست آوردن خير دنيا و آخرت است.

دين همراه با بينات و دلائل علمى است و راه هرگونه ترديد و شك به روى آن بسته است.

عقل و فطرت در برابر قوانين حكيمانه حق سرتسليم و تواضع فرود ميآورند، و از درون انسان، انسان را به قبول آنها ترغيب ميكنند.

اجراى قوانين تشريع آدمى را زير چتر ولايت الله قرار داده الله‏ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُوا، و او را به سوى مقام قرب و لقاء حركت ميدهد.

آنان كه از دين سرپيچى كنند و پيرو گامها و به عبارت ديگر فرهنگ فريبكارانه شيطان شويد به راستى چه انتظارى دارند و به چه نظر دارند؟

جز آمدن انتقام خدا به صورت عذابى سهمناك در سايه هائى شوم از ابر، و ظهور فرشتگان مأمور كيفر؟

اين خيانت پيشگان و ستمگران بدكردار هنگامى كه آثار انتقام خدا را از ابرى پر از عذاب و فرشتگان مأمور كيفر ديدند ميخواهند ايمان بياورند و تسليم خواستههاى حق شوند، كه آن زمان، زمان اظهار ايمان و تسليم نيست، كه ايمان‏ و تسليم در آن هنگامه پر خطر كه فرصتها سوخته و زمان از دست رفته هيچ سودى ندارد، زيرا قيامت عرصه حساب است نه عمل برخلاف دنيا كه عرصه عمل است نه حساب.

چون صفات حضرت حق مثل صفت منتقم عين ذات است آيه شريفه ميفرمايد إِلَّا أَنْ يَأْتِيَهُمُ اللَّهُ‏ اين به معناى جابهجائى خدا و حركت حضرت او از نقطهاى به نقطه ديگر نيست، چنان كه تربيت شدگان مكتب سقيفه و پيروان مدرسه بنى اميه پنداشته اند!!

«مى شود كه اسناد يأتيهم الله حقيقى و ناظر به صفات باشد، زيرا صفات و اسماء الهى عين ذات، و ظهور و اتيان صفات نمودارى از آن است كه پيوسته در صورتهاى مادى و طبيعى و اظلال آنها ظاهرتر ميشود، آن چنان كه علم و قدرت و صفات و غرائز انسانى در صورت مواد و ابدان و اصوات پيوسته ظاهرتر ميشود و آنها را تحت الشعاع ميگيرد.

همان اراده حكيمانه و علم ازلى بود كه در آغاز تكوين، به ماده اولى جهان كه قرآن از آن تعبير به دخان نموده‏

ثُمَّ اسْتَوى‏ إِلَى السَّماءِ وَ هِيَ دُخانٌ‏

روى آورد و آن را از يكگونگى و هم سطحى به صورتهاى مختلف عناصر اصلى و تركيبات آنها، سپس قوانين و نظامات و نيروها و حيات و عقل درآورد، و در اين رجوع و مسير كمالى، هر چه جهان پيشتر رود، صفات ازلى نمودارتر و نزديكتر، و ماده اولى مقهورتر ميگردد تا در نهايت امر به صورت ابرهاى لطيف و روشى «الغمام» ميشود كه اشعه صفات و اسماء از آن رخ مينمايد:

وَ أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها

و كارمايه جهان به پايان ميرسد:

وَ قُضِيَ الْأَمْرُ

و همه چيز به سوى خدا بر ميگردد:

وَ إِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ.

استفهام اعجابى و نكوهنده- هَلْ يَنْظُرُونَ ...؟

انگيزنده انظار به سوى چنين آينده نهائى، و نكوهش كسانى است كه پس از آمدن آيات بينات و ظهور اراده تشريعى خداوند و تبيين دارالسلام روى گرداندند و لغزيدند و پيرو گامهاى شيطان شدند.»

 

 

 

پایگاه عرفان

تاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۵۵ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

دوست‏نمايى دنيا

ديگر سحر وى آن است كه خويشتن را به تو دوستى بنمايد، تا تو را عاشق كند و فراتو نمايد كه تو را ساخته خواهد بود و به كسى ديگر نخواهد شد و آن گاه ناگاه از تو به دشمن تو شود و مثل آن، چون زنى نابكار مفسدست كه مردان را به خويشتن غره كند تا عاشق كند و آن گاه به خانه برد و هلاك كند.

عيسى عليه السلام دنيا را ديد در مكاشفات خويش در صورت پيرزنى گفت: چند شوهر دارى گفت: در عدد نيايد از بسيارى، گفت: بمردند يا طلاق دادند، گفت: نه كه همه را بكشتم، گفت: پس عجب از اين احمقان ديگر، مى‏بينند كه با ديگران چه مى‏كنى و آنگه در تو رغبت مى‏كنند و عبرت نمى‏گيرند !

عارفى شد به خواب در فكرى‏

 

ديد دنيا چو دختر بكرى‏

كرد از وى سؤال كى دختر

 

بكر چونى به اين همه شوهر

گفت دنيا كه با تو گويم راست‏

 

كه مرا هر كه مرد بود نخواست‏

هر كه نامرد بود خواست مرا

 

اين بكارت از آن بجاست مراتاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۵۵ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

تساوى گنهكار با رضايت دهندگان به آن گناه

 

كسى ممكن است بگويد: خدايا ! پدران گناهكار بودند و مورد لعنت تو قرار گرفتند، به فرزندانشان چه ربطى دارد؟

جوابش را زيارت وارث مى‏دهد:

« لَعَنَ اللّهُ اُمَّةً قَتَلَتْكَ وَ لَعَنَ اللّهُ اُمَّةً ظَلَمَتْكَ وَ لَعَنَ اللّهُ اُمَّةً سَمِعَتْ بِذلِكَ فَرَضِيَتْ بِه »

 اين هفت نسل همان هفت نسلى هستند كه مى‏گويند: خوش به حال پدران ما، در اين دنيا لذت بردند. لعنت من، راضيان به گناه ديگران را نيز مى‏گيرد.

پایگاه عرفان

تاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۵۴ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

عكس العمل خدا در طاعت و عصيان مردم

 

امام رضا عليه‏السلام مى‏فرمايد:

 « أوحى الله  عز و جل الى نبىّ من الانبياء اذا أَطَعْتَ رَضِيْتُ وَ اِذا رَضِيْتُ بارَكْتُ »

 خداوند مهربان به يكى از پيغمبرانش وحى كرد: زمانى كه ملت و مردم و خانواده‏ها از من اطاعت كنند، به خشنودى من مى‏رسند و وقتى من از مردم راضى شوم، هم به دنيا و هم به آخرت مردم بركت مى‏دهم.

 « وَ لَيْسَ لِبَرْكتى نهايةٌ »

 بركت من تمام شدنى نيست.

« و اذا عُصِيتُ غَضَبْتُ »

 اما اگر مردم و جامعه در گناه بيافتند و بى‏مهابا گناه كنند، خشمگين مى‏شوم.

به دعاى عرفه حضرت سيدالشهداء  عليه‏السلام سرى بزنيد. در بخشى از دعا مى‏فرمايد: خدايا ! مرگ حسين بن على  عليهماالسلام را در حالى كه بر او غضبناكى، نرسان.

 « و اذا غَضَبْتُ لَعَنْتُ وَ لَعْنَتِى تَبْلُغُ السابعَ مِنَ الورى »

 اگر خشمگين شوم، لعن مى‏كنم. آثار اين لعنت من تا هفت نسل، مردم را خواهد گرفت.

 

 

پایگاه عرفان


تاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۵۳ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

حساسيت اولياى خدا در مورد گناه

 

اما نوشته‏اند كه: پيغمبر  صلى‏الله‏عليه‏و‏آله وقتى مى‏شنيد كه در گوشه‏اى كسى ظلمى كرده، مالى خورده، به ناحق سيلى زده، كار زشتى كرده، تمام رگ‏هاى گردن مباركشان از شدت ناراحتى بر آمدگى پيدا مى‏كرد و رنگ مباركشان مى‏پريد، گويا حال احتضار به ايشان دست داده است.

مگر گناه چقدر سنگين و سخت است؟ مگر پشت پرده گناه چه خبر است؟ مگر موضع پروردگار نسبت به گناه تا چه اندازه در نفرت است؟

عالمى در شيراز بود كه قبرش در حافظيه است و به حاج ميرزا حسين يزدى معروف است. روزگارى مسجد اين عالم، شلوغ‏ترين مسجد بود. او جزء علماى رده اول زمان قاجاريه در شيراز بود.

روزى براى شيراز حكمران و به تعبير امروزى، استاندار فرستادند. جلسه معارفه گرفت. ادارى‏ها، نظامى‏ها و انتظامى‏ها را دعوت كرد، از جمله چند نفر از تاجران معروف بازار شيراز را نيز دعوت كرد.

براى اين كه ميهمان‏ها شاد باشند، دسته‏اى مطرب يهودى نيز دعوت كرد كه بخوانند و بنوازند. جلسه در روز پنج شنبه بود. حاج ميرزا حسين يزدى روز جمعه بعد از نماز ظهر و عصر به منبر رفت. گفت: من شنيده‏ام كه ديروز در اين شهر، در منزل حاكم ميهمانى بوده و چند نفر از شما بازاريان متدين نيز شركت كرديد. دسته مطرب يهودى تصنيف خواندند و تار و تنبور زده و رقصيدند، خبرش را به من دادند.

طاقت من از شنيدن اين خبر طاق شده است. رنج بيشتر من اين است كه شما
چهره‏هاى مذهبى چرا در آن جلسه بوديد و هيچ عكس العملى نشان نداديد. از منبر پايين آمد و به خانه رفت و مريض شد. يك ماه نتوانست به مسجد بيايد. اين گونه از پا در آمد.

روزى در طول اين يك ماه، تاجرى آمد تا از بازار شيراز رد شود. به مغازه‏اى آمد تا جنسى بخرد، صاحب مغازه گفت: چنين پيشامدى در شيراز شده است. تاجر گفت: عاقبت اين پيشامد به خير است؟ تاجر در فكر فرو رفت كه مهم‏ترين پيشامدى كه شده اين است كه عالمى در اين شهر از شنيدن خبر گناه مريض شده و امروز و فردا مى‏ميرد و مرد. از شنيدن خبر گناه مى‏مردند.

اما ما چرا حالتى پيدا نمى‏كنيم؟ چون خود اين گناهانى كه ما مى‏بينيم، گرچه خودمان اهل آن نيستيم، همين ديدن‏ها بين ما و خدا حجاب ايجاد كرده است. اين است كه مى‏بينيم و ناراحت نمى‏شويم. اما خبر گناه، اولياى خدا را از پا در مى‏آورد.

پس آثار گناه با خود گناهكار، در دنيا و آخرت، چه مى‏كند؟

 

 

پایگاه عرفان


تاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۵۲ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

خودآرايى دنيا

ديگر سحر دنيا آن است كه ظاهر خويش را آراسته دارد و هر چه بلا و محنت است پوشيده دارد، تا جاهل به ظاهر وى نگردد و غرّه شود و مثل وى چون پيرزنى است زشت كه روى دربندد و جامه‏هاى ديبا و پيرايه بسيار بر خود كند، هر كه از دور وى را ببيند فتنه شود و چون چادر از وى باز كند، پشيمان شود و فضايح وى مى‏بيند.

در خبر است:

دنيا را روز قيامت بياورند بر صورت عجوزه‏اى زشت، سبز چشم و دندان‏هاى‏ وى بيرون آمده و چون خلق در وى نگرند، گويند: نعوذ باللّه اين چيست بدين فضيحت و زشتى؟ گويند: اين آن دنياست كه به سبب اين، حسد و دشمنى ورزيدند با يك ديگر و خون‏ها ريختند و رحم ببريدند و به وى غرّه شدند، آن گاه وى را به دوزخ اندازند، گويد: خدايا! كجايند دوستان؟ بفرمايد تا ايشان را نيز ببرند و به دوزخ اندازند !

حال دنيا را بپرسيدم من از فرزانه‏اى‏

 

گفت يا خوابى است يا وهمى است يا افسانه‏اى‏

گفتمش احوال عمر اى دل بگو با ما كه چيست؟

 

گفت يا برقى است يا شمعى است يا پروانه‏اى‏

     

گفتمش اين پنج روز نحس چون بايد گذشت؟

 

گفت با خلقى و يا دلقى و يا ويرانه‏اى‏

گفتمش اينان كه مى‏بينند چون دل بسته‏اند؟

 

گفت يا كورند يا مستند يا ديوانه‏اى‏

 

 

 

پایگاه عرفان


تاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۵۲ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

گناه، عامل نزول انواع بلاها

 

مردم را بايد تشويق كرد كه دست از گناه بردارند. خدا گره‏ها را باز مى‏كند. امام صادق  عليه‏السلام مى‏فرمايد:

 « وَ قَصَّرَ أَعْمارَها وَ لَمْ تَرْبَحْ تُجّارُها »

 گناه، عمرها را كوتاه مى‏كند. مرگ مفاجات و ناگهانى مى‏آورد. كاسبى‏ها را در سطح مملكت ويران مى‏كند، تمام مغازه‏ها خلوت مى‏شود و چرخ كاسبى از كار مى‏افتد و همه دچار حيرانى مى‏شوند.

 « وَ لَمْ تَغْزُر أَنهارُها وَ لَمْ تَزْكُ ثِمارُها »

 رودخانه‏ها را خشك مى‏كند. رودخانه‏اى كه روزگارى پر از آب بود، ناگهان آب كمى از وسط رودخانه مى‏رود كه براى كشاورزى و هيچ چيز ديگرى فايده‏اى ندارد. تمام درخت‏ها شكوفه مى‏كنند، اما ناگهان سرما مى‏زند و همه را سياه مى‏كند كه درخت‏ها ميوه ندهند، هيچ كس نيز هيچ كارى نمى‏تواند بكند.

 « وَ سَلَّطَ عَلَيها شِرارُها »

 مردم شرور را بر آنها مسلّط مى‏كند كه اين اداره به آن اداره بدوند و كسى براى آنها دل نسوزاند كه كارشان را حل كند. بدان را بر آنها مسلّط مى‏كند كه به آنها رحم نكنند.

« وَ حَبَسَ عَلَيها أَمْطارَها »

 به ابرها مى‏گويد: بالاى شهرها برويد، ولى باران را در كويرها خالى كنيد و به سر مردم خالى نكنيد. اين‏ها مستحق بركت باران نيستند. ديگر كسى نمى‏تواند جلوى اين‏ها را بگيرد.

و خلاصه همان مى‏شود كه خدا در قرآن مى‏فرمايد:

 « ظَهَرَ الْفَسَادُ فِى الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِى النَّاسِ »[10]

 داستان گناه، چه داستانى است؟

 

 

پایگاه عرفان


تاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۵۱ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

بلاهاى جديد با آمدن گناهان جديد

 

اين حديث، خيلى مهم است. ايدز، آنفولانزاى مرغى، طوفان‏هايى كه از سر ساختمان بيست طبقه رد مى‏شود، امام رضا  عليه‏السلام مى‏فرمايد:

 « كُلَّما أَحْدَثَ العِبادُ مِنَ الذُّنُوبِ ما لَمْ يَكُونُوا يَعْمَلُونَ أَحْدَثَ اللّهُ لَهُمْ مِنَ البَلاءِ ما لَمْ يَكُونُوا يَعْرِفُونَ »

 مردم هر گناه جديدى را كه قبلاً سابقه نداشته است اختراع كنند، خدا نيز بلاهايى را بر آنها مسلط مى‏كند كه قبلاً در بشر سابقه نداشته است.

همه دكترها در آزمايشگاه‏ها سعى كنند، خدا نمى‏گذارد كه دواى آن دردها را پيدا كنند. به خصوص جديدا كه طبّ از علوم يقينى در آمده و مى‏گويند: احتمالاً، شايد. تغيير و تحولش نيز عجيب است، روزى اعلام مى‏كنند: هر كس مى‏خواهد سرطان نگيرد، اين ماده را بخورد، دو سال بعد اعلام مى‏كنند: اين ماده جزء مواد سرطان زا است. اصلاً خدا طبّ را متحير كرده و آن را به تناقض گويى كامل انداخته است تا بدانيد كه همه اين بلاها به خاطر گناهان است.

پيغمبر  صلى‏الله‏عليه‏و‏آله مى‏فرمايد:

« عَجَبْتُ لِمَنْ يَحْتَمِى مِنَ الطَّعامِ مخافَةَ الداء كيفَ لايحتمى مِنَ الذنوب مَخافَةَ النّار »

 در شگفت هستم از مرد و زنى كه از ترس بيمارى فلان غذا را نمى‏خورند، ولى چگونه اين‏ها از گناهانى كه خدا وعده عذاب قطعى داده است، كناره‏گيرى نمى‏كنند؟ از اين كه دل درد بگيرند، مى‏ترسند، اما از عذاب جهنم نمى‏ترسند.

پایگاه عرفان

تاريخ : جمعه ۲۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۸:۵۰ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

بسم رب الحسین

حسین جان

این نو ضریح، حضرت باران مبارکت

شش گوشه ی جدید تو ای جان مبارکت

ما هفت پشتمان همگی نوکر تو اند

این هدیه از قبیله ی سلمان مبارکت

 

****************

گریان تر از همه ضریح قدیم توست

باید وداع کند ...

عجب کار مشکلی...!

 

 
 تاريخ : سه شنبه ۱۱ تیر۱۳۹۲ | ۱۵:۵۰ بعد از ظهر | نویسنده : عبد |

مصاحبه خواندنی با حاج عبدالرضا هلالی

برداشت نیوز-عبدالرضا هلالي زماني به عنوان يكي از ستاره هاي زندگي من هم مطرح بود و هنوز هم يكي از محبوب ترين شخصيت هاي زندگي من به شمار مي رود. اين من را مي توانيد به خيلي از جوان ها و نوجوان هايي كه هر هفته جمعه شب به هيات الرضا (ع) مي روند هم تعميم دهيد. بعضي از آن ها اينقدر هلالي را دوست دارند كه شبيه به او لباس مي پوشند و حتي ريش هايشان را هم به سبك او اصلاح مي كنند. او حالا ديگر يك الگوي تمام عيار براي هم سن و سال هاي خودش محسوب مي شود و به شدت هم زير ذره بين است. هلالي شايد تنها مداحي است كه بعد از به شهرت رسيدن سختي هاي زيادي را متحمل شد، از كتك خوردن هاي چند باره بگيريد تا انتشار فيلم خانوادگي اش اما او همچنان بر مداحي و نوكري اهل بيت (ع) اصرار دارد و انگار هيچ وسيله اي نمي تواند مانع حركت او شود. شايد بعد از حواشي كه چند سال پيش براي رضا ايجاد شد خيلي ها فكر مي كردند ديگر جلسات هلالي شلوغ نمي شود و جمعيتي چند هزار نفره اي كه هر هفته به هيات او مي رفتند كاهش خواهد يافت اما در كمال تعجب، نه تنها هيات او خلوت نشد بلكه روز به روز به تعداد افراد حاضر در جلسات هيات الرضا (ع) افزوده شد. اين شايد به خاطر توكل رضا باشد، يادم مي آيد يك بار، آن اوايل كه حواشي اش شروع شده بود گفت: فرموده اند « تعز من تشاء وتذل من تشاء» خدا هر كه را بخواهد عزيز مي كند و هر كه را بخواهد ذليل مي كند، عزت و ذلت دست خداست، ما كار خودمان را انجام مي دهيم... و اين يعني توكل و ايمان كه به نظر مي رسد همين دو فاكتور مهم هم باعث شد عبدالرضا هلالي كه حالا 31 ساله است؛ دوباره به روزهاي اوج بازگردد. گفت و گوي ما با هلالي در شرايطي انجام شد كه رضا سياه پوش  ‌ِ ايام فاطميه بود...

خودتون رو برايمان معرفي كنید.

من رضا هلالي هستم، اصالتاً خوزستاني ام اما در بندرعباس به دنيا آمده ام.  تولد من مصادف بود با ايام جنگ و مهاجرت خانواده به تهران و به همين دليل  در تهران بزرگ شدم! سه برادریم و يك خواهر، همه هم ازدواج كرده ایم و من هم فرزند سوم خانواده هستم.

آنطور كه در جريانم انتخاب اسم رضا هم بي دليل نبوده، يك شعري خوانده بودي كه مي گفت: « وقتی دنيا اومدم مرده بودم تو منو دادي شفا/ واسه ی همین بوده اسم منو ميذارن عبدالرضا...» ماجرا چه بود؟

زماني كه مادرم باردار بودند حالشان وخيم بود و از طرفي پزشكان هم گفته بودند كه بچه ناراحتي قلبي دارد و زنده به دنيا نخواهد آمد. آنطور كه مادرم تعريف مي كند ايشان خيلي از اين موضوع ناراحت مي شوند و همان موقع نذر مي كنند كه اگر اين بچه سالم و سلامت به دنيا بيايد، نام او را به نام امام هشتم (ع)، رضا بگذارد و او را خادم امام رضا (ع) كند. خوزستاني ها خيلي به اين مسائل معتقد هستند و كوچكترين مسائل ديني –مذهبي برايشان محترم و عزيز است. به هرحال من سالم به دنيا آمدم و مادرم هم به خاطر نذري كه كرده بود، نام رضا را براي من انتخاب كرد.

اما همه جا شما را به نام عبدالرضا مي شناسند، در حالي كه نام تو رضاست...

خب از همان دوران كودكي من را عبدالرضا صدا مي زدند و همين اسم روي من باقي ماند و تا الان هم همه من را با نام عبدالرضا مي شناسند.

خيلي از هم نسل هاي شما به دنبال كارهاي ديگر رفتند، تو چرا مداحي را انتخاب كردي؟

من از دوران كودكي به اين مسائل علاقه زيادي داشتم. يادم مي آيد زماني كه خيلي سن و سال كمي هم داشتم براي دسته عزاداري محله، به همراه بچه ها به در خانه ها مي رفتيم و پول جمع مي كرديم تا در دهه اول محرم بتوانيم خيمه امام حسين (ع) را به پا كنيم. اين هميشه براي ما مثل يك رويا مي ماند كه بخواهيم به كربلا سفر كنيم و هميشه اين سوال در ذهنمان بود كه توفيق زيارت حضرت كي نصيب ما مي شود و چطور مي توانيم به اين خانواده عزيز و بزرگ خدمت كنيم و به يك نحوي خودمان را در دل آن ها جا كنيم. همان روزها هم دوست داشتم كاري كنم كه خدمتي كه در راه ائمه (ع) انجام مي دهم متفاوت باشد تا بتوانم بيشتر ارادتم را ثابت كنم.

چي شد كه به صورت جدي به مداحي علاقه پيدا كردي؟

از يك زماني به بعد ديدم نوحه خواني خيلي خوب است و با استفاده از مداحي مي توان عقايد قلبي را بروز داد و به گوش مردم رساند! يك روز نمي دانم كجا بودم كه آن نوار معروف « مدينه شهر پيغمبر» حاج منصور ارضي را شنيدم و اين صدا و نوا انگيزه بسيار قوي برايم بود كه به سمت مداحي بيايم. آن زمان من از مداحي چيز زيادي نمي دانستم و فقط در ايام محرم به خيابان مي رفتيم و دسته هاي سينه زني و زنجير زني شركت مي كرديم اما نمي دانستم كه بايد چه كاري انجام داد. زماني كه شعر مدينه شعر پيغمبر را شنيدم به اين نتيجه رسيدم كه از اين مسير هم مي شود به امام حسين (ع) خدمت كرد. هميشه وقتي ماه محرم به پايان مي رسيد با خودم مي گفتم حيف كه محرم تمام شد!چون فكر مي كردم در بقيه ايام سال به خاطر شرايط جامعه نمي توان عزاداري كرد  اما وقتي اين شعر را شنيدم فهميدم كه مي توان در ايام ديگر سال هم براي امام حسين(ع) و بقيه اهل بيت (ع) گريه و عزاداري كرد.

آن زمان هم با علي فرشيد فر و بقيه بچه هايي كه امروز در هيات هستند دوست بودي؟

بله، همه ما در محله مجيديه زندگي مي كرديم.

و همان موقع به اين فكر افتاديد كه « هيات الرضا (ع)» را تاسيس كنيد...

بله، ما آن زمان در جلسات مختلف شركت مي كرديم و همان ايام بود كه به اين فكر افتاديم خودمان هم يك محفلي براي عزاداري داشته باشيم.

مداح هيات از اول هم خودت بودي؟

آن اوايل مداح نداشتيم و ما هم مثل خيلي از نوجوان هاي امروزي، دنبال اين بوديم كه مداح هاي مطرح را به جلسه دعوت كنيم و با خودمان مي گفتيم اگر آقاي فلاني به هيات ما بيايد چه مي شود؟

آن موقع آرزو داشتي كدام مداح به هيات الرضا (ع) بيايد؟

خيلي ها، كساني كه آن زمان اسم و رسم دار بودند مثل حاج سعيد حداديان يا حاج منصور! آن روزها ما دوست داشتيم اين بزرگان را به هيات خودمان دعوت كنيم. اتفاقاً يادم هست يك بار مي خواستيم در مسجد محل، جلسه يادواره شهدا برگزار كنيم. به اين فكر كرديم كه يك شخصي را به جلسه دعوت كنيم كه باعث رونق محفل شهدا شود و گفتيم برويم سراغ حاج سعيد آقا! خب آن زمان تلفن همراه زياد جا نيفتاده بود و ما هم براي اينكه با حاج سعيد صحبت كنيم با منزل ايشان تماس گرفتيم تا براي مراسم ايشان را دعوت كنيم. ما پشت سرهم با منزل ايشان تماس مي گرفتيم تا بتوانيم با حاج سعيد صحبت كنيم، آخرين بار گوشي را به ايشان دادند، حاج سعيد پرسيد چه كار داريد؟ گفتم مي خواستم براي جلسه از شما دعوت كنم... حاج سعيد هم گفت ما جلسه نمي رويم، خداحافظ شما و گوشي را قطع كرد! آن موقع من خيلي ناراحت شدم و با خودم گفتم مگر براي امام حسين نيست؟ پس چرا ايشان اينطور برخورد كرد؟ اما بعد ها فهميدم كه كار ما از ريشه اشتباه بوده و اصلاً معنا ندارد كه بخواهيم در فضايي جز هيات مزاحم ايشان شويم و اگر مي خواستيم ايشان را دعوت كنيم بايد به جلسه ايشان مي رفتيم و حضوري با هم حرف مي زديم. به هرحال به اين نتيجه رسيديم كه خودمان بايد روضه را اداره كنيم.

جلسه هايتان كجا برگزار مي شد؟

ما آن موقع جاي ثابتي نداشتيم و در محله خودمان هر هفته در منزل يكي از خانواده هاي شهدا هيات را برگزار مي كرديم. بعد از يك مدت به حسينيه طباطبايي در مجيديه رفتيم و جلسات هفتگي را آنجا برگزار كرديم. كم كم همينطور به صورت نفر به نفر و زباني آوازه جلسه بين مردم پخش شده بود و هر هفته جمعيت بيشتري به جلسه ما مي آمدند.

آن موقع 20 ساله بودي؟

نه، سن و سال كمتري داشتم. به هرحال كم كم ديديم حسينيه طباطبايي جوابگوي جمعيتي كه به هيات مي آمد نيست و از طرفي همسايه ها هم اذيت مي شدند به همين دليل تصميم گرفتيم به جايي برويم كه يك مقدار وسيع تر باشد تا جوان هاي بيشتري بتوانند به روضه امام حسين (ع) بيايند و در نهايت به مسجد جامع ابوذر رفتيم. آنجا برنامه برقرار بود و بعد از يك مدت افرادي آمدند و سي دي جلسه را ضبط و پخش كردند و تقريباً اسم ما رو مردم شناختند.

كدام جلسه مسجد ابوذر بيشتر مورد توجه قرار گرفت؟

اكثر جلساتي كه در مسجد جامع ابوذر داشتيم خوب بود اما جلسه عصر عاشوراي سال 81 خيلي مورد توجه قرار گرفت.

 

همان جلسه اي كه تو خودت را زدي...

اين كه خودم را زدم زياد مهم نبود اما شعري كه آن روز خواندم خيلي تاثير گذار بود:« صداي هل من ناصرش قلبمو از جا مي كنه...». شايد براي مردم آن روزها خيلي عجيب بود كه يك نفر خودش را براي امام حسين (ع) بزند اما اين موضوع براي ما چندان غريب هم نبود.

يك چند سالي هست كه سي دي عصر عاشوراي هيات الرضا پخش نمي شود، چرا؟

خب ما در طول يك سال فيلم اكثر جلسه ها منتشر مي كنيم تا عزيزان بتوانند از آن استفاده كنند اما جلسه عصر عاشورا، جلسه عشق اين بچه هاست! روز عاشورا ديگر نبايد دنبال فيلم وسي دي و... بود. عاشورا روزي است كه محبوب ترين و عزيزترين بنده خدا، امام حسين (ع) با آن فجايع و مصائب شهيد شده است و به نظر من آن روز ديگر فقط روز عزاداري است حتی روحانیون و منبری های جلسات هم دغدغه یشان بایستی فقط و فقط روضه و گریه با امام زمانشان باشد.

چي شد كه از مسجد جامع ابوذر هم نقل مكان كرديد؟

ما در آن مقطع احساس كرديم فضايي كه بايد براي كاركردن برايمان فراهم باشد، وجود ندارد و به همين دليل جاي هيات را تغيير داديم و به حسينه قهرودي ها در خيابان وحدت اسلامي نقل مكان كرديم.

حسينيه بزرگي هم بود...

خيلي كه نمي شود گفت اما نسبت به مسجد جامع ابوذر وسعت بيشتري داشت.

بعد از قهرودي ها هم به شهداي صباغچي، حسينيه كربلايي ها، امام زاده حسن و حسينيه موسي بن جعفر رفتيد، هيات الرضا چرا اينقدر جابه جا مي شود؟

خب ما جاي ثابتي نداريم و به همين دليل مجبوريم با حسينيه ها يا مساجد مختلف صحبت كنيم تا قبول كنند که بتوانيم جلسات را برگزار كنيم. نیت  ما روضه و عزاداري است، اگر اين تعامل بين ما و هيات امناي آن مساجد و حسینیه ها برقرار شود ما جلسه را آنجا برگزار مي كنيم و هر وقت هم كه طرفين احساس كنند شرايط فراهم نيست، جاي هيات را تغيير مي دهيم.

زماني كه در حسينيه قهرودي ها برنامه ها را برگزار مي كرديد، اتفاقات خوب و بد زيادي براي شما افتاد، اولين اتفاق خوب حضور سر زده حاج منصور در شب آخرين فاطميه دوم هيات الرضا بود، تو خبر داشتي كه حاجي قرار است  بيايد يا نه؟

من از اين موضوع بي اطلاع بودم. اين بيشتر به مسائل استاد و شاگردي مربوط مي شود. حاج آقا در آن ايام يكسري فرمايشاتي به من داشتند و من هم به صحبت هاي ايشان توجه كردم و ايشان هم لطف كردند و سرزده در جلسه شركت كردند و ما را به فيض رساندند.

فكر مي كنم سال 82-83 بود كه به مسجد ارك هم رفتي و آنجا هم بخش قابل توجهي از مراسم سينه زني به تو سپرده مي شد...

بله‌، اين هم دست من نبود و به خاطر بحث استاد و شاگردي و به امر حاج آقا  مي خواندم و وظيفه نوكري ام را انجام مي دادم.

اينكه يك جوان 21-22 ساله بيايد در چنين هيات بزرگي بخواند باعث حسادت بعضي ها نشد؟

انشالله كه اينطور نباشد. حسادت و بغض و کینه  از خصوصيات اخلاقي شيعه اميرالمومنين (ع) نيست. هيچ وقت ذاكرين امام حسين (ع) بهم حسادت نمي كنند.

تو شاگردي شخص خاصي را هم كرده اي؟

اگر شاگردي را به اين مي داني كه بنشينم در يك اتاق و استاد مداحي را يادم بدهد نه، شاگردي كسي را نكرده ام. من از حاج منصور ارضي، حاج سعيد حداديان و بقيه آقايون درس هاي زيادي ياد گرفته ام اما ارتباطم با حاج آقا منصور و حاج سعيد خيلي بيشتر بوده و خيلي چيزها را از مصاحبت با اين عزيزان ياد گرفته ام و سعي كرده ام آن ها را اجرا كنم.

يكي از نوحه هايي كه خواندي و خيلي هم مورد توجه قرار گرفت « عشق است ابولفضل(ع)...» بود. در مورد اين نوحه برايمان بگو كه شعر براي چه كسي بود و سبكش از كجا آمد؟

 اين شعر متعلق به یکی ازشعرا بود اما آن زمان من نمي دانستم شاعرش كيست و شعر را از درون يك كتاب استخراج كردم و با همان حال و هواي خودم خواندم. شور يعني آشفتگي و اگر آن را به نظم دربياوري ديگر اسمش شور نيست! آدم براي آشفتگي نظم و قافيه نمي چيند.

با اين نوحه هم فكر مي كنم سر زبان ها افتادي...

آشفتگی در خانه حضرت زهرا(س) ما رو هم سر زبانها انداخت. حالا هر كسي هم با يك سبك و سياق خاص ارتباط برقرار مي كند...

بار اول چطور به كربلا رفتي؟

قبل از ايام خدمت سربازي بود، فكر مي كنم 17 ساله بودم! يك شب در هيات مي خواندم و در شوري كه داشتم، گفتم ما هنوز كربلا نرفته ايم و هنوز قسمت نشده کربلا سيد الشهدا (ع) را زيارت كنيم. فرداي آن روز يك آقايي كه من هنوز هم ايشان را نمي شناسم لطف كردند و هزينه سفر به كربلا را به درب منزل ما فرستادند تا من به كربلا بروم.

آنجا اين شهرت را از امام حسين (ع) خواستي؟

شهرت براي ما هدف نيست، اما چه کنیم که در این مسیر به آن مبتلاییم ، ما نزديك شدن و دوستي به اين خانواده را مي خواهيم و خدمت به اين خاندان برايمان عزيز و با اهميت است. در اين مسير است كه خيلي از اتفاقات مي افتد، شايد در اين مسير شهرت و قدرت و ثروت حلال هم نصيب شما بشود و اين از بركات خدمت به اين خانواده است. بناي من به شهرت نبود و مداحي را هم براي شهرت انتخاب نكردم. انشالله اگر نيت خوب و پاك باشد و آدم واقعاً بخواهد نوكري اين خانواده را انجام بدهد، بركاتي هم براي انسان در پي دارد.

فكر مي كنم تنها مداحي هستي كه سختي هاي زيادي در طول فعاليتي كه داشتي، متحمل شدي، شايد هر كس ديگري جاي تو بود مداحي را رها مي كرد، چرا ادامه دادي؟

چون من براي خوش آمد كسي ذکر اهل بیت  نکرده و نمي كنم که با جهالت کسی دلخور شده واین دستگاه عظیم را رها کنم.

اما اتفاقاتي براي تو افتاد كه زندگي شخصي ات را تحت تاثير قرار داد...

خانواده كه هيچ، اگر دودمانم هم به باد برود من دست از اين خانواده برنمي دارم. منبر و روضه و هيات را هم كه تعطيل كنند، كسي نمي تواند عشق امام حسين (ع) را از قلب من دور كند! من را از در بيرون كنند، از پنجره داخل مي شوم. همه چيز دستگاه امام حسين (ع) هدايت است. اگر خودمان را به اين خانواده وصل كرديم برنده خواهيم بود اگر خواستيم براي كارمان شرط بگذاريم و دنبال امتياز گيري از اين ماجرا باشيم بازنده ايم. هر چه در اين راه زلال تر باشي، بهتر و موفق تر خواهي بود.

پس تو خودت را به دست اهل بيت (ع) سپردي و به حركتت ادامه دادي...

نه من، همه ما بايد خودمان را به دست اهل بيت (ع) بسپاريم. بايد هميشه زندگي و روزگارمان را با اهل بيت موازي كنيم. اگر در راه اهل بيت بودي و در اين راه قدم برداشتي، تمام دنيا هم با تو مخالفت كنند و به تو ناسزا بگويند، برايت شيرين است چون هدف، هدف درستي است. در اين راه مثلاً نبايد براي من ِ رضا هلالي  مهم باشد كه ده نفر پاي منبرم بنشيند يا يك ميليون نفر. خدا انشالله گريه كن هاي امام حسين (ع) را زياد كند اما اگر بنا باشد اين جمعيت روي انگيزه من خللي وارد كند، يك جاي كار مي لنگد.

واقعاً برايت فرقي ندارد چه جمعيتي پاي منبرت بنشيند؟

هيچ فرقي براي من ندارد. مثلاً الان من با شما به خيابان آمدم وعكس انداختم، اگر نيت من از انداختن اين عكس رضای خدا و اهل بيت (ع) باشد، برد كرده ام! مي خواهم بگويم كه نيت در اين مسير خيلي مهم است يا شخص شما وقتي مي آيي و با من مصاحبه مي كني، اگر با اين نيت بيايي كه با يك ذاكر وابسته به دستگاه امام حسين (ع) مصاحبه مي كني، برنده خواهي بود.

رسالت نوكري يعني چي؟

در اين مورد خيلي مي توان صحبت كرد اما اگر بخواهم در يك كلام برايت بگويم، رسالت نوكري يعني خدمت بی چون و چرا به اهل بيت (ع) با تمام توان ! اين اعتقاد ماست آدم هايي كه امروز توفيق حضور در حلقه عاشقان اهل بيت (ع) را  دارند يك بار در عالم ذر امتحانشان را پس داده اند و يك بار به ولايت اميرالمومنين (ع) اقرار كرده اند. در اين راه هم شاخصه هايي وجود دارد تا ما راه را گم نكنيم.

اين شاخصه ها چيست؟

ما خودمان و اعمالمان را باید با قرآن و اهل بيت (ع) تطبیق دهیم! هرچيزي كه با اين دو معيار هماهنگ باشد درست و شاخص است و بايد آن را اجرا كرد. همه چيز در اين مسير مشخص است. ما بايد نوكري خودمان را طبق قرآن و احاديث انجام دهيم و هر كسي كه از اين انوار مقدس دم مي زند را هم بايد با همين معيارها سنجيد.

يكي از اقدامات خوبي كه هيات الرضا (ع) در چند سال اخير انجام مي دهد، برگزاري مراسم بدرقه فاطمه (س) است كه در عصر شهادت حضرت زهرا (س) تجمع بزرگي صورت مي گيرد و هر سال هم به شكوه اين مراسم افزوده مي شود، در مورد اين مراسم برايمان بگوييد.

جلوه اين مراسم كه با حضرت زهرا (س) است. فاطميه صداي غربت امير المومنين (ع) است. كربلا هم بايد براي غربت و مظلوميت حضرت امير (ع) اشك بريزد. امام حسين (ع) روز عاشورا رو به لشكر دشمن كردند و فرمودند: مگر من حلالي را حرام كرده ام يا حرامي را حلال كه اينطور با من دشمني مي كنيد؟ گفتند: نه بغضا لابیک( ما از پدرت بغض داريم). در آن برهه دشمنان اهل بيت هم قسم شده بودند تا ريشه نبوت و امامت و ولايت را بزنند دليل اصلي اين ماجرا هم اين بود كه مي خواستند ياد و نام علي (ع) را محو كنند که ریشه دین را راحت تر بزنند.

چه خلائي احساس كرديد كه تصميم گرفتيد اين مراسم را برگزار كنيد؟

ما تمام توانمان را براي حضرت زهرا (س) به كار نمي بندیم. امروز كه جوان هاي ما بيش از پيش عاشق اهل بيت هستند و شيعه هم قدرتمند شده است بياييم و كفران نعمت نكنيم و سعي كنيم بيش از پيش نام اهل بيت (ع) را در جامعه گسترش دهيم. هر كسي در هر حوزه اي كه فعاليت مي كند نسبت به اين موضوع مسول است. آقاي هلالي به اندازه اين ميكروفوني كه در اختيار دارد مسول است. رفيق من كه در سايت دارد كار مي كند اگر نام حضرت زهرا (س) را گسترش ندهد، مسول است. تو كه در مجله كار مي كني، اگر روز شهادت حضرت زهرا (س) حرف هم از اين بزرگوار نزني و ننويسي كفران نعمت كردي و مسولي! بگذار تاثير اين مسائل را با يك مطلب عنوان کنم؛ روز عاشورا بايد با روزهاي ديگر شيعه فرق داشته باشد. سال ها قبل يك طرف نهر فرات غیرشیعه زندگي مي كردند وطرف ديگر شيعيان! يك نفر از اين شيعيان به آن طرف آب مي رفت و به تجارت مي پرداخت. بين غیر شیعه يك نفري بود كه خيلي به اين شيعه توهین می کرد و به اهل بيت و امير المومنين (ع) بي احترامي مي كرد. يك روز آن فرد شيعه به آن فرد شخص گفت كه چرا اينقدر توهين مي كني و او در جواب گفت: اگر خيلي ناراحتي برو پيش امامت و شكايت من را به او بكن! شخص شيعه به حرم حضرت امير (ع) رفت و خطاب به حضرت گفت : من از اينجا نمي روم تا جواب توهين هاي او را بدهي! بعد از چند شب حضرت به خواب او مي رود و مي فرمايند: آن فرد يك حقي به گردن ما دارد، از ما نخواهيد او را تنبيه يا نفرين كنيم. او يك روز عاشورا به لب فرات مي آيد و از كساني كه آنجا بودند سوال مي كند اين شيعياني كه اين جا بودند و کشاورزی می گردند، چرا نيستند؟ به او پاسخ مي دهند كه امروز عاشوراست و همه براي عزاداري به كربلا رفته اند. فرد يك نگاهي به آب مي اندازد و مي گويد: اگر يك جرعه آب بهش مي دادند چه ميشد؟ و در همين حال مقدار کمی دمعه  حاصل شد. همين موضوع باعث شده او نه تنها در دنيا، در آخرت هم بر گردن ما حق دارد. شخص شيعه مي گويد برگشتم و ماجرا را براي آن فرد  تعريف كردم و اين ماجرا باعث شد او و تمام قبيله اش شيعه شوند. همه چيز اهل بيت (ع) هدايت است. ما از يك مواقعي يك سري كارهايي انجام مي دهيم كه اثراتش را نمي دانيم. حالا كه وقتش شده و خدا به شيعه قدرت داده و ما مي توانيم به خيابان بياييم اسم حضرت زهرا (س) را فرياد بزنيم، چرا اين كار را نكنيم؟

براي برگزاري اين مراسم تا به حال با مانع مواجه نشده ايد؟

به هرحال هر كاري مشكلات خاص خودش را دارد و ما سعي مي كنيم اين مشكلات و موانع را هم حل كنيم. دوستان امام حسين (ع) همه جا هستند و هر كسي به اندازه خودش كمك مي كند تا اين مراسم برگزار شود. عارف به حق امام حسين (ع) اين نيست كه ما بدانيم ايشان امام چندم ما هستند، عارف به حق اهل بيت (ع) شدن اين است كه ما قدردان اين گریه ها باشيم حالا اگر كساني هستند كه قدر نمي دانند و اذيت مي كنند، از جهل و ناداني اشان است و انشالله هدايت شوند.

يكي ديگر از مراسماتي كه هيات الرضا (ع) برگزار كرد و با استقبال خوبي هم رو به رو شد، مراسمي بود كه براي شهداي بحرين ترتيب داده شد، ايده برگزاري اين مراسم از كجا آمد؟

شكر خدا امروز در كشورهاي عربي بيداري اسلامي شكل گرفته است و دارند با ظلم و استبداد مقابله مي كنند. به هرحال بحريني ها هم شيعه هستند و حكم برادران ما را دارند.

رضا هلالي امروز آدم بزرگي است؟

اگر هم به جايگاهی رسيده ام فقط به خاطر خدمت به اين دستگاه است. من افتخار مي كنم كه انسان بزرگي باشم چون در خانه اهل بيت بوده ام. يك روز يك نفر به من گفت خيلي خودت را دوست داري كه صداي خودت را به عنوان آهنگ پيشواز موبايلت انتخاب كرده اي؟ گفتم آره چرا كه نه؟ این صدا بیان عقایدم است نه به خاطر صداي خودم. صداي رضا هلالي را كه شايد خيلي ها ديگر هم داشته باشند... چرا از بيان اعتقاداتم بايد خجالت بكشم؟ يعني من اينقدر ضعيفم كه به خاطر صداي مداحي كه گوش مي كنم بايد سست شوم؟ من دوست دارم اگر كسي دنبال من مي آيد به خاطر سيدالشهدا (ع) بيايد. من را دوست داشته باشد به خاطر اين پيراهن مشكي كه به خاطر عزاي حضرت زهرا (س) مي پوشم.، ارزش و بهاي رضا هلالي ها به خاطر اين است كه در دستگاه امام حسين (ع) هستند متاسفانه بعضي ها افكارشان بسته است. اگر توي جوان فلان مداح را دوست نداشته باشي يا عكس ضريح امام حسين (ع) را به ديوار اتاقت نزني، به دنبال كي بروي؟ خيلي وقت ها بعضي از دوستانم از من گله مي كنند كه چرا ديگر از من سراغي نمي گيري، جواب من اين است كه ما در خانه اهل بيت (ع) با هم رفيق شديم، اگر آمدي و در اين خانه ماندي هميشه به يادت هستم اما اگر از در اين خانه رفتي ديگر يادت هم نمي كنم.

خودت هم شعر مي گويي؟

نه، من غزل مي گويم (خنده)

شاعر اختصاصي داري؟

نه، ما اينجا چيزي براي خودمون نداریم. شاعر براي امام حسين (ع) شعر مي گويد و من هم بايد براي امام حسين (ع) بخوانم. جمع بايد اينطور باشد. اين‌ آقايوني كه پشت پرده زحمت مي كشند تا مراسم ها به خوبي برگزار شود مگر نفع مالي از اين ماجرا مي برند؟ باز من به يك شهرتي مي رسم و چهار نفر هم پيدا مي شوند كه دست ما را مي بوسند. نيزه و شمشيرش را امام حسين (ع) خورده است و حالا عزت و آبرو دست بوسیش براي ما مانده است. حالا در اين ميان يك نفري هم پيدا مي شود و از سر جهل و ناداني ما را اذيت مي كند، بايد زود ناراحت شوم؟ نه، بلكه بايد با منطق امام حسيني او را ببخشم.

تو نقريباً خودت را وقف هيات كرده اي، امرار و معاشت از كجاست؟

ما براي امرار و معاش نوكري نمي كنيم. نوكري ما همه فصول زندگي ماست، در واقع عمر و كار اصلي ما روضه و عزاداري است. در زندگي شخصي ام هم همينطور است و اطرافيانم مي دانند كه اصل زندگي ام خدمت و نوكري امام حسين (ع) است. اختيار نوكر دست خودش نيست و گوش به فرمان اربابش است.

پس پول از كجا در مياوري؟

ما هم مثل همه آن ها شغل خودمان را داريم و زندگي خود را مي چرخانيم اما شغل و امرار و معاش باعث نمي شود ذهن من از روضه و هيات دور شود. من در كار اقتصادي فكر خوبي دارم اما اگر احتمال دهم كاري كه انجام مي دهم باعث دور شدنم از دستگاه امام حسين (ع) شود آن را انجام نخواهم داد. شكر خدا تا به حال هم گرفتار نشده ام و اميدوارم بعد از اين همه روزي ام را از در اين خانه بگيرم.

خيلي از مداح ها براي خواندن در سفارت ها دعوت مي شوند، مثلاً تو براي خواندن در سفارت ایران در لندن دعوت شدي، چرا نرفتي؟

واقعيتش اين است كه من از هواپيما مي ترسم! (خنده)

خب توكل كن و سوار شو...

اين ربطي به توكل ندارد! شما از سوسك مي ترسيد، مگر سوسك مي خواهد شما را بخورد؟ نه، بلكه شما يك مشكل رواني داريد كه در ذهن خودتان از سوسك مي ترسيد. ولي خارج از شوخي و مزاح علاوه بر اينكه از هواپيما ترس دارم، هيات الرضا (ع) هم برايم اولويت دارد و به همين دليل كمتر به شهرستان ها مي روم. نكته اي كه در مورد صله بايد به آن اشاره كنم اين است كه من بارها به دوستاني كه مداح هاي مختلف را به شهرستان ها دعوت مي كنم مي گويم كه شما وقتي يك مداح را به شهرستان دعوت مي كنيد بايد به او رسيدگي كنيد. نمي شود كه من فلان مداح را به شهرستان دعوت كنم و او را درخيابان رها كنم و بگويم وظيفه اش است كه بيايد. مهمان نوازي يك آدابي دارد. اين پيراهني كه پوشيدي الان چه قيمتي دارد؟

 

حدود صد هزار تومان...

خدا خيرت دهد! همين پيراهن را مي تواني پايين ميدان گمرك 10 هزارتومان مي فروشند، چرا نمي روي از آنجا خريد كني؟

 

خب  اين جنس مرغوب است...

احسنت! يك موقع است شما به دنبال مارك مي روي، آن موقع براي به دست آوردن اين پيراهن بايد هزينه اش را هم بپردازی...من هميشه به دوستانم توصيه مي كنم به دنبال دعوت مداح ها نباشد، چرا اينقدر دنبال مداح ها مي دويد كه بعداً بيايید و بگوييد چرا اينقدر صله مي گيرد اين مداح ها را رها كنيد و بگذاريد راحت باشند. به خدا قسم روزي مداح ها از طرف اهل بيت (ع) مي رسد و نيازي ندارند فلان آقا آن ها را دعوت كنند... آقاي صاحب مجلس كه مي آيي به مداح پيشنهاد پول مي دهي، تو داري گناه مي كني... نه بگذاريد اين حرف ها در جامعه رواج پيدا كند و نه اجازه دهيد اين حرف ها به جلسات مذهبي خدشه اي وارد كند. ما را رها كنيد تا بتوانيم جلساتمان را خوب اداره كنيم.

اگر يك جا بروي و صله كمي بهت پرداخت كنند ناراحت مي شوي؟

نه، ناراحتی ندارد بنای ما گرفتن پول نیست و در کل اصلا نمیرویم که بخواهند پول بدهند یا ندهند که ما ناراحت بشویم یا نشویم

اغلب لباس هايت از مارك هاي معروف است، اين بد است كه مداح از لباس هايي با مارك معتبر و معروف استفاده كند؟

من بنده اين نيستم كه حتماً بايد مارك بپوشم بلكه به اين دليل از اين لباس ها استفاده مي كنم كه خوش پوش است.اگر بنده اين لباس ها شوي تو را بدبخت مي كند! اين بد است...

پس چرا خيلي ها نسبت به اين مساله انتقاد دارند و گارد منفي مي گيرند؟

من به اين دست انتقاد ها هيچ توجهي نمي كنم و كار خودم را انجام مي دهم. ما گرفتاري هاي ديگري داريم، پوشيدن لباس خوش رنگ و قواره براي انسان حجابي نمي آورد و همانطور كه گفتم بنده اين لباس ها شدن عيب است.

اين كه بيشتر ايام سال عزاداري مي كني تو را افسرده نمي كند؟

تو الان در من نشانه اي از افسردگي ديدي؟ اشك بر امام حسين (ع) نه تنها باعث افسردگي نمي شود بلكه باعث نشاط روح وجان انسان هم مي شود. اشكي كه در اين جا ريخته مي شود اشك حقيقي است و به همين دليل هم هست كه باعث نشاط مي شود. اين گريه با گريه هاي ديگر فرق مي كند.

موهايت خيلي ريخته است، انگار زود پير شده اي...

اين را مي گويي كه به اينجا برسي كه رضا تو خيلي مشكلات كشيدي ديگر؟

آره...

ببين اين مشكلات همه اش در خانه امام حسين (ع) زيبا است. امروز اگر به من بگويي برو دو تا نان براي خودت بخر شايد برايم خيلي سخت باشد اما اگر همين الان به من بگويي برو براي هيات 500 تا نان بخر به خدا با شوق و ذوق اين كار را مي كنم.

واقعاً الان با اين جايگاهي كه داري هم اين كار را مي كني؟

به حضرت زهرا (س) با اشتياق اين كار را مي كنم.

تو كه هر كاري مي كني چرا به شهرستان نمي روي و آنجا مداحي نمي كني؟

چون من دارم وظيفه ام را در هيات الرضا (ع) انجام مي دهم و تمام نيرويم را پاي اين هيات خرج مي كنم.

و حرف آخر؟

به برکت امام زمانمان هست که ما روزی می خوریم مگه نه؟ امام زمان خرجی و روزی ما رو با گریه  بر امام حسین میده ایشان میفرماید صبح و شب در عزای جدم گریه می کنم ولی نعمت ما با گریه بر امام حسین نیرو وانرژی میگیرد و روی ما رو میده از این گریه غافل نشویم، از این گریه بر امام حسین...

منبع: هفته نامه يكشنبهتاريخ : چهارشنبه ۲۹ خرداد۱۳۹۲ | ۱۱:۵۲ قبل از ظهر | نویسنده : عبد |